Često se u meteorologiji srećemo sa ovim pojmom.... Evo malo detaljnije
Na određenoj teritoriji klima nije potpuno ista. Mali oblici reljefa i fizičke osobine podloge uslovljavaju specifične varijacije postojeće klime,koja zapravo predstavlja mikroklimu. Prema tome, mikroklima je klima malih površina i prizemnog sloja vazduha do 2m visine.
Tako se može govoriti o mikroklimi padine, nekog uzvišenja, ravnice, polja, šume, jezera, delova grada itd. Mikroklimatska proučavanja zasnivaju se na podacima dobijenim istovremenim osmatranjem najbliže meteorološke stanice i stanica postavljenih na posebno izabranim tačkama posmatrane teritorije. Ponekad se vrše maršrutna snimanja, tako što se osmatrači kreću po određenom putu i vrše meteorološka merenja.
Na obrazovanje mikroklime veliki uticaj ima raščlanjen reljef.
Padine, uzvišenja različito su orijentisane prema suncu i ne primaju istu količinu toplote. Doline koje se pružaju uporednički bolje su osvetljene nego one usečene u podnevačkom pravcu. U udubljenjima dnevne amplitude temperature i relativne vlage su izrazitije zbog sakupljanja rashlađenog vazduha tokom noći. Zato se u njima često obrazuju prizemna magla, rosa i slana. Isparavanje je veće na uzvišenjima, jer je cirkulacija vazduha izrazitija,kao i na toplim prisojnim stranama. Dno padine je vlažnije nego njeni viši delovi, što je posledica slivanja padavina i upijanja tla. Uzvišenja su izloženija vetru nego udubljenja,naročito njihove navetrene strane.
Vegetacija u velikoj meri menja mikroklimatske uslove na određenoj teritoriji. U tom pogledu najveći uticaj ima
šuma. Ona smanjuje osvetljenost, ublažava dnevne i godišnje amplitude temperatura, povećava relativnu vlažnost i padavine, zadržava sneg, smanjuje brzinu vetra, a šumsko tle akumulira više vode nego otvoreno polje.
Vodene površine, kao jezera na primer, znatno menjaju klimu u svom priobalnom pojasu. Temperature vazduha manje osciliraju-zimi je pored njih toplije, a leti svežije. Zbog velikog isparenja relativna vlažnost oko jezera je veća, kao i količina padavina. Što je jezero veće njegov uticaj je izrazitiji. Kaspijsko, Bajkalsko ili Velika američka jezera na primer deluju na klimu svoje okoline kao mora, odnosno daju joj maritimne odlike. Mikroklimatska proučavanja imaju veliku primenu u praktičnom životu, pre svega u poljoprivredi, pri izboru mesta za izgradnju turističkih objekata, za korišćenje solarne energije itd. Oni nam daju objašnjenja zašto voćke ranije procvetaju na padinama nego u nizinama, zašto noćni mraz može da uništi bašte ograđene kamenom ogradom ili zbog čega na istoj padini iste vrste sazrevaju u različito vreme.
Nema nekih značajnijih slika,eli evo jedne lepe slike, koja uošte pokazuje uticaj vegetacije na temperaturu