Gotovo svake godine početkom jeseni se nanovo aktuelizuje priča o "Medikejnima". Nemaju odomaćen naziv na srpskom, pa je ovo Medikejn (eng. Medicane), izvučeno iz engleskog od dve reči - Mediterranean hurricane, a još jedan nezvaničan naziv je Mediterranean tropical-like cyclone. Na srpskom i hrvatskom bi se tako mogla izvući složenica - Medigan (Mediteranski uragan)
Zašto su nama u meteorologiji toliko interesantni ovi cikloni i zašto im se posvećuje toliko pažnje?
Pre svega zato što su po načinu nastanka i po ponašanju nešto između tropskih ciklona (uragani, tajfuni) i vantropskih ciklona (topli sektor, hladni sektor, frontovi). Nekada su se smatrali veoma retkim, dok u poslednje vreme uporedo sa razvojem prognostičkih modela bolje rezolucije, kao i kvaliteta satelitskih i radarskih osmatranja, gotovo da ne prođe godina da se ne zabeleži barem jedan slučaj.
Po načinu nastanka, kao i po dimenzijama su sličniji tropskim nego vantropskim ciklonima, iako se nalaze van tropskog pojasa. Po izntenzitetu vetra mogu da dostignu uragan kategorije 1 po Safir-Simpsonovoj skali (vetar od preko 100km/h).
Iako se mogu javiti u bilo koje doba godine, po statistici je njihova učestalost najveća u ovo doba godine, početkom jeseni (septembar i oktobar). Glavni neophodni uslov za formiranje topla površina mora (preko 25°C), ali su beleženi i na nižim temperaturama.
Biće još reči o ovoj pojavi u narednim porukama, napisao sam samo ono što znam ovako iz glave bez proveravanja literature.
Odavde nadalje su prebačene poruke iz teme "Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2020. godina.
Pojedini modeli (npr. ICON) vide i formiranje tzv. Medikejna (Mediteranski uragan) nad Jonskim morem.
Verovatno da preteruje, ali definitivno se nešto ozbiljno sprema dole. Evo neka ostane par karata, čisto kao zanimljivost: