Autor Tema: Ogroman aprilski sneg na Kopaoniku  (Pročitano 1271 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.443
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Ogroman aprilski sneg na Kopaoniku
« poslato: 12. April 2015. u 10:01 »
Kad sam već bio,red je da bude i neka reportaža. :)

Nedostajao mi je sneg,pa odlučih da odem do gore.Za mene je to sitnica,jer do gore od moje kuće ima svega 58km.

Ide se starim putem za Goč,na Mitrovo Polje,Pleš,Milentija,Brus i dalje preko Jarma na Kopaonik.

Ne zabeležih kamerom,ali prvi tragovi snega su se pojavili u šumama Goča na nekih 750m.Kako smo se još dalje penjali snega je bilo sve više i više,te je negde od 850m on bio kompaktan.Samo selo Stanišinci,jedno od najviših,je imalo u polasku kompaktnih 6-7cm,koji su se do povratka pred veče ipak brzo istopili na većem delu površina.

Dalje ka Brusu usled nižeg terena naravno ništa,čak se ni okolna brda uz put nisu belela.Nakon Brusa kreće jasno da se ukazuje snežni Kopaonik  :) Tragovi su počeli negde slično kao i na Goču,te onda daljim usponom sve više i više.Međutim,prava stvar je uspon negde između 1300 i 1500m nv.E tu je visina snega vrtoglavo rasla iz metra u metar  :o :o Rekao bih da ga je već iznad 1500-1550m metar.Put preko Jarma je bio fantazija,uz nanose snega i po 4 metra uz put  :selam:

Evo slika:

Okolina meteorološke stanice na Kopaoniku  :) Odatle je sjajan vidikovac prema zapadu,veliki broj planina se vidi:









Ovo je zgrada u kojoj borave osmatrači,na vrhu je anenometar  :) Inače je predivno,tu dolaze i ljudi iz RHMZ-a na odmor a bili smo i mi na praksi iz predmeta meteo merenja:





Sami "krug" meteo stanice:





Zatrpane jelke:








Krug Konaka:


























Šou na putu preko Jarma,ogromna brda i brda snega  !  :o













NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Ogroman aprilski sneg na Kopaoniku
« Odgovor #1 poslato: 12. April 2015. u 13:58 »
Uf koliko snega... čovek prvo da pomisli da je januar a ne april mesec!  ???
Lepa reportažica a posebno je fascinantna ova poslednja slika koja me podseća na one velike snežne nanose oko puteva u Japanu.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Ogroman aprilski sneg na Kopaoniku
« Odgovor #2 poslato: 12. April 2015. u 15:40 »
Eto, ostaće ovo zabeleženo i u slikama a ne samo u memoriji, hvala Kimi!

KOPAONIK  :car:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina