Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Teorija o nastanku munja  (Pročitano 4539 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Teorija o nastanku munja
« poslato: 18. April 2006. u 14:19 »
autor cumulonimbus:
Koliko znam postoje 3 teorije. Mislim da je najcenjenija ona da prilikom sudara zrna grada sa oblacnim ledenim kristalima dolazi do razdvajanja naelektrisanja, pri cemu ledeni kristali koji su laksi bivaju noseni uzlaznom strujom u gornji deo oblaka gde odnose pozitivno naelektrisanje. U donjem delu oblaka ostaju zrna grada sa viskom negativnog naelektrisanja. To je sve u vezi sa temperaturom tih elemenata, tj. vazi analogija izmedju temperature i potencijala. Povrsina zrna grada je nesto toplija od povrsine ledenih kristala jer se zrno grada sudara sa prehladjenim oblacnim kapljicama koje se pri tome na njemu mrznu te se oslobadja toplota. E sad, sto je visa temperatura to je veci i potencijal te prilikom sudara dolazi do razmenjivanja naelektrisanja, te oblacni kristali dobijaju vecu kolicinu pozitivnog naelektrisanja i odlaze navise. Tako imamo dva dela oblaka suprotnog naelektrisanja, gornji koji je skoro uvek pozitivno naelektrisan, i donji nizi koji je negativno. U tom slucaju, kada gradijent potencijala tj. elektrostaticko polje predje odredjenu kriticnu vrednost dolazi do elektricnog praznjenja, a ne groma. Grom je zvucna manifestacija elektricnog praznjenja.