Majske i junske kiše u srednjoj i istočnoj Evropi, a i u našim krajevima, dovode često do velikih poplava.
Jedna od značajnih osobenosti klime našeg područja su majske i junske kiše. Taj kišni period predstavlja zajedničku karakteristiku klime cele istočne i centralne Evrope. Ova klimatska karakteristika je odraz još nedovoljno proučenog evropskog monsuna.
Monsun je tim atmosferske cirkulacije uslovljene razlikama u zagrevanju i hlađenju kopna i mora. Najpoznatiji je indijski monsun koji je uslovljen razlikama u zagrevanju Indijskog potkontinenta i Indijskog okeana u toku godine.
Evropski monsun nastaje tako što se u proleće evropski kontinent zagreva mnogo brže od površine severnog Atlantika. Temperaturna razlika je najveća u maju. Ona uslovljava razliku u pritisku vazduha koji je u to vreme u proseku veći iznad severnog Atlantika nego iznad Evrope. To dovodi do pojačanih prodora svežijih i vlažnijih vazdušnih masa sa Atlantika na evropski kontinent, koji donose osveženje i povećane padavine.
U jesen se kopno Evrope brže hladi od površine severnog Atlantika. Temperaturna razlika je najveća krajem decembra i početkom januara. Depresije vazdušnog pritiska povremeno se pojavljuju iznad severnog Atlantika i premeštaju na evropski kontinent. Međutim, depresija koja krajem decembra dospe do obala zapadne Evrope uvuče u svoju cirkulaciju znatno hladniji vazduh iz severnih delova Evrope.
Zbog velike temperaturne razlike između tog vazduha i vazduha sa severnog Atlantika koji u njoj cirkuliše, depresija se jako proširi, duže se održava i sporije pomera.
Pošto se takva depresija najčešće javlja oko Božića, ona je u narodu poznata kao „božićna depresija”. Na prednjoj strani te depresije struji topao vazduh iz nižih geografskih širina. On zahvata veći deo zapadne Evrope i dovodi do topljenja snežnog pokrivača koji se pre toga formirao.
Ta pojava je u narodu poznata kao „januarsko topljenje”. Ovakva atmosferska cirkulacija uslovljava maksimum padavina u decembru i januaru u oblasti zapadne Evrope.
:-:
http://www.politika.rs/rubrike/spektar/Nauka/Evropski-monsun.lt.htmlLepo objasnjeno, citao sam o ovome pre ali nema puno tekstova na internetu.
Sta vi mislite o ovome?