Наредних дана на Дунаву формираће се делимични ледостај, на банатским водотоцима задржаће се постојећи ледостај са повећањем дебљине леда, на Великој Морави са притокама очекује се формирање ледостаја, на Тиси задржаће се ледостај са повећањем дебљине леда, а на Сави очекује се повећање густине леда са појавом делимичног ледостаја.
На Великој Морави од Варварина до Љубичевског Моста услед ледених појава поремећен је природни режим течења воде у речном кориту.
Наредних дана на Дунаву формираће се делимични и потпуни ледостај, на банатским водотоцима и на Тиси задржаће се постојећи ледостај са повећањем дебљине леда, на Великој Морави са притокама очекује се делимични и потпуни ледостај, а на Сави се очекује повећање густине ледохода са појавом делимичног до потпуног ледостаја.
На рекама у Србији због леда поремећен је природни режим течења воде у речним коритима.
Лед на рекама задржаће се до краја фебруара.
Наредна три дана на Дунаву, Тиси, Сави, банатским водотоцима, Великој, Јужној и Западној Морави са притокама као и на осталим мањим водотоцима ледене појаве на овим рекама имаће тенденцију смањења дебљине леда као и густине ледохода и ледостаја, а на појадиним деоницама и нестанак леда.
На рекама услед леда поремећен је режим течења воде на Дунаву низводно од Сланкамена до Великог Градишта, на Тиси од бране Бечеј до ушћа у Дунав и на Сави код Београда.
ИНФОРМАЦИЈА О СТАЊУ ВОДА НА ДАН 19.02.2012. И ИЗГЛЕДИ
Водостај Дунава је у стагнацији и мањем опадању до Новог Сада, низводно у порасту и мањем порасту са тенденцијом мањег пораста и стагнације наредна два дана.
Водостај Тисе је у стагнацији са тенденцијом стагнације наредна два дана.
Водостај Саве је у мањем опадању до Шапца, низводно у стагнацији са тенденцијом стагнације наредна два дана.
Водостај Велике Мораве је у стагнацији са тенденцијом стагнације наредна два дана.
Услед појаве леда на рекама поремећен је режим течења воде на Дунаву низводно од Богојева до Великог Градишта, на Тиси од бране Бечеј до ушћа у Дунав и на Сави код Београда.
На Дунаву водостаји су у домену средње ниских вредности до Новог Сада, низводно у домену средњих, на Сави у домену средње ниских вредности до Шапца, низводно у домену средњих, на Тиси у домену средње ниских, а на Великој Морави у домену ниских и средње ниских вредности за фебруар.
На Дунаву од Братиславе до Новог Сада осмотрен је ледоход од 10% површине тока, низводно од Сланкамена до Великог Градишта ледостај и ледостај са пукотинама од 100% површине тока.
На Тиси од Тисабеча до Титела формиран је потпуни ледостај 100% површине тока.
На банатским водотоцима формиран је потпуни ледостај 100% површине тока.
На Сави од државне границе са Републиком Хрватском до Јамене формиран је 100% ледостај, а код Шапца ледостај на 50% површине тока. Код Сремске Митровице и код Београда нема леда.
На Дрини осмотрен је ледостај од ушћа реке Дрине у Саву до Бадовинца.
На Великој Морави регистрован је приобални лед код Ћуприје, а код Варварина, Багрдана и Љубичевског Моста потпуни ледостај.
На Ибру, Јужној и Западној Морави, као и на осталим мањим водотоцима, на појединим деоницама формиран је делимични или потпуни ледостај.
Постојећи лед на рекама наредних дана имаће тенденцију смањења дебљине леда, као и густине ледохода и ледостаја.
ИНФОРМАЦИЈА О СТАЊУ ВОДА НА ДАН 11.04.2012. И ИЗГЛЕДИ
Водостај Дунава је у стагнацији и мањем порасту са тенденцијом стагнације и мањег опадања до Новог Сада, низводно мањег пораста
наредна два дана.
Водостај Тисе је у умереном порасту са тенденцијом умереног пораста наредна три дана.
Водостај Саве је у умереном порасту са тенденцијом мањег пораста наредна четири дана.
Водостај Велике Мораве са притокама је у опадању са тенденцијом опадања наредна два дана.
Водостаји на Дунаву, Сави, Тиси и на Великој Морави су у домену средње ниских вредности за април.
Температуре воде крећу се: на Дунаву око 11.0 °C, на Сави око 12.0 °C, на Тиси око 10.5 °C, на банатским водотоцима од 8.0 до 12.0 °C и на Великој Морави око 9.5 °C, што је око просечних вредности температура воде за април.
На Јадру, Колубари са притокама, Млави, Пеку, Тимоку и притокама Јужне, Западне и Велике Мораве водостаји ће од 17. априла имати тенденцију мањег и умереног пораста са достизањем граница редовне одбране од поплава.
На банатским водотоцима водостаји ће бити у умереном и већем порасту са достизањем граница редовне одбране на Тамишу и ванредне одбране од поплава на Нери током 18/19. априла.
Хидролошке најаве
На Јужној Морави код х.с. Мојсиње очекује се достизање границе ванредне одбране од поплава током 24. маја.
На Тамишу код х.с. Јаша Томић током 25. маја водостај ће превазићи границу редовне одбране од поплава са тенденцијом даљег пораста. Код х.с. Сечањ граница редовне одбране биће превазиђена 25/26. маја.
Наредних дана на мањим водотоцима бујичног карактера на сливовима Западне, Јужне и Велике Мораве као и на сливовима Тимока, Млаве и Пека водостаји ће бити у већем порасту са могућим локалним изливањима.
Најава је за период од: 12:59 24.05.2012 до: 12:59 25.05.2012
Пресушила река у Куршумлији
Река Косаница је пресушила, док је ниво воде у осталим рекама топличког краја на историјском минимуму. Осим живог света у речном кориту, двомесечна суша и високе температуре угрожавају и усеве, а мештани страхују да ће ускоро остати и без воде за пиће.
У речном кориту дугом петнаестак километара, вода Косанице задржала се само у неколико већих бара - последњем уточишту риба из те реке којима прети угинуће.
Животињски свет се бори за ваздух, каже рибочувар Драган Мијајловић: "Овакву ситуацију нисмо запамтили у последњих двадесетак година, колико активно пратимо стање на нашим водама."
Тропске температуре које Куршумлију већ данима сврставају у најтоплије општине у Србији, готово су у потпуности спржиле баште,кукуруз и воћњаке.
И шума је почела да жути пре времена, а грађани страхују да ће остати и без воде за пиће.
"Ова река је значила за нас све", каже Милета Милуновић, "наводњавали смо,појили стоку."
У Куршумлији је формирана комисија за процену штете од суше,која је у тој општини попримила размере елементарне непогоде.
Само у пољопривреди, штета је процењена на скоро 200 милиона динара, наводи Радољуб Видић, председник општине Куршумлија.
"Комунално је посебна прича, у ствари водоснабдевање", наглашава Видић. "Нама недостају и цистерне за довоз воде становништву, јер водозахват на реци Топлици фактички ради са 40 одсто капацитета."
Због новонастале ситуације, Општина Куршумлија упутила је захтев Влади Републике Србије за помоћ и надокнаду штете.
I ranijih godina su bile velike suše pa vodostaji mnogih reka nisu bile na biološkom minimumu kao sada,
očigledno da je sama izdašnost izvora mnogo slabija nego u prošlosti i padavine ne uspevaju da nadoknade svu vodu koju reka izgubi...
Kako Tisa izgleda danas na ulazu u MađarskuZaista strašno izgleda, ali čini mi se da joj je ovde korito prilično ravno pa je zbog toga slika jeziva! :neznam:
(http://i47.tinypic.com/206bk77.jpg)