Autor Tema: Prodor hladnog fronta 25.12.2009  (Pročitano 3155 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« poslato: 26. Decembar 2009. u 00:28 »
Posle danasnjeg izuzetno toplog dana (u Srbiji i BiH do 24 C) i pretpostaljam najtoplijeg ikad Katolickog Bozica na ovim prostorima, razvoj situacije je bio itekako interesantan...

Jos pre par dana sam se sa Pavlovicem dogovorio da ovo moramo da ispratimo, posto mogucnosti za grmljavinu nedelju dana pred Novu Godinu nisu se do sad desavale...

Vec tokom popodneva smo bili spremni za predfrontalne nestabilnosti...

Po zalasku Sunca su se pojavili stratocumulusi koji su davali nekakav misteriozan izgled nebu...

Tokom veceri pratimo Crometeo i madjarski Idokep i "zavidimo" komsijama na fenomenalnim olujama koje su bile tamo tokom popodneva i veceri...

Front je isao tako da su bile male sanse da se kod nas nesto desi, uglavnom sve je bilo tako da sto ide iz Bosne zavrsi severno od Novog Sada...

Ali... oko 21.15h smo sa terase videli prve munje! odnosno sevanje u oblacima koje je bilo jako daleko... ali je sevalo sto je najbitnije i zabelezeno kamerom :)

Grad je bio neverovatan, kao prolece, bilo je sve toplije i toplije i bas me zanima kada je danas u Beogradu bila T.max, kad smo kretali oko 21.30h AMS Kosutnjak je javljala 17.6 C, ali u gradu je sigurno bilo toplije... ne pamtim kada mi je u jakni bilo vruce krajem decembra i to uvece... letnje baste pune, Kalemegdan pun... niko ni ne pretpostavlja da front nailazi...

Na Kalisu smo mukotrpno iscekivali munje ali od njih nista, par puta je sevnulo daleko iza Novog Sada i to je bilo to...

Medjutim priblizavanje nekih interesantnih formacija je bilo posebno zanimljivo, na kraju to je bio roll cloud... ocekivali smo da ce doci do vetra ali ne i takvog pada temperature... mislim da sem nas niko na Kalisu nije ni pretpostavio da ce doci do bilo kakve kise a kamoli grada :) kad je nas to iznenadilo koji smo celo vece gledali radarske slike i ocekivali ovako nesto, mogu misliti kako je bilo ljudima koji veze nemaju sa ovim i koji su uzivali u toploj decembarskoj veceri na Kalisu :)

Pavlovic u maniru iskusnog storm chasera :) pravio je video zapis sve vreme dok sam ja trazio mesto za zaklon ukoliko pljusne, a za to je bilo mogucnosti posto su kisne zavese bile veoma veoma blizu... ali sve to totalno neocekivano, posto niti je bilo sevanja iz blizine niti su se videli Cb-ovi...

Poceo je pljusak a ubrzo zatim i grad..!!

U jednom trenutku je sevnulo, tek da nas podseti da je iznad nas Cb :) sevalo je jos par puta uz pljusak promenjive jacine...

Pljusak je trajao nekih pola sata po mojoj proceni...

Fotke cu staviti kasnije u toku veceri kad ih sredim
« Poslednja izmena: 05. Decembar 2011. u 15:17 Stefano »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #1 poslato: 26. Decembar 2009. u 00:38 »
Nakon što me je komp drndao i nije dao da idem na net konačno se smilovao da me pusti...
Četiri slike,video će biti malo drugačiji,pa stiže kad ga spremim...

Roll cloud





Sugradica...





Vidoje stiže kasnije,kad poubacujem sve što sam naumio  :)

Od prilične nervoze,do zadovoljstva,sve u svemu nije bilo loše...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #2 poslato: 26. Decembar 2009. u 01:18 »
ma kakvi lose... bilo je EXTRA covece :) pogledaj moj opis, svaka druga recenica smile na kraju... isplatilo se i sto smo pokisli i sto smo se cimali u pracenju radarskih slika celo popodne :)

Van mreže zrenjaninac

  • *
  • Poruke: 69
  • Starost: 46
  • Lokacija: zrenjanin
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #3 poslato: 26. Decembar 2009. u 01:37 »
a niste jedini pratili  ;)  htedoh da slikam  al nesto  aparat  zakazao  ;( svaca cast za fotke

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #4 poslato: 26. Decembar 2009. u 02:42 »
Po zalasku Sunca



Roll cloud





Sugradica


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #5 poslato: 26. Decembar 2009. u 11:33 »
Evo videa prvi deo vetar i lišće koje leti kao u crtaćima,drugi sugradica i treći radar.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=1vaUpl459jk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=1vaUpl459jk</a>

Košutnjak jedno vreme nije radio,ali je uveče proradio.Ovako je izgledao pad temperature tamo:



Radar:











Jako interesantan dan.Od jakih ćelija u Mađarskoj i Hrvatskoj i krupnog grada (prijavljen samo u Mađarskoj),do grmljavine i sugradice (ponegde možda i grada) u Srbiji.Fino zatvaranje sezone 2009. i to samo par dana pred kraj godine   :)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #6 poslato: 26. Decembar 2009. u 13:24 »
Evo i mađarskog munjobrojača za arhivu:






Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.522
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #7 poslato: 26. Decembar 2009. u 14:24 »
odlično ste ispratili ovaj prodor! ;)

nikada ne bih rekao da je roll cloud slikan na božić :D neverovatna scena za ovo doba godine..

@pavlović

ni tebi nije radio net? možda je nešto bilo do telekoma zbog oluje pošto ni ja nisam imao konekciju kasno uveče

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #8 poslato: 26. Decembar 2009. u 14:34 »
 ^^
Nije radio od 23.13h pa nekih 45 minuta.Ne znam da li je do njih ili do kompa,ali dešava se ponekad.Kad treba da se ukonektujem modem se ponaša kao mrtav,a komp se čak ponekad zamrzne i restartuje.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #9 poslato: 26. Decembar 2009. u 17:39 »
^^ to oko restartovanja je verovatno do napona, ti imas potpuno nov komp, ne bi trebalo da te zeza, ako nije do napona imas garanciju...

Inace video zapis je odlican... kao sto rekoh Pavlovic u maniru iskusnog storm chasera... ali ne moze da se ni na tvom video zapisu ni na mom vidi kako je to zaista bilo, to je tako pocelo da duva, da mi je delovalo zaista kao da ce nas oduvati, eto takav je bio osecaj...

A sto ni ti ni ja nismo spomenuli u jednom trenutku se video neki bljesak pri zemlji, prema Zemunu, kao da je vetar pokidao neki dalekovod ili tako nesto.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #10 poslato: 27. Decembar 2009. u 14:56 »
Super reportaža momci. Ja sam sve to doživeo napolju u Novom Sadu i uopšte nisam znao šta se sprema. Pokisao sam kao miš.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #11 poslato: 27. Decembar 2009. u 15:01 »
Super ispraćeno, Pavloviću i Stefano ! :D
Neobična oluja za kraj godine... Vjerovatno je željela da nam poželi još puno jačih u novoj 2010. godini.  :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže gabesz20

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Prodor hladnog fronta 25.12.2009
« Odgovor #12 poslato: 30. Decembar 2009. u 10:13 »
Super reportaza...Subotica je za to Bozicno vece oko 2 sata grmljavine:)Ja sa 24 godine ovako nesto nisam proziveo za bozic...ali sam pitao i puno starije ljude ni oni se ne secaju!