Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo događaji u Beogradu 2000-2009 retrospektiva  (Pročitano 16866 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.531
  • Lokacija: Novi Beograd
Meteo događaji u Beogradu 2000-2009 retrospektiva
« poslato: 15. Jun 2010. u 18:45 »
Već jedno vreme sastavljam ovaj tekst koji se bavi analizom prethodnih 10 godina, za Beograd... tako da uživajte u podužem tekstu.

2000 godina, veoma topla i dosta meteoroloških događaja mi je ostalo urezano u sećanju. Naime te godine sam se malo ozbiljnije i zainteresovao za meteorologiju i ekstremne vremenske prilike...

Zima 1999/2000 bila je lepa zima sa dosta snega tokom januara, februar je bio siromašniji snegom, a mart pravi prelazni mesec, sa jednim periodom sredinom meseca sa nekoliko lepih snežnih dana posle kojih je počela da se budi priroda i praktično pravo proleće

April 2000... praktično je bilo direktno iz zime u leto, pošto je zadnji sneg u Beogradu bio 20.marta, a već 16.aprila počeli su letnji dani sa temperaturama iznad 25 C, tako da je od sredine aprila počelo toplo, letnje vreme koje je trajalo do septembra. Najtopliji dan je bio 17.april sa 28.0 C. April je doneo i prve pljuskove sa grmljavinom 2000-te godine, prva grmljavina je bila u noći 31. mart-1. april, ali zanimljiviji je bio obilni pljusak sa grmljavinom 5. aprila u jutarnjim satima.
Maj je takođe bio topao i karakterističan je bio izostanak onih obilnih majskih kiša, a krajem maja je bio i prvi tropski period sa temperaturama do 31 C.

Oni prvi dani sa temperaturama iznad 35 C došli su sredinom juna, ali to su bili kratki talasi od par dana, 14. juna T.max je bila 37.2 C. 14 i 15 juna su bili i jedini dani u junu sa pljuskovima i grmljavinom, ali sa zanemarljivom količinima padavina, 15.juna bilo je jako lepih munja, oblaci su se kretali sa istoka prema zapadu i bilo lepo gledati munje za vreme zalazećeg Sunca.

Leto 2000-te bilo je ekstremno toplo i suvo. 4.jul bio je najtopliji dan te godine sa T.max 40.5 C. 12. jula došlo je do prodora fronta i zahlađenja, uz jaku oluju sa grmljavinom i gradom, narednih 10 dana bile su prijatne temperature. Toplo i suvo vreme se nastavlja i u avgustu, a najtopliji dan bio je 22.avgust sa T.max 40.0 C. 31.avgusta nešto pre ponoći došlo je do prodora fronta uz jake oluje cele noći i to je bila druga ozbiljna oluja tog leta, posle one 12. jula.

U trećoj dekadi septembra bio je zadnji tropski talas, najtopliji dan je bio 21. septembar sa T.max 32.1 C, ali ono što je karakteristično to je gotovo svakodnevna pojava pljuskova sa grmljavinom tihdana u trećoj dekadi septembra. Oktobar je bio malo topliji od proseka, najtopliji dan bio je 13. oktobar sa T.max 27.4 C. Novembar je bio znatno topliji od proseka, 7 dana sa maksimalnim temperaturama iznad 20 C (16. novembra T.max 24.8 C), 9.novembra u popodnevnim satima bilo je nestabilno sa pljuskovima, grmljavinom i sugradicom.

Za ljubitelje snega zima 2000/2001 je bila verovatno najgora ikada. Prave zime u suštini nije ni bilo. Prvi sneg u Beogradu pao je 23. decembra, a snežni pokrivač se zadržao par sati.

2001 godina Od 2. do 11. januara 2001 vreme u Beogradu je bilo pravo prolećno sa temperaturama od 8 C do 20.7 C što je novi rekord za januar postavljen na Božić 2001 godine.

Ostatak zime je bio verovatno jedini period prave zime, ali samo što se tiče temperature, sneg je izostao, samo 2 dana sa simboličnim snežnim pokrivačem i to je to. Krajem januara ponovo otopljenje, sredinom prve dekade februara 7 prolećnih dana sa temperaturama između 11.2 C i 21.1 C. 23. februar 2001- prvi konvektivni dan u Beogradu, letnji pljusak sa grmljavinom uz prodor fronta, temperatura pada sa 12 C na 2 C tokom večeri. Krajem februara prvi zimski prodor sa obilnim snegom, 4 dana sa snegom i 5 dana sa snežnim pokrivačem u Beogradu, 26. februara izmereno je 18 cm snega.

Kako se sneg otopio 2. marta ponovo je krenulo toplo vreme, 4. marta bilo 22.8 C u Beogradu. Prodor toplog afričkog vazduha uzrokovao je prave letnje temperature u trećoj dekadi marta. 25. marta 2001 u Beogradu je izmereno 28.8 C, a sigurno bi bilo i više da se nije naoblačilo.

2 dana kasnije naglo zahlađenje, na planinama sneg i formiranje snežnog pokrivača, a u Beogradu susnežica 27. marta uveče i 28. marta ujutru.

Proleće je bilo kišovito sa temperaturama u granicama normale. Dominacija anticiklona, sa temperaturama uglavnom iznad i znatno iznad normale koja je počela aprila 2000-te završena je tačno godinu dana kasnije. U aprilu je bio i jedan snežni talas, koji je zaobišao Beograd, 14. aprila uveče i 15. aprila ujutru u centralnoj Srbiji bilo je snega i snežnog pokrivača. April, maj i jun 2001. godine su neuporedivi sa istim periodom 2000. godine. 2001. godine bilo je mnogo više padavina i temperature su bile u granicama normale.

Onaj osećaj leta počeo je tek u julu. Temperature su se tog leta u Beogradu kretale do 35.7 C u julu i 37.8 C u avgustu, sa 3 perioda od po par dana kada su temperature išle iznad 35 C.

Kraj septembra i prva polovina oktobra su bile tople i temperature su se kretale oko 27-28 C (najtopliji dan je bio 4.oktobar sa T.max 28.7 C). Jesen je bila u granicama normale, a prvi pravi sneg je pao 13. decembra, kada je Beograd osvanuo sa 17 cm snega.

Zima 2001/2002 bila je hladna i snežna u decembru 2001 i januaru 2002. godine, ali februar 2002 bio je jedan drugi najtopliji februar od kada postoje merenja i u Beogradu nije bio ni jedan dan sa snegom i samo jedan dan sa mrazem, a najtopliji dan bio je 28. februar  sa 20.1 C.

Proleće 2002. godine slično kao i proleće 2001. godine sa promenjivim vremenom i čestom pojavom kiše i pljuskova sa grmljavinom. U trećoj dekadi marta bilo je prvih pljuskova, prva sugradica i grad, ali i pljuskova snega, 6.aprila je bilo i „pravog“ snega u Beogradu. Standardne prolećne temperature i prolećno vreme bilo je i u maju i u prvoj polovini juna. Najtopliji majski dan je bio 18. maj sa 29.7 C.

Prvi talas sa temperaturama iznad 35 C bio je u trećoj dekadi juna, a 24. juna T.max je bila 37.4 C, leto je obilovalo nestabilnostima i pljuskovima i grmljavinom, naročito avgust mesec, leto 2002 bilo je definitivno najkišovitije leto u prethodnoj dekadi. Nije bilo nekih veoma toplih talasa, najtopliji dan u Beogradu bio je 3. jul sa temperaturom od 36.1 C, a period od 9. do 17.jula je bio i jedini sa 9 uzastopnih tropskih dana, a najtopliji dan bio je 16.jula sa 35.8 C. Avgust je bio svež i kišovit u većem delu Evrope, što je uzrokovalo izlivanje mnogih reka i poplave koje su najkritičnije bile u Pragu. I u Beogradu je bilo tako, pljuskovi sa grmljavinom gotovo svakog dana, temperature preko 30 C (do 33.7 C 4. avgusta) samo početkom avgusta, posle oko 25 C sa gotovo svakodnevnim pljuskovima i grmljavinom. Nivo Save i Dunava bio je veoma visok.

Početkom septembra taj ciklonski talas je prestao, a temperature su bile između 26.2 C i 29.1 C prvih 10 dana septembra. U trećoj dekadi septembra došlo je do prvog zahlađenja sa temperaturama između 10 C i 15 C i naravno kišom. Oktobar je bio u okviru proseka što se tiče temperatura kao i cela jesen, sredinom novembra bio je jedan topli period kada su 7 dana dnevne temperature bile iznad 20 C (do 24.7 C 16. novembra).
Decembar je odlikovalo dosta dana sa košavom u Beogradu i naravno prvim snegom. Sam kraj decembra je bio relativno topao sa temperaturama oko 13 C.

2003 godina počela je sa nestabilnostima, 3 i 4.januara zabeležene su konvektivne padavine, pa čak i grad. 4.januara uveče munje su parale nebo Beograda kao usred leta.
Snega je te zime bilo dosta i u januaru i u februaru (sve do samog kraja februara), a sredinom marta bilo je nekoliko dana sa pljuskovima snega.

Prvi topli dani sa temperaturama iznad 20 C bili su krajem marta. Sredinom prve dekade aprila došlo je do zahlađenja sa susnežicom i snegom, tako da je Beograd 8. aprila 2003. osvanuo pod snežnim pokrivačem, ali i pored toga 2003. godine leto je stiglo dosta ranije, kao i 2000. godine. Prvi tropski dan je bio 30. april sa T.max od 32.2 C, što je rekord za april. Toplo vreme se nastavlja sve do 13. maja, najtopliji dan je bio 8. maj sa T.max od 33.7 C, praktično ta prva polovina maja je ličila više na prvu polovinu jula ili avgusta.
U drugoj polovini maja temperature su bile u granicama normale uz nestabilnosti sa gotovo svakodnevnim pljuskovima sa grmljavinom.

U junu se samo nastavilo toplo vreme sa 28 letnjih dana, od toga 18 tropskih (najtopliji dan 24.jun sa T.max 35.1 C) i jun je bio najtopliji od kada se vrše merenja.

Samo u prvoj polovini jula bile su letnje temperature u granicama normale, a od druge polovine jula do kraja avgusta temperature su bile znatno iznad normale. 24. jula jaka superćelijska oluja koja se kretala iz Bosne prešla je preko centralne Srbije i prouzrokovala velike štete uz obilan grad.

Najtopliji dan ovog leta je bio 29. avgust sa T.max 38.4 C i veoma toplim vetrom koji je duvao celog dana sa udarima do 60 km/h. 31.avgusta uveče došlo je do prodora fronta uz jake oluje sa grmljavinom celoj Srbiji, a najveće štete su bile u Zrenjaninu.

U septembru je bio zadnji tropski talas u trećoj dekadi kada su temperature bile do 31 C, ostalih dana temperature su bile u granicama normale, ali se suša nastavila.

Oktobar je počeo sa toplim danima, 4. oktobra je bilo 29.6 C i tokom popodneva i večeri prošao je front koji je doneo zahlađenje uz obilne i jake pljuskove sa grmljavinom. U prvoj dekadi oktobra je bio i prvi hladni talas 2003. godine, 8. oktobra je bilo susnežice u snega u Šumadiji, a u Beogradu samo neprekidna hladna kiša uz 5 C tokom dana, ostatak oktobra je bilo nešto hladnije od proseka, da bi 25. oktobra ujutru Beograd osvanuo pod prvim snežnim pokrivačem, koji se doduše zadržao samo to pre podne. Novembar je bio topliji od proseka, naročito u drugoj polovini i bez i jednog dana sa snegom i samo 2 dana sa mrazom. Najtopliji dan je bio 2.novembar sa T.max 25.1 C i povremenim pljuskovima. Prvi pravi sneg je bio 16.decembra i decembar je bio mesec u granicama proseka.
« Poslednja izmena: 13. Septembar 2012. u 17:59 Stefano »

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.531
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo događaji u Beogradu 2000-2009-retrospektiva
« Odgovor #1 poslato: 15. Jun 2010. u 18:46 »
2004 godina počela je bez nekih ekstremnih vrednosti, ni što se tiče temperatura ni padavina.

Zima 2003/2004 bila je sa padavinama i temperaturama u granicama normale. Snega je bilo u više navrata sve do početka marta, uz jedan topao period početkom februara kada su temperature išle do 19 C u Beogradu. Dva najinteresantnija događaja te zime bila su u januaru. To su 2 dana sa snežnim mećavama, 22. januar i 27. januar, oba dana je bilo karakteristično da je jak sneg počeo da pada oko podneva i da je po prestanku padavina, popodne, došlo do naglog razvedravanja.

Prvi topli prolećni talas bio je između 17 i 23. marta, sa temperaturama  između 21 C i 25 C. April, maj i jun su bili sa prosečnim temperaturama (maj nešto ispod normale) uz relativno čestu kišu, pljuskove i grmljavinu.

Leto nije bilo ekstremno toplo i suvo kao leto 2003. godine. U julu su bila 2 tropska talasa od 5 i 8 dana, ali su temperature samo 3 puta prešle 35 C... najtopliji dan leta 2004 bio je 9. jul sa T.max 38.5 C, avgust je bio u granicama normale što se tiče temperatura, najtopliji dan 20. avgust sa T.max 34.5 C. 21. avgusta došlo je do prodora fronta uz jaku oluju sa grmljavinom i gradom, inače za razliku od leta 2003 jesen je došla lagano, gotovo neprimetno je prošao ulaz u kalendarsku jesen. Septembar je bio u okviru proseka, najtopliji dan bio je 15.septembar sa T.max 32.2 C.

Oktobar je bio topliji od proseka, a treća dekada oktobra je bila pravo miholjsko leto, sa temperaturama koje su se zadnjih dana oktobra kretale oko 25 C, a kulminacija je bila 31. oktobra, kada je u Beogradu bila T.max 27.1 C, bilo je i nekoliko oluja sa grmljavinom, najjača je bila 23. oktobra kada je sevalo između ponoći i 3 ujutru, uz sporokretući cumulonimbus.

Za 1. novembar 2004 godine predviđale su se temperature od 30 C u većini mesta u Srbiji, međutim modeli su očigledno omašili, umesto sunčanog i tropskog dana usred jeseni, dan je bio tmuran, ali i dalje topao, sa T.max 23.7 C.

19.novembra u popodnevnim satima bio je prodor fronta sa olujnim vetrom (do 120 km/h), pljuskovima i grmljavinom i padom temperature sa 16 C na 4 C, ponegde u Šumadiji su zabeleženi i snežne oluje sa grmljavinom. U novembru je bio samo jedan dan sa snežnim pokrivačem od 1 cm, znači kao da ga nije ni bilo, a u decembru je potpuno izostao sneg, bilo je 2 dana sa ledenom kišom i jedan dan sa slabim snegom, ali ni jedan sa snežnim pokrivačem. U decembru je bilo i 2 perioda sa toplim vremenom, sam početak decembra (Tmax do 18.7 C) i 24-28.decembar (sa T.max do 17.4 C)

2005 godina počinje bez snega, do 10. januara je bilo relativno toplo vreme za početak januara sa temperaturama između 6 C i 16 C… prvi pravi sneg zime 2004/2005 pao je tek 24. januara 2005. uveče, narednih dana je bilo obilnih snežnih padavina, tako da je 27. januara 2005. izmereno 31 cm snega u Beogradu, što je i maksimalna dubina snežnog pokrivača te zime. Prava zima je stigla, doduše sa velikim zakašnjenjem. Tokom celog februara bilo je snega, februrar je bio i hladniji od proseka, a zima se produžila i u martu, tako da je posle snežne mećave 28. februara, ‚1. mart osvanuo sa 18 cm snega. Sneg se zadržao prvih 14 dana marta, a susnežica je zabeležena i 19. marta tokom večeri. Temperature su bile u granicama normale, najtopliji dan 17. mart sa T.max 22.0 C, prvi dan sa nestabilnostima i grmljavinom je bio 28. mart.

April je bio promenjiv sa čestom pojavom kiše, a takvo vreme se zadržalo do prve polovine maja. Prvi tropski dan 2005. godine u Beogradu je bio 3. maj sa T.max 30.2 C. Krajem maja je bio prvi tropski talas sa nekoliko vezanih dana sa maksimalnim temperaturama iznad 30 C, najtopliji dan bio je 30. maj sa T.max 31.8 C. Jun je karakterisalo lepo vreme, sa nekoliko nestabilnih dana, sa temperaturama oko proseka, bez velikih vrućina, (najtopliji dan bio je 26. jun sa T.max 31.5 C), ali i jednim hladnim periodom 8,9 i 10.jun kada su maksimalne temperature bile 10 C i 11 C, uz skoro neprekidnu kišu sva 3 dana.

Prva polovina jula je bila relativno sveža, sa temperaturama oko 25 C i skoro svakodnevnu pojavu kiše, pljuskova i grmljavine, dok je u drugoj polovini meseca bilo lepo vreme i to je bio jedini tropski talas tog leta kada su temperature bile oko i preko 35 C nekoliko dana zaredom, a najtopliji dan je bio 31. jul sa T.max 35.9 C. Ono pravo leto sa temperaturama preko 30 C završeno je prodorom fronta koji je prošao Srbijom 3. avgusta uveče, tako da je avgust bio svež, sa temperaturama oko 25 C i čestom pojavom kiše, pljuskova i grmljavine. Leto 2005 se definitivno završilo i subjektivni osećaj je da je jako kratko trajalo, svega onih 15-tak dana u drugoj polovini jula kada je bilo lepo i toplo vreme bez kiše. Za letoljupce definitivno najgore leto u prošloj dekadi (slično kao leto 1997. godine). Tako da je prelaz iz avgusta u septembar bio praktično neosetan, pa čak je početak septembra delovao kao da se leto oporavlja pošto su temperature bile između 25 C i 29 C i dani su bili lepi.

U drugoj polovini septembra su bili prvi jesenji dani, kada je temperatura pala na oko 15 C, uz jesenju kišu i maglu. Oktobar je bio u granicama normale što se tiče temperatura, ali je bio sa malo padavina. Sredinom treće dekade oktobra miholjsko leto, ako tako možemo uopšte da nazovemo period od 5 dana kada su dnevne temperature bile između 21 C i 24 C.

22. novembra pao je prvi sneg u Beogradu te zime i zadržao se svega 3 dana. Krajem novembra otopljenje, temperature između 14 C i 17 C, a 28. novembra su zabeležene i konvektivne padavine u Beogradu (pljuskovi bez grmljavine), decembar je bio sa temperaturama oko proseka, ali sa malo snežnih padavina, snežni pokrivač od 2 cm, tako da je zima 2005/2006 počela onako kako snegoljupci sigurno nisu očekivali.

2006 godina počinje slično kao 2005. zimske temperature su bile tu, ali sneg je gotovo potpuno izostao, sredinom treće dekade januara su bili ledeni dani sa maksimalnim temperaturama između -5 C do -8 C, ali je sneg izostao, bilo je slabih snežnih padavina, dovoljnih za 1 cm snega. Delovalo je kao da ozbiljnog snega te zime neće ni biti, čak je krajem druge dekade februara bilo jako toplo, temperature su išle do 18.6 C 20. februara, međutim krajem februara sledi iznenađenje... sneg... Snega je u martu bilo u 3 navrata, ali je najveći sneg bio 14. marta kada je izmereno 20 cm snežnog pokrivača. Sama ta zima 2005/2006 dokazuje koliko je meteorologija interesantna nauka. Sneg se zadržao do 17.marta, a prolećne temperature su počele u trećoj dekadi marta (najtopliji dan 28 .mart T.max 23.5 C), kada je zabeležen i prvi pljusak sa grmljavinom (29. marta).

Prosečna temperatura u aprilu bila je malo iznad proseka (za 1 stepen), ali bez nekih ekstremnih temperatura, 2 dana sa 25.4 C, ali i jedan dan sa susnežicom (7. april), međutim ono što je karatkeristička ovog aprila je visok vodostaj Save i Dunava, kao posledica otapanja martovskog snega. To je bio najviši vodostaj u Beogradu od kad postoje merenja. Prvi put posle 80-tih godina bio je poplavljen plato kod Železničke stanice, Bulevar Vojvode Mišića, plato ispred Nebojšine Kule... čak je i Ada Ciganlija bila zatvorena za posetioce zbog rizika od probijanja nasipa sve do 10. maja.

Maj je kao i obično bio promenjiv uz čestu pojavu kiše i grmljavine, sa temperaturama oko proseka, najtopliji dan je bio 23. maj sa T.max 32.6 C, prva polovina juna bila je promenjiva, sa skoro svakodnevnom pojavom kiše, uz hladnjikavo vreme, ali od 17. juna počinje pravo leto, sa temperaturama oko i nešto iznad 30 C, najtopliji dan je bio 27. jun sa T.max 34.4 C, u julu je bilo 2 tropska talasa, prvi od 7 dana sa temperaturama oko i nešto iznad 30 C i drugi od 14 dana do prvih dana avgusta, kada su se temperature bile oko 33-34 C, a najtopliji dan je bio 29. jul sa T.max 34.6 C, znači vrućine, ali ne nepodnošljive, uz to u julu je bilo 5 dana sa grmljavinom, otprilike jul kakav bi i treba da izgleda i što se tiče temperatura i što se tiče padavina. Avgust je bio svežiji od jula, sa temperaturama oko 26 C i češćom pojavom kiše i pljuskova sa grmljavinom, ali i jednim tropskim talasom od 16 do 20. avgusta, a najtopliji dan bio je 18. avgust sa T.max 35.9 C, međutim krajem avgusta dolazi do jakog zahlađenja sa kišom, tako da zadnjih dana avgusta temperature ne prelaze 15 C, a noću se spuštaju do 10 C. Delovalo je da se leto 2006 definitivno završilo, međutim početkom septembra bilo jeponovo toplije, tako da su se praktično ceo septembar temperature kretale oko 25 C, bilo je dana sa 20 C, ali je bilo i dana sa 30 C (4. septembar T.max 30.3 C), definitivno jedan septembar za uživanje bez kiše i sa lepim vremenom.

Oktobar je u Beogradu bio topliji od proseka i veoma suv, skoro bez padavina. Temperature početkom i krajem oktobra su bile više majske nego oktobarske, jedino sredinom oktobra su bile normale oktobarske temperature, između 15 C i 19 C. Najtopliji dan je bio 4. oktobar sa T.max 30.4 C. Period 21-29. oktobar bio je pravo miholjsko leto, temperature oko 25 C, a najtopliji dan u tom periodu je bio 24. oktobar kada se živa u termometru u Beogradu popela čak do 29.8 C.
29.oktobra uveče bila je jaka oluja sa grmljavinom koja je značila kraj toplog vremena, jer posle toga nije bilo dana sa temperaturama iznad 20 C.

Novembar je bio topliji od proseka i ponovo sa manjkom padavina. Sam početak novembra bio je hladan, tako da je zabeležen i prvi sneg 4. novembra, ali posle sledi otopljenje, temperature do 20 C. Front prolazi 9. novembra uveče sa pljuskovima i grmljavinom, tako da je temperatura tokom noći pala na 6 C. Ostatak novembra i dalje toplo vreme, sa malo padavina, temperature nekih dana i 20 C, ali uglavnom oko 15 C.

I decembar je bio nešto topliji od proseka, takođe sa malo padavina. Period 4-10. decembar bio je najtopliji, a temperature su se kretale od 14 C do 19.7 C. Prvi sneg u decembru pao je 19. decembra, ali su padavine bile neravnomerno raspoređene, neki delovi grada su dobili 3 cm snega, a neki 15. Kako se ispostavilo posle to je bio i jedini iole ozbiljniji sneg zime 2006/2007 koja je na kraju bila jedna od najtoplijih.

2007 godina počinje relativno toplim prvim januarom T.max 12.7 C, a period 7-24. januar je više ličio na rano proleće nego na zimu. Maksimalne temperature su se kretale između 11 C i 18 C, 25. januara je zahladnelo i bilo je susnežice, a 27. januar je bio jedini dan sa snežnim pokrivačem u januaru, zanemarljivih 1 cm koji se zadržao ceo dan. Neka vegetacija se probudila, procvetale su rane forzicije, lešnik, nikle su lukovice, procvetale prve visibabe... bilo je jasno da od prave zime ove godine nema ništa. Februar isto znatno topliji od proseka, a najtopliji dan je bio 8. februar sa 17.5 C. Iako je ova zima bila jedna od najtoplijih ikada u Beogradu, nisu zabeleženi nikakvi temperaturni rekordi, čak nije bilo ni blizu mogućnost obaranja temperaturnih rekorda (koji za januar iznosi 20.7 C, a za februar 24 C).

Mart je bio takođe topliji od proseka, ali ne u tom odnosu u kom su bili januar i februar topliji od proseka. Nije bilo mnogo padavina, a prvi dan sa grmljavinom zabeležen je 4. marta. Najtopliji dan je bio 19. mart T.max 22.0 C, nakon prodora fronta i zahlađenja 23. marta je zabeležena i susnežica.

U aprilu se nastavilo suvo vreme, sa samo 2 kišna dana. Gotovo svi dani aprila 2007 su bili sunčani i lepi, bio je nešto topliji od proseka, a najtopliji dan je bio 29. april sa 25.9 C. Prva polovina maja bila je promenjiva, najtopliji dan bio je 15.maj sa T.max 31.7 C. Prvi tropski talas sa 9 vezanih dana sa maksimalnim temperaturama iznad 30 C bio je u periodu 18-26. jun, a najtopliji dan je bio 25. jun sa T.max 36.7 C. Događaj leta 2007 je bio definitivno ekstremno topao period u julu, 9 vezanih dana sa temperaturom preko 35 C, od toga 4 dana sa temperaturom preko 40 C i obaranje temperaturnog rekorda od kada se vrše merenja na većini stanica u zemlji, u Beogradu je tog dana zabeležena T.max 43.6 C. Ali i uprkos tome bilo je 2 dana kada maksimalne temperature nisu prešle 19 C. Avgust je kao i jul bio topliji od proseka, sa 3 topla talasa (međutim ni približno kao talas u julu), a najtopliji dan je bio 23. avgust sa T.max od 39.9 C. Iako su ovaj jul i avgust podsećali na jul i avgust 2000 i 2003 godine, ipak su bili drugačiji, obzirom da je bilo više kišnih dana, naročito u avgustu 2007 godine u odnosu na isti period 2000 i 2003 godine, koji je bio iako veoma topao i kišovit.

Septembar je bio hladniji od proseka, počeo je sa temperaturama od oko 26 C, hladan front prošao je 4.septembra, tako da su temperature pale na 15 C. Najtopliji dan je bio 18. septembar sa T.max 31.4 C. Oktobar je bio isto hladniji od proseka i kišovit. Kao i cela jesen, tako je i novembar bio nešto hladniji od proseka, a prvi sneg je bio 17. novembra, 18. novembar ujutru je osvanuo sa 21 cm snega u Beogradu. Hladno vreme se nastavlja i u decembru. Sneg je pao 14. decembra i zadržao se čak 28 dana, a period sa ledenim danima je bio veoma dug, sa čak 15 vezanih ledenih dana.
« Poslednja izmena: 13. Septembar 2012. u 18:24 Stefano »

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.531
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo događaji u Beogradu 2000-2009-retrospektiva
« Odgovor #2 poslato: 15. Jun 2010. u 18:46 »
2008 godina počinje u minusu. Zima 2007/2008 u poprilično drugačija od prethodne. Sneg se u Beogradu zadržao do 12. januara, tako da je taj period od sredine decembra 2007 do sredine januara 2008 bio ona prava zima. Ostatak januara je bio topliji, nije to bilo prolećno vreme, ali nije ni klasično zimsko. Februar počinje sa toplim, skoro prolećnim temperaturama, dok je sredina februara bila hladnija, a 15 i 16. februara bilo je i pljuskova snega. Od 20. februara ponovo toplo vreme uz prolećne temperature, a kulminacija je bila 25. februara kada su u većini stanica oboreni apsolutni maksimumi, u Beogradu je T.max tog dana bila 23.9 C.

1.marta u večernjim satima sever Srbije zahvata nevreme Emma koje je već protutnjalo Evropom, bilo je pojave grmljavine, grada i olujnog vetra.
Mart je bio nešto topliji od proseka, ali bez nekih preterano toplih dana iznad 21 C. 18. marta uveče su bili prvi pljuskovi sa grmljavinom u Beogradu, a 25. marta je takođe bilo nestabilno, ali sa pljuskovima snega, a prijavljena je i grmljavina. Temperatura je tokom večeri pala na 0 C, tako da je jutro 26. marta osvanulo sa snežnim pokrivačem od 1 cm na periferiji Beograda.

April je takođe bio nešto topliji od proseka, sa uobičajno promenjivim vremenom uz kišu i poneki pljusak sa grmljavinom.
Maj počinje sa 6 kišnih dana uz oko 20 C u proseku, posle toga je bilo sunčano i lepo vreme, dok je krajem druge dekade do sredine treće dekade bio još jedan period sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. Krajem maja prvi tropski period, sa 3 tropska dana, tako da je 28. maja T.max bila 34.5 C, što je veoma blizu majskom rekordu (koji iznosi 34.9 C), osećaj leta je već bio tu... u junu se leto samo nastavilo, doduše u prvoj polovini juna sa čestim pljuskovima i grmljavinom, a u drugoj polovini sa lepim vremenom, ali generalno jun je bio topliji od proseka (sa prosečnom temperaturom jula meseca od 28.1 C), period od 20 do 30. juna bio je drugi tropski period u 2008 godini, sa 8 dana kada je temperatura prelazila 30 C, a najtopliji dan je bio 23. jun sa T.max 35.6 C, jul je počeo sa prosečnim temperaturama i lepim vremenom, ali ono što je karakteristično za jul je to da je bilo 3 dana sa temperaturom iznad 37 C (najtopliji dan 14.jul sa T.max 37.4 C) i to je bio jedini tako topao period u julu mesecu, ali treba pomenuti da je bilo i 2 dana sa T.max ispod 20 C ( 22 i 23. jul sa 18.1 C odnosno 16.6 C sa neprekidnom kišom), krajem jula još jedan tropski talas (od 29. jula do 8. avgusta) sa 10 tropskih dana, najtopliji dan je bio 4. avgust sa 34.4 C, posle kratkotrajnog zahlađenja stiže još jedan tropski period, ali kraći, svega 4 dana sa temperaturama preko 33 C, tad je bio i najtopliji dan 2008. godine, 15. avgust sa T.max 38.3 C, zatim suvi front, zahlađenje sa 3 dana ispod 30 C, pa ponovo još jedan topli talas sa 5 uzastopnih tropskih dana, najtopliji dan tog talasa je bio 22. avgust sa T.max 36.3 C, do kraja avgusta je bilo prijatno vreme sa temperaturama oko 25 C, treba napomenuti da je ovaj avgust bio topliji od proseka sa prosečnom maksimalnom temperaturom od 29.9 C. Kada je delovalo da je kraj sa vrućinama za ovu sezonu stigao je još jedan tropski talas, ovog puta u septembru, što nije bila karakteristika istog perioda proteklih godina. Period od 3-7. septembra maksimalne dnevne temperature su prelazile 30 C, a bilo je i 2 dana sa preko 37 C, najtopliji dan je bio 7. septembar sa T.max 37.5 C, 12. septembar je bio poslednji tropski dan 2008. godine sa T.max 32.3 C, te večeri prošao je suv front propraćen roll cloudom i zahlađenjem sa kišom sutradan, a već 14. septembra maksimalna temperatura nije prešla 11 C, druga polovina septembra je više ličina na novembar, nego na početak jeseni i kraj kalendarskog leta, uglavnom je bilo oblačno i kišovito i jako hladno, sve do kraja septembra, kada su bile temperature od oko 20 C, tako da je uprkos toploj prvoj polovini septembra on ipak bio hladniji od proseka. Oktobar je bio nešto topliji od proseka, najtopliji dan je bio 3. oktobar sa T.max 26.7 C, u periodu od 7-23. oktobra bilo je samo 2 dana sa T.max ispod 20 C, preovlađivalo je lepo vreme sa temperaturama preko 20 C, a najtopliji dan je bio 16. oktobar sa T.max od 25.5 C, moglo bi se reći i miholjsko leto da je bilo malkice toplije. Sredinom treće dekade oktobra nekoliko relativno hladnijih dana, da bi period od 28. oktobra do 6. novembra bio pravo miholjsko leto sa 2 dana sa T.max 25 C, a svih ostalih dana je bilo preko 22 C, iako se posle ovih toplih dana nastavilo lepo vreme, ipak su temperature bile primerenije novembru, sa laganim padom, 17.novembra su T.max pale ispod 10 C, a 26. novembra je pao prvi sneg (6 cm snežnog pokrivača). Krajem novembra ponovo relativno topao period koji se zadržao sve do 6. decembra, a najtopliji dan je bio 1.decembar sa T.max 17.8 C. Decembar je bio generalno topliji od proseka, ali 26. decembra je počeo ledeni period sa maksimalnim temperaturama ispod 0 C, koji je trajao do 14.januara, što znači da je bilo čak 20 uzastopnih ledenih dana!

Tako da je 2009 godina počela veoma lepo za zimoljupce, mada taj period nije obilovao snegom, pošto je najveći snežni pokrivač u Beogradu bio 8 cm 9. januara, a sneg se zadržao do 19. januara. 13,14 i 15. januara bilo je ledene kiše, 20,21 i 22. januara maksimalne temperature su bile iznad 10 C (najtopliji dan 20. januar sa T.max 16.8 C), do kraja januara se zadržalo kišovito vreme uz povremenu susnežicu. U periodu od 4 do 8. februara prvi prolećni talas, 4 dana sa T.max iznad 15 C, najtopliji dan je bio 6. februar sa T.max 18.3 C. 8. februara uveče, posle 17 C tokom dana, prolaz fronta sa nestabilnostima i grmljavinom i munjama severno od Beograda, potpuno netipično za zimu, to je bila uvertira za ono što sledi, već 12. februra je počeo sneg, a snežni pokrivač se zadržao do 1. marta. Dan sa najviše snega bio je 19. februar sa snežnim pokrivačem od 29 cm , ali uprkos mnogo dana sa snežnim pokrivačem, to nije bio toliko hladan period, pošto je bio samo jedan ledeni dan kada T.max nije prešla 0 C, svih ostalih dana maksimalne temperature su bile iznad nule, a minimalne temperature su se samo jednom spustile do -6 C, tako da je i februar generalno gledano bio nešto malo topliji od proseka (prosečna T.max 6.6 C).

Mart su karakterisale temperature u granicama normale, ali i čak 7 dana sa nestabilnostima i konvektivnim padavinama. Prvi konvektivni talas je bio 11-13. marta, kada su bili pljuskovi krupe i sugradice, a 13. marta je zabeležen i pljusak sa grmljavinom uz sugradicu, sva 3 dana maksimalne temperature su bile između 9 C i 12 C, a drugi konvektivni talas bio je 17-19. marta, tada su bili pljuskovi snega i kiše bez grmljavine, a maksimalne temperature su bile nešto ispod 10 C. 21. mart je bio zadnji dan sa susnežicom zime 2008/2009. 2009. godine i priroda se najkasnije probudila, tek krajem marta je započeo vegetativni ciklus kod većine biljaka što je kasnije i od 2003 godine. 30. mart je bio najtopliji dan sa T.max 24.8 C, uz kratkotrajne pljuskove sa grmljavinom.

To je bio uvod za veoma topao april, u periodu od 1-12. aprila samo jedan dan je bio sa T.max ispod 20 C, a bilo je 6 dana sa temperaturama iznad 24 C, najtopliji dan je bio 10. april sa T.max 25.5 C, zatim sledi dvodnevno zahlađenje sa temperaturama oko 14 C, pa ponovo 7 dana sa T.max iznad 20 C, a najtopliji dan je bio 21. april sa T.max 25.3 C, do kraja aprila se zadržalo uobičajno (promenjivo) vreme za treću dekadu aprila, uz povremenu pojavu kiše. Iako je ovaj april bio topliji od proseka ipak nije zabeležen neuobičajno veći broj letnjih dana, svega 3 (za razliku od aprila 2000. godine koji je podsećao na april 2009, samo što je 2000. godine topao period bio u drugoj polovini aprila).

Maj je takođe bio nešto topliji od proseka, sa čestim nestabilnostima uz pojavu pljuskova sa grmljavinom, naročito u drugoj polovini meseca. Prvi tropski dani su bili 10 i 11. maj sa T.max 30.8 C odnosno 30.5 C, tropski dani su bili 18 i 19. maj sa T.max 32.1 C odnosno 31.1 C, ali ipak najtopliji i meteorološki najzanimljiviji dan je bio 22. maj sa T.max 32.6 C i pretfrontalnim nestabilnostima tokom večeri sa atraktivnim munjama, kasnije uveče i prolaskom fronta praćen olujnim vetrom, 25 i 26. maj je bio još jedan period sa temperaturama oko 30 C, tako da je maja 2009 zabeleženo 7 tropskih dana, što je više od proseka. Zadnjih dana maja je bilo nešto hladnije vreme sa maksimalnim temperaturama ispod 20 C, slično vreme uz čestu kišu, pljuskove i grmljavinu zadržava se i prvih nekoliko dana juna, u periodu od 7-20 .juna bilo je uglavnom lepo letnje vreme sa 7 tropskih dana, najtopliji dan je bio 16. jun sa T.max 34.7 C. Delovalo je da je leto sa stabilnim vremenom počelo, međutim period od 20. juna do 11. jula više je priličio tropskoj, a ne umereno kontinetalnoj klimi. Skoro svakog dana su bili pljuskovi sa grmljavinom ili kiša, tako da je delovalo da pravog leta bez kiše neće ni biti. U tom periodu je bilo 17 kišnih dana, od toga 10 dana sa grmljavinom i 3 dana sa zabeleženim gradom. Najjača oluja u tom periodu, a definitivno i u celoj sezoni bila je oluja 8. jula u popodnevnim satima, sa obilnim pljuskom, gradom i oblačnim formacijama kao iz storm chase reportaža iz Amerike. Ceo taj period maksimalne temperature su bile ispod 30 C.

Leto končano stiže, period 14-18. jul 5 vezanih tropskih dana, najtopliji dan tog perioda je bio 18. jul sa T.max 34.6 C, zatim 2 dana sa temperaturama ispod 30 C, pa ponovo 4 vezana tropska dana, od kojih je najtopliji dan bio 23. jul sa T.max 36.3 C koji je bio i najtopliji dan 2009 godine. Krajem jula i početkom avgusta niz od 7 tropskih dana, najtopliji dan u tom periodu je bio 2. avgust sa T.max 36.2 C. Avgust je bio nešto topliji od proseka sa samo 4 kišna dana. Od 4-16. avgusta je bilo nešto prijatnije vreme, sa samo jedinim tropskim danom, tropski periodi do kraja avgusta su bili 17-22.avgust (najtopliji dan 18. avgust sa T.max 33.2 C) i 25-29. avgust (najtopliji dan 27. avgust sa T.max 34.7 C), zadnja 2 dana avgusta prijatno vreme sa oko 25 C.

Početak septembra je ličio na isti period 2008- godine, ali ipak nije bilo toliko toplo i toliko tropskih dana, do 4. septembra je bilo toplo sa 3 tropska dana, a najtopliji dan je bio 4. septembar sa T.max 34.5 C. Ovaj septembar je bio najtopliji u proteklih 10 godina. Prvi septembar sa prosečnom maksimalnom temperaturom iznad normale (26.5 C), tako da je osećaj leta bio prisutan praktično ceo septembar. Sredinom septembra ponovo 2 tropska dana (16.septembra T.max 30.7 C), prijatno vreme između 22 C i 28 C zadralo se do kraja septembra. Septembar 2009 imao je 6 kišnih dana, ali ni jedan dan sa grmljavinom.

Početak oktobra bio je stabilan, i sve do 12. oktobra zadržalo se toplo vreme, a najtopliji tog perioda bio je 8. oktobar sa T.max 30.7 C istovremeno i najtopliji dan jeseni 2009. Već 10. oktobra uveče došlo je do prvih nestabilnosti, pljuskova sa grmljavinom, a pravo zimsko zahlađenje bilo je je između 12 i 13.oktobra, tako da je tokom dana temperatura pala na 5 C, a u brdovitim i planinskim predelim zabeležena je pojava prvog snega. U Beogradu je 14. oktobra bilo pljuskova krupe, praktično iz leta dirketno u zimu. Tako hladno vreme se zadržalo do 20. oktobra. Do kraja oktobra se zadržalo prijatno vreme sa temperaturama uobičajnim za oktobar mesec.

Novembar je bio topliji od proseka iako je početkom novembra pao prvi sneg (3. novembra), ipak temperature nisu išle preko 21.5 C, ali većina dana u drugoj polovini novembra je više ličilo na proleće nego na jesen. 10.novembra je zabeležena grmljavina u okolini Beograda.

U prvoj polovini decembra je bilo zimsko vreme, sa 10 uzastopnih dana sa visokim snežnim pokrivačem (39 cm 18.decembra), sa 5 ledenih dana, a minimalne temperature su se početkom treće dekade decembra spustile na -11 C. Međutim iznenadni prodor toplog vazduha, uz topao vetar i fenski efekat, doveo je do brzog otapanja snega, praktično snežni pokrivač od 26 cm nestao je za 2 dana, tako da je period od 23. decembra do Nove godine više ličio na proleće (uz jedno zahlađenje sredinom treće dekade decembra). Najtopliji dan je bio 24. decembar sa T.max 18.6 C, a u Valjevu je temperatura bila 21.7 C, a 25. decembra čak 23.8 C. Tog 25. decembra uveče došlo je do prodora fronta sa olujnim vetrom, pljuskom, sugradicom i slabom grmljavinom u Beogradu.
31.decembar je bio posebno zanimljiv, dan koji po svojim karakteristikama više priliči maju nego decembru, temperatura u Beogradu od 18.2 C i ceo dan pljuskovi sa grmljavinom. Zaista zanimljiv kraj 2009 godine, u Novogodišnjoj noći munje su parale nebo u okolini Novog Sada i po Vojvodini.
« Poslednja izmena: 13. Septembar 2012. u 18:40 Stefano »