Zakintos je treće po veličini jonsko ostrvo. Nalazi se na 37°48′N - 20°45′E. Na ostrvu živi oko 40.000 stanovnika i većina se bavi turizmom i poljoprivredom (uzgajanjem maslina i južnog voća). Deo stanovništva tokom zime odlazi na kopno i radi u Atini i Patri. Ostrvljani mahom dobro znaju engleski jezik. Zakintos se nalazi 23 km od Peloponeza, ostrvo je dugačko 40 km, a široko 20, dužina obale je 123 km i veoma je razuđena. Površina Zakintosa je 410 km2. Najviši vrh je Vrachionas - 758m. Zapadni deo ostrva je planinski (brda sa strmim liticama), a istočni ravničarski, tako da su plaže na zapadu Zakintosa atraktivnije i dostupne su uglavnom samo sa mora.
Većina turista su Englezi i Italijani. Mlađi turisti između 18 i 30 godina su obično Englezi i njih ima ubedljivo najviše, Italijani su uglavnom srednjih godina sa porodicama smešteni u hotelima u istočnom delu Laganasa. Ništa nije neobično uveče i ujutru videti momke i devojke odvaljene od alkohola i na to niko ne obraća pažnju. Incidenti su retki, veća je šansa za incident sa našom ekipom nego sa Englezima koji i u alkoholisanom stanju znaju da se kontrolišu. Naših turista ima, ali mnogo manje u odnosu na engleze. Mi smo viđali i turiste iz istočne Evrope i Ruse... ali sveukupno najviše 30% turista nisu Englezi i Italijani.
Engleze treba doživeti u Laganasu bar jednom, mi smo gledali utakmicu Engleska-Italija i finale evropskog prvenstva u engleskom kafiću. Obzirom na život u UK i stroga pravila ponašanja oni dolaze na Zakintos da se maksimalno opuste, tako da nije ništa neobično videti britanca sa "koledž facom" kako pljuje po ulici ili tako nešto... ali ko god te slučajno zakači u klubu ili na ulici izviniće se. Fazon im je i da svakog dana budu u drugim majcama, tako da jednog dana vidiš pun grad narandžastih majci, drugog belih, trećeg roze košulja...
Ostrvo je dobro povezano sa kopnom, ferry-i održavaju veze sa Peloponezom, Kefalonijom i sa Brindizijem u Italiji nekoliko puta dnevno. Aerodrom Dionysios Solomos nalazi se 6 km od Zante town-a i 1 km od Laganasa. Letovi se ne obavljaju uveče kako ne bi uzmemiravali kornjače carette-carette koje uveče legu jaja na plaži u blizini aerodroma. Aerodrom je otvoren 1972. godine, a 2008. godine izgrađen je nov aerodrom. Koriste ga uglavnom čarter kompanije tokom leta - Thomas cook, Air Berlin, Thompson Airways, Transavia... kroz aerodrom prođe 1.1 milion putnika godišnje.
12. avgusta 1953. godine Zakintos je pogodio jak zemljotres od 7.3 stepena po rihteru (10-11 po merkaliju), sa epicentrom u Kefaloniji kada je ostrvo sravljeno sa zemljom, samo 3 zgrade nisu srušene - zgrada Nacionalne banke Grčke i 2 crkve. Manji zemljotresi su česti i ostrvljani vole kad ih osete, jer znaju da je manja šansa za ponovni razoran zemljotres. Zadnji jači zemljotres desio se 11. aprila 2006. godine, jačine 5.7 rihtera.
Osim zemljotresa na ostrvu su česti i šumski požari. To je veliki problem za njihovu glavnu poljoprivrednu kulturu - masline. Masline su tamo česte kao jabuke i kruške u Srbiji, 90% stabala na ostrvu su masline. Maslina prvi rod daje posle 7 godina, a pun rod tek posle 30 godina, tako da je vatrogasna brigada veoma dobro organizovana, obzirom na potencijalnu veliku štetu od požara.
Klima Zakintosa je mediteranska, topla i suva leta i prijatne zime. Temperature leti su između 30 i 40 C, a sezona kupanja traje do sredine oktobra. U periodu jun-septembar kiše obično nema ni jedan dan. U priči sa lokalnim Grcima moja devojka i ja smo saznali da Zakintos može da bude interesantna destinacija i zimi, dnevne temperature su 18-23 C, sunčanje je moguće celog dana, a kiša je retka.
Ostrvo je posebna regionalna jedinica, a administrativno sedište je Zante town. Postoji 6 prefektura na ostrvu: Zante, Alykes, Arkadioi, Artemisia, Elatia i Laganas. Glavna letovališta su Laganas, Argasi, Tsilvi i Kalamaki.
Mi smo bili u Laganasu koje je najveće i nama najbolje, u principu party letovalište sa 24h žurkama i sve je podređeno dobrom provodu.
Provod je organizovan po beach barovima tokom dana, a uveče u klubovima kojih ima puno u glavnoj ulici. Obzirom da je letovalište potpuno prilagođeno Englezima ni iz jednog beach bara ili kluba ne čuje se grčka muzika, puštaju se samo MTV i house letnji hitovi. U Laganasu nema ni jedne banke, pošte, poslovnice mobilnih operatora, prodaje se engleska dnevna štampa, retko gde nešto piše na grčkom... a glavna ulica je uređena u američkom fazonu, sa visokim banderama i mnogo fast food-ova - McDonald's, Pizza Hut, Subway, KFC...
Sve funkcioniše po principu ličnog marketinga, što znači da svaki klub, restoran, lokalna turistička agencija ima promotere ili promoterke (obično studenti iz UK i Grčke). Ispred restorana vlasnik lično promoviše svoj restoran i samo od njega zavisi da li ćete tu i da se zadržite.
Ostala letovališta su dosta mirnija nego Laganas, ali to nama nije bilo privlačno.
Rent-a-car i krstarenje su obavezni, obzirom da samo tako ostrvo može da se doživi na pravi način. 5-6 dana je neki minimum za rent-a-car. Rent-a-car agencija ima bar 20 u Laganasu, pored velikih (Avis, Europcar, Hertz) ima i lokalnih. Većina nude full CDW osiguranje, po principu voziš i ne misliš... Dosta se voze i quadovi koji su baš jeftini za iznajmljivanje (2 eur/dan), ali sa njima se ne preporučuje vožnja van grada jer se lako prevrću u krivinama.
Ulice u Laganasu i drugim letovalištima nemaju imena (osim u Zante Town-u koji je grad), tako da GPS uglavnom ne pomaže, ali većina rent-a-car agencija obezbeđuje auto-kartu ostrva.
Putevi su uglavnom nešto uži, ali dobri, noću su slabo osvetljeni, zbog caretta. U Grčkoj je najskuplje gorivo u Evropi, voze se uglavnom benzinci, a cena benzina je 1.7 eur/l. Na ostrvu nema pumpi velikih lanaca tipa Shell, postoje samo lokalni Jetoil i Eko hellenic. Parking se ne naplaćuje, ali postoje znaci za zabranjeno parkiranje neparnim (I) ili parnim (II) mesecima. Kazna za nepoštovanje ovog pravila je 350 eur.
Laganas tokom dana
Noću sve izgleda drugačije
Glavni put ide kroz unutrašnjost ostrva, postoji dosta uvala i plaža do kojih se može doći kolima spuštajući se serpentinama sa oko 500m do nivoa mora, jedna od njih je Porto Vromi.
Na poluostrvu Vasilikos nalaze se dugačke peščane plaže. To je jedini deo na ostrvu gde mogu da se voze gliseri i gde je moguće bavljenje vodenim sportovima. Mi smo bili bili Banana Beach-u... to je nekih pola sata vožnje od Laganasa...
Navagio plažu moguće je posetiti samo sa mora. Dosta turista je ranije biralo ili da vide Navagio sa vidikovca ili da dođu brodom do nje. Grci su se setili kako da još malo povećaju prihode od turizma u periodu krize, tako da su stari vidikovac sa kog se pružala odlična panorama na Navagio minirali, a sa novog se ne vidi ni trećina plaže. Krstarenje je svakako lep doživaljaj, po mogućstvu sa lokalnim agencijama, ako vam nije problem što je engleski vodič. Na Navagiu se staje sat vremena i to treba doživeti. More je hladno, ali ima prelepu boju. Pored Navagia staje se na još 2 mesta za kupanje (Dolphine caves i na Vasilikosu), a od svega ostalog se vidi po malo, čisto da vas zaintrigira, pa da odete i na te izlete, a svaki vredi.
Navagio plaža
Plave pećine
U Laganasu radno vreme većine prodavnica, restorana i fast foodova je od 14h pa do jutra, obzirom da grad živi noću. Ujutru su plaže puste i u gradu vlada apsolutna tišina - za parove extra.
Vreme nas je lepo poslužilo, svakog dana između 31 i 37 C, samo jednog dana bilo je razvoja u daljini na jugu i to je bilo to što se tiče oblaka...
Za ovih 11 dana bili smo potpuno offline, iako smo imali besplatan wireless u hotelu na internet smo se konektovali samo 2 puta na po 15 minuta da proverimo naše službene mailove i to je to... super je vratiti se u BG potpuno neinformisan i dezorjentisan