Autor Tema: Snažna oluja u Subotici 17.05.2010.  (Pročitano 1360 puta)

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Snažna oluja u Subotici 17.05.2010.
« poslato: 17. Maj 2010. u 18:11 »
Snažna oluja u Subotici

Suboticu zahvatio jak olujni vetar, čija je brzina dostizala 80 kilometara na sat. Na nekoliko lokacija u gradu poplavljene ulice i iščupana stabla.
Olujni vetar, čija je brzina iznosila i 80 kilometara na sat, zahvatio je Suboticu, iščupavši na nekoliko mesta u gradu stabla.


Udari vetra u Subotici dostigli su brzinu i do 80 kilometara na sat, a vetar ovakve jačine se smatra olujnim i može da poruši drveće ili da odnese krovove sa kuća, rečeno je Tanjugu u meteorološkoj stanici na Paliću.

U toku je i sednica gradskog štaba za praćenje elementarnih nepogoda, a iz gradske kuće su apelovali na građane da se nepotrebno ne zadržavaju u parkovima ili ispod velikih krošnji drveća jer je u toku dana na nekoliko mesta vetar isčupao stabla i odvaljivao zdrave grane sa drveća.

Samo tokom vikenda na području Subotice palo je čak 60 litara kiše po kvadratnom metru, dok je celoj u prvoj polovini maja palo 120 litara kiše po kvadratnom metru. Ova količina padavina je duplo veća od proseka za maj.

U samoj Subotici na nekoliko lokacija u gradu su počupana stabla i poplavljene ulice.

IZVOR: RTS

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Snažna oluja u Subotici 17.05.2010.
« Odgovor #1 poslato: 17. Maj 2010. u 19:10 »
Bio sam u gradu, ali ništa slomljeno i poplavljeno nisam video. Nisam obišao ceo grad, možda negde i jeste. Ni vetar mi nije bio jak, duvalo je i ranije, čak i jače. Za padavine je potpuno tačno. Ja osećam neku paniku u tekstu, ali toga u gradu nema...

EDIT: Našao sam vest lokalne televizije, kao što i sam čovek kaže, ništa što se ranije nije dešavalo, samo što niko ne radi problemima, kao i onaj podvožnjak koji se poplavi pri jakom pljusku. I eto jedno drvo nije izdržalo nalet vetra... A što se brzine tiče već je ptprince rekao da su one na Paliću malo naduvane.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=YmeuTOgds5g" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=YmeuTOgds5g</a>
« Poslednja izmena: 17. Maj 2010. u 19:48 Dejo »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Snažna oluja u Subotici 17.05.2010.
« Odgovor #2 poslato: 18. Maj 2010. u 09:24 »
Na požeškom jeziku to se zove tornado. :lmao:

Dobro je da novinari to nisu proglasili za cunami. :nelupaj:

A što se brzine tiče već je ptprince rekao da su one na Paliću malo naduvane.

Malo, ne mnogo. Recimo 10-15% od brzine jeste preterano, bar što se udara tiče.
A srednja brzina? Realno, ono što osmatrači javljaju u SYNOPu je maksimalna (a ne srednja) brzina vetra u terminu osmatranja, ali samo kada je manja od 5 m/s. Pažljivim praćenjem primetićete da Palić u poslednje vreme nikad ne javlja brzinu vetra od 1 m/s, već sa nule ide pravo na 2, 3 itd. Naravno, to nije dobar podatak.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...