Zemljina atmosfera
Zemljina se atmosfera može podijeliti u nekoliko slojeva:
Troposfera je najdonji dio atmosfere, te stoga i najgušći. Na ovaj sloj otpada 80% mase atmosfere. Troposfera je najtanja u polarnim krajevima (oko 8 km), a najdeblja na ekvatoru (oko 16 km). U ovom sloju temperatura s visinom opada, a vjetrovi jačaju. Ovaj sloj sadrži i znatne količine vlage, i u njemu se zbivaju sve pojave vezane uz vrijeme. Troposferu od stratosfere odvaja tropopauza.
Stratosfera sadrži male, ali značajne količine ozona koji nas štiti od štetnih zračenja iz svemira. U donjem dijelu stratosfere temperatura je uglavnom stalna. U ovom sloju vladaju snažni vjetrovi koji pušu brzinama od nekoliko stotina km/h. U gornjim slojevima stratosfere s porastom visine temperatura postepeno raste do maksimuma u stropopauzi.
Mezosfera donosi nagli pad temperature s visinom do minimuma koji se nalazi na visini od 85 km. Iznad te visine, koja se naziva mezopauza, počinje ionosfera.
Ionosfera (ili termosfera) sadrži ione, električki nabijene čestice. U ovom sloju temperatura opet raste do visine od 400 km, tj. do termopauze. U ovom se sloju stvara polarna svjetlost.
Egzosfera je rijedak sloj iznad 400 km visine u kojem tlak opada do pravog vakuuma. Ovaj se sloj može smatrati prijelazom između Zemljine i Sunčeve atmosfere.
:smt023
http://astro.fdst.hr/index.php?p=http://astro.fdst.hr/SuncevSustav/300_zemlja.php