Merim, naravno. Ovi podaci koje ja dajem za južnu stranu su iz mog dvorišta. Termometar koji koristim je neki min/max stari nemački ... Provereno je tačan (upoređivan više puta sa dobrim i analognim i digitalnim termometrima) i ima srebrni živin stub.
Super što meriš. Hoćeš li da učestvuješ u našoj bazi podataka? Mnogo bih voleo i ja da vidim o čemu se tu radi. Samo, moram da te podsetim da je živa metal, pa prirodno je da ima srebrnastu boju. Ono crveno, plavo ili već nekako drugačije su obojeni alkoholi. Pretpostavljam da se radi o Sixovom udvojenom termometru (okačiću sliku drugi put, ali me podseti). On ima uvijenu cev sa živom, i ostali prostor ispunjen alkoholom (providnim, ne obojenim), a ima i dve iglice za beleženje Tmax/Tmin. Možda i nije... a tu me zbunjuje činjenica da su podeoci na 0.5.
O temperaturnim razlikama između severne i južne ekspozicije (u hladu) na razmaku od 20m bih imao štošta da napišem, ali o tome neki drugi put.
Napiši, ako imaš vremena. Ako misliš da ćeš zatrpati forum, pa zatrpavaj. Otvori novu temu i 'udri'... Mislim da bi to bilo interesantno štivo. Pripremi sve u WordPadu i Copy/Paste...
Da naglasim da je taj termometar graduisan na 0,5C, tako da ne mogu da dajem tačnije podatke od toga (mada mogu da nagađam na pola od toga, ali to ne bi bilo to).
Što? Napiši onako kako vidiš. Bolje je i to nego da gubimo na preciznosti. Ako nisi znao, standardni živinitermometri koji se nalaze na meteorološkim stanicama imaju podeoke na 0.2, pa ipak uspešno očitavaju na 0.1. I u laboratorijskim vežbama iz fizike se za merenje kaže da se može čitati vrednost na instrumentu sa tačnošću polovine jednog podeoka. Konvencije radi, možeš da beležiš podeok 0.2 ako si pročitao prvu 'četvrtinu' stepena, a 0.8 ako si pročitao poslednju 'četvrtinu' stepena.
E sad, zašto sam poečo da označavam podatke iz mog dvorišta kao nešto što je važeće za celu "south side" u Nišu? Jednostavno zato što sam ukapirao da ono što pokazuje kod mene uglavno ima neku srednju vrednost min. temperature u području južno od Nišave (ako isključimo Duvanište, deo bulevara Nemanjića oko Nišave,Čerga Malu/Stočni Trg i Ledenu Stenu koji su negde uzmeđu podatak iz tvrđave i južne strane). Nišava kao reka, deluje kao neka prirodna barijera za prodor hladnog vazduha sa severa (naročito ako se zna da se nije zamrzla u gradskom delu toka još od 1984.). Dalje, tu je centar grada koji ka Paliluli i Čairu (gde sam ja) još više povećava temeperaturu. S druge strane, po mom subjektivnom utisku, na Paliluli ( i u podnožju okolonih brda) postoje delovi koji imaju gotovo potpunu izolaciju od od severnih vazdušnih strujanja. Sasvim druga priča je Bubanj i Kalač Brdo (tu imam prijatelja koji za vetrovitih noći beleži i do 3 srepena niže od mene) a to je opet south side. Dakle, ja uzimam mid za južnu stranu.
Sećam se te zime 1984/85, baš sam tada bio u vojsci. Čistio sam pola metra snega na -20 u januaru 1985
Ah, da, služio sam u kasarni Filip Kljajić kod železničke stanice, preko puta Bubnja, pa tako znam topografiju Niša i tog dela južne strane.
Pa slažem se da je južna strana drugačija. Prosto osetiš na licu promene kad ideš kroz grad. Baš me jako zanima šta beležiš...
Još nešto. Ako želiš da učestvuješ u unošenju podataka u SerbianMeteo bazu podataka, javi se PP nekom od admina ili meni.