Autor Tema: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.  (Pročitano 2700 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« poslato: 12. Maj 2015. u 02:02 »
Pozdrav iz Čikaga.

Bio je ovo naporan vikend, iz kamiona sam odmah seo u kola, pokupio kameru kući, bacio pogled na modele i uputio se za Garden Siti u Kanzasu.

Sama situacija je bila neizvesna, zbog jutarnje konvekcije, nije bilo poznato kako će i da li će uticati na popodnevne razvoje.

Posle duge vožnje stižem u Garden Siti oko 11h ujutru. Miloš je pratio samnom situaciju.

Sada više modeli nisu relevantni već situacija na terenu. Videlo se da polako Z od mene bukću jedna za drugom SC na teritoriji Kolorada. Pratim oblak koji već dugo živi, malih je refleksija i nema nikakvih pojava. Odlučujem da odem do granice sa Koloradom, nekih 90 km zapadno od baze.

Taman kad sam stigao kod Sirakuze, oblak je poprimio SC karakteristike i odmah počeo da daje pojavu tornada. Teška srca prelazim granicu (pošto je u Koloradu dozvoljena marihuana, velika je verovatnoća da će po prelasku natrag u Kanzas policija da vam temeljno pretresa kola, a to mi nije baš bilo zabavno).

Oblaku prilazim sa donje desne strane, wall se video izdaleka

 

Sreća pa su putevi pusti, policije nema, gazim i do 150 km/h



Sve sam mu bliži, a šou počinje. Iz wall-a su se spuštali i dizali tornadi i tako nekoliko puta. Konačno i izlazim na S-N put kod Šeridan Lejka i krećem paralelno sa oblakom. Sve se brzo dešava, nema vremena za stajanje.

U jednoj ruci volan, u drugoj aparat, slike su malo mutne  :bang:

















Polako počinju kišne zavese oko wall-a, što znači da je šou verovatno gotov





Konačno se  situacijja smiruje, pa stajem



Oblak je skoro pa pocrneo skroz, neverovatne boje







Krećem ka severu da izađem na autoput 70, ali upadam u obilan, srećom ne krupan grad. Stajem.



Ko je gledao Stormčejsere na Diskaveriju, prepoznaće ovo vozilo. TIV i onaj džangrizavi kamerman verovatno u njemu. Šlepam se iza njega kroz naslage grada.



Pada noć polako, ja krećem ka Sju Sitiju u Ajovi, tamo je juče trebalo da bude zanimljivo, ali je preovladalo linijsko organizovanje, uz jak vetar i grad, ali bez lepih formacija, pa nisam ni slikao.

Lepa kilometraža, u kamionu sam se istrenirao, pa ne pada teško.



Radarske slike









Drmusavi video iz kola, pred kraj me prestigao TIV i zasuo blatom. Dostupno u HD

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=WC2MoQgIX_c" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=WC2MoQgIX_c</a>

Do sledeće avanture, pozdrav!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« Odgovor #1 poslato: 12. Maj 2015. u 03:12 »
Једна од најбољих репортажа на форуму, ако не и најбоља.  :selam:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« Odgovor #2 poslato: 12. Maj 2015. u 07:05 »
Bravo Nikola! Zlata vrediš na našem forumu. Pozz

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« Odgovor #3 poslato: 12. Maj 2015. u 10:46 »
 :selam: Strpljenje se ovoga puta isplatilo.  :super:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« Odgovor #4 poslato: 12. Maj 2015. u 19:07 »
Hvala drugari!

Evo malo prognostičkih karata, u pitanju je model za kratkoročnu prognozu, obnavlja se svakih sat vremena. Nažalost, u ovim zabitima često nema ni signala, a kamoli wifi, pa mi nije dostupno za pregled dok sam na terenu.

Strelicom sam obeležio oblak koji sam pratio

Storm relative helicity 0-1  km



Storm relative helicity 0-3  km



level of free convection



SB Cape



LI



Low level lapse rates



Pritisak u prizemlju



Smicanje 0-1 km



Smicanje 0-6 km



Supercell composite parameter



Tornado parameter



Na ovom radarskom snimku je uočljiv hail spike, lažni odraz koji nastaje usled sprecifičnog načina prolaska radarskog signala kroz krupan grad. Uzimaju ga u obzir prilikom izdavanja upozorenja. Ovde je prijavljen grad do 5 cm u prečniku.





Inače po vrednostima u produktu diferencijalna refleksija (ZDR) ovaj oblak je u ovim trenucima najverovatnije davao suv grad.

Radarska animacija sa prijavljenim pojavama. Oblak sam pratio od Šeridan Lejka do iza Šejen Velsa, gde je izgubio SC karakteristike.


Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« Odgovor #5 poslato: 12. Maj 2015. u 21:48 »
Šta bi mi dali da imamo jedan prognostičarski model kratkoročne prognoze koji se obnavlja svakih sat vremena  ;D


 :first: :selam:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« Odgovor #6 poslato: 12. Maj 2015. u 22:27 »
 ^^

Ovde je stvarno gomila podataka dostupna javno i besplatno, počev preko radarskih slika u originalnom formatu koje se posle vizualizuju kroz odgovarajući softver (ja imam Grlevel2analyst), preko kratkoročnih modela.

Same prognoze u ovako kritičnim situacijama se obnavljaju konstantno.

Moraju tako inače bi im javnost otkinula glavu, kako im daju pare od poreza, a ovi ne rade ništa  :rofl:

Čak se i TV i radio programi prekidaju i ide poruka sa tzv EAS (automatski sistem za hitne poruke), uspeo sam da delimično snimim jednu poruku:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=jT_88OcxDqk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=jT_88OcxDqk</a>

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« Odgovor #7 poslato: 12. Maj 2015. u 23:06 »
 ^^ ^^

Fascinantno, stvarno im svaka čast, koliko li su samo ljudskih života spasili tako..  :selam:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« Odgovor #8 poslato: 12. Maj 2015. u 23:54 »
Vrh reportaža kao i uvek ! :first:

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Šejen Vels tornado - Kolorado 9.5.2015.
« Odgovor #9 poslato: 16. Maj 2015. u 15:55 »
Свака част Павловићу на толиком труду око праћења олује, и свака част за целу репортажу уопште!

Облаци и формације су фрапирајући, језиво изгледа :-[. Немаш појма колико ти завидим што си то све доживео. Ја бих волео само једном да видим тако апокалиптично небо и торнада, и онда могу да умрем. :D