Преглед синоптичке ситуације:
Првих 10 дана новембра, над подручјем наше земље је преовлађивало западно и југоза- падно струјање уз адвекцију релативно топлих ваздушних маса. Једино је 6. и 7. новем- бра услед утицаја периферије висинске долине која се премештала преко централних предела Европе дошло до краткотрајног продора хладнијег ваздуха, да би убрзо затим,
8. новембра дошло до пораста геопотенцијала и јачања утицаја гребена из Медитерана. Време је било углавном сунчано и топло за доба године. Само 6. и 7. новембра је преовлађивало облачно, а местимично је било и кише.
10. и 11. новембра је услед продубљавања висинске долине изнад западног Средоземља и продора хладнијег ваздуха на њеној задњој страни у Ђеновски залив дошло до одсе- цања циклона на висини, као и циклогенезе у приземљу. Утицај овог циклона над нашим подручјем слаби већ 12. новембра. Све до 18. новембра над облашћу Балкана прео- влађује утицај антициклоналног поља из централне и западне Европе.
19. новембра је дошло до продубљавања долине изнад области западне Европе и западног Медитерана, а затим и одсецања циклона на висини и циклогенезе у приземљу, што је проузроковало облачно време са кишом, на планинама са снегом.
Од 26. новембра се висинска долина и циклонално поље у приземљу постепено премештало ка југу Балкана, па је над нашим подручјем дошло до адвекције хладнијег ваздуха са североистока. До 28. новембра се задржало облачно време, киша је прешла у снег и у нижим пределима, а у већини крајева је дошло и до формирања снежног покривача.
Последња два дана новембра је услед јачања утицаја антициклона са запада Европе до-
шло до смањења облачности и престанка падавина.
Средња месечна температура ваздуха:
Средња месечна температура ваздуха је током новембра била у интервалу од 6,7ºС у Пожеги до 10,1ºС у Београду, а у планинским крајевима од 1,9ºС на Копаонику до 5,4ºС на Златибору.
Просечно одступање средње новембарске температуре ваздуха од нормале1 за референтни период 1961–1990. било је од 2,1ºС у Лозници и Сјеници до 3,4ºС у Великом Градишту.
Према методи перцентила, средња температура ваздуха је током новембра била у ве- ћем делу Србије у категорији веома топло, у Сјеници и Зајечару била је у категорији то- пло, а у Великом Градишту и Нишу у категорији екстремно топло.
У Београду је, према методи перцентила, средња месечна температура ваздуха била у првој и почетком треће декаде у категоријама веома топло и екстремно топло. Крајем месеца средња месечна температура ваздуха била је у категоријама хладно и веома хладно.
Просторна расподела средње месечне температуре у ( С) током новембра.
Просторна расподела одступања средње месечне температуре у ( С) током новембра 2013. године.
Месечни ход средње дневне температуре ваздуха у Београду у току новембра 2013. године
Максимална температура ваздуха:
Средња максимална температура ваздуха током новембра била је у интервалу од 11,5ºС у Неготину до 14,8ºС у Нишу, у планинским крајевима од 5,2ºС на Копаонику до 9,7ºС у Сјеници.
Према методи перцентила средња месечна максимална температура ваздуха била је у већем делу Србије у категорији веома топло и топло, а у Неготину је била у категорији нормално.
Највиша максимална дневна температура ваздуха од 26,8ºС забележена је 4. новембра у Зајечару. У Сјеници и на Златибору је 8. новембра превазиђена максимална дневна температур ваздуха за новембар у односу на референтни период 1961-1990. У Сјеници је забележено 21,0ºС (претходно 20,2ºС регистровано 13. новембра 1969. године), а на Златибору 20,7ºС (20,6ºС је ранији максимум забележен 1. новембра 1990. године).
Топлотни талас је забележен на Црном Врху. Трајао је осам дана, од 3. до 10. новем-
бра. На Копаонику се 2. новембра завршио топлотни талас који је почео 20. октобра.
Забележена су два летња дана у Лозници и Зајечару.
Регистровано је неколико ледених дана, два у Пожеги, четири на Црном Врху и Злати-
бору и пет у Сјеници и на Копаонику.
Месечни ход максималне температура у Београду, Зајечару и Копаонику.
Минимална температура ваздуха:
Средња минимална температура ваздуха је током новембра била у интервалу од -0,7ºС
на Копаонику до 6,9ºС у Београду.
Према методи перцентила средња минимална температура ваздуха током новембра је у
Србији била у категорији веома топло и екстремно топло.
Најнижа минимална дневна температура ваздуха забележена је 30. новембра у Сјеници и износила је -19,5ºС. У нижим пределима најнижа минимална дневна температура ваз- духа измерена је 29. новембра у Димитровграду и износила је -8,3ºС.
Мразни дани су забележени на територији целе Србије од три у Београду и Неготину до 16 на Копаонику. Број регистрованих мразних дана је просечно за пет дана мањи од уобичајеног броја мразних дана у новембру.
На Копаонику су забележена четири, а у Сјеници два дана са јаким мразом.
Месечни ход минималне температура у Београду, Крагујевцу и Копаонику:
Падавине:
Количина падавина је током новембра била у интервалу од 34,1 mm у Сремској Митро-
вици до 78,4 mm на Копаонику.
Укупна количина падавина је у односу на нормалу за референтни период 1961-1990.
била од 66% у Сремској Митровици до 142% у Великом Градишту.
Према методи перцентила количина падавина је у већем делу Србије била у категорији нормално, а у Великом Градишту и Ћуприји у категорији кишно.
Дневни максимум количине падавина забележен је 25. новембра у Ћуприји када је ре- гистровано 32,1 mm, чиме је превазиђен дневни максимум количине падавина за новем- бар у односу на референтни период 1961-1990. који је регистрован 16. новембра 1981. године и износио је 27,7 mm.
Број дана са падавинама је био у интервалу од девет дана у Банатском Карловцу,
Димитровграду и Врању до 24 дана на Црном Врху.
Крајем новембра у целој Србији осим у Великом Градишту забележен је снежни покри- вач максималне висине од 2 cm на Палићу, који је регистрован 27. новембра, до 43 cm на Црном Врху, који је забележен 28. новембра.
У Ваљеву је 27. новембра забележено 32 cm висине снежног покривача што је највише забележено у новембру од кад постоје мерења на овој станици. Ранији максимум виси- не снежног покривача за новембар у Ваљеву износио је 27 cm а забележен је 24. новем- бра 2005. године и 19. новембра 2007. године.
Број дана са снежним покривачем током новембра био је у интервалу од једног дана на Палићу, у Нишу и Лесковцу до осам дана на Копаонику. У Великом Градишту није било дана са снежним покривачем.