Kao što je već opšte poznato, zima 2019/20 je prošla praktično bez snega u Beogradu. Ako izuzmemo iznenađujući snežni pokrivač od jednog februarskog fronta, malo je falilo da prethodna zima bude prva bez statističkog snežnog pokrivača. Ovako je ostala zabeležena kao zima sa najkasnijim prvim snežnim pokrivačem u Beogradu i mnogo drugih mesta u Srbiji (pre svega Vojvodini).
Nekako je sve vuklo na to da bi se u martu mogao nadoknaditi barem deo toga propuštenog. I ne bi bilo prvi put da najveći sneg u sezoni padne baš krajem marta. Poslednji put je bilo ne tako davne 2018. kada je u Beogradu 23. marta ujutru izmereno 19cm snega.
Modeli su jako rano nanjušili jače zahlađenje u trećoj dekadi i ponavljali u svim varijantama, tako da je ono bilo izvesno. Ono što nije bilo izvesno je da li će taj zimski talas biti propraćen padavinama ili neće, jer su dosta lutali sa lokacijom odsecanja visinskog ciklona. GFS je možda i prvi uhvatio ciklon u varijanti koja bi prošla sa padavinama kod nas. Kada je on počeo da odustaje od te varijante, tada je ECMWF počeo to da prihvata i da povećava padavine iz izlaza u izlaz. 5-6 dana pred promenu vremena je postajalo izvesno da nam sledi snežni scenario, bilo je samo pitanje koliko će gde pasti.
Konkretno za Beograd, nekoliko dana pred promenu je najrealnije delovalo 15-ak mm koliko je EC uglavnom davao, da bi par dana pred početak padavina većina modela počelo da povećava količinu padavina i u jednom trenutku su GFS, EC i ICON došli čak do 30-35mm. Tada se nazirao vrlo ozbiljan sneg, uz mogućih i preko 20cm. Međutim, samo dan pred početak padavina je došlo do novog preokreta. Ciklon se produbio i došlo je do značajnog pojačanja istočnog vetra na kartama, što je opet dovelo do smanjenja količine padavina na 20-ak mm, koliko se na kraju i ostvarilo.
Sneg je počeo da pada u ponedeljak uveče i s obzirom na temperaturu u blagom minusu, jako brzo se formirao snežni pokrivač na većini površina.
Sneg je nastavio da pada i tokom noći uz slab severoistočni vetar. Količina padavina i novonapadali sneg u toku noći su nadmašili očekivanja, i Beograd je osvanuo sa 9cm snega u 7h na Vračaru, odnosno 13cm prema podacima sa klimatološke stanice Košutnjak. Kako je usled porasta temperature u toku noći sneg bio mokar, a nije bilo jačeg vetra, delovalo je da se najviše zadržalo na drveću:
Sneg je umerenim do jakim intenzitetom padao sve do 9h.
Da uvedem jednu novinu u reportaže, evo dva gifa (treba da sačekate neko vreme dok se učitaju):
Do 9h je palo još 3mm i visina snega je u tim trenucima dostigla 15-17cm u mom kraju. Tada je već počinjao da probija sve jači istočni vetar i samim tim je sneg počeo da slabi. Vetar je na momente stvarao pravu vejavicu. Odlazim u kraću šetnju da ovekovečim trenutak:
Malo prolećno-zimskih motiva:
U šumi idila u pravom smislu te reči, kao u sred januara. Temperatura je ponovo bila skliznula u blagi minus, pa nije bilo ni minimalnog topljenja, a po šumskoj stazi nije bilo bljuzge, već lepog utabanog snega:
Još malo igre zime i proleća:
Vetar je pojačavao i vejavica je na momente baš smanjivala vidljivost. Atmosfera je bila kao u nekoj planinskoj šumi:
Sneg je nastavio da pada do kraja dana uglavnom slabim, tek povremeno umerenim inetenzitetom, onoliko koliko mu je vetar dozvoljavao:
Zbog specifične lokalcije stanice na Vračaru i čuvenog drveta, malo šta je upadalo u kišomer nakon probijanja vetra, pa se količina padavina zaustavila na ukupno 14mm, dok je visina snega na Vračaru u 19h uz svo sleganje i otapanje dostigla 14cm, što je svakako ubedljivo najviše ove sezone.
Na klimatološkoj stanici Košutnjak sutradan ujutru, tj. jutros takođe izmereno 14cm, na Vračaru u isto vreme 11cm.
Ukupna kolčina padavina prema klimatološkoj stanici Košutnjak je bila 19mm, što deluje kao realnija cifra.
I kao dodatak reportaži, evo kako je ova zima/snežna sezona izgledala u poređenju sa prethodnim za stanicu Beograd (Vračar). Mala napomena je da se podaci za temperaturu i padavine odnose na period decembar-januar-februar, dok su za snežnu statistiku uračunati i novembar i mart:
Vidimo da ovaj kasni sneg nije značajno popravio statistiku ove sezone, ali ipak zahvaljujući njemu nije prekinut niz zima sa barem jednim dvocifrenim snegom u Beogradu.
Od glavnih meteoroloških stanica, samo je Kikinda ostala bez ijednog dana sa snežnim pokrivačem tokom cele sezone, uključujući i ovaj mart.
Toliko od mene, očekujem da kolege iz Beograda dopune reportažu i daju svoj doprinos da se ovekoveči ovaj kasni sneg.