Autor Tema: Najhladnije mesto leti - Srbija  (Pročitano 30408 puta)

Van mreže BeogradNaVodi

  • Poruke: 3
Najhladnije mesto leti - Srbija
« poslato: 20. Oktobar 2019. u 04:18 »
Interesuje me koje je najhadnije mesto leti (preko dana) u Srbiji.
Treba mi za otvaranje Data Centra u Srbiji pa mi je to velika usteda u hladjenju. Mogu i vrske cuke.

Razmisljao sam Sjenica ili Golija.
Bilo bi dobro kada bi neko mogao preciznije da odredi gde tacno je bas najniza (istorijski gledano) temperatura.
Na primer siguran sam da i u Sjenici imaju mikro lokacije koje su hladnije od nekih drugih. Takodje Golija je sirok pojam. Bio sam vec provozao sam se svuda i do Jankovog Kamena ali ako je neko upucen u tematiku bilo bi dobro da prodiskutuje :)

Takodje na primer "zapadna" strana ili ti senka od neke planine bi isto mozda dobro dosla ili mozda u blizini nekih hladnih reka/jezera. Svako misljenje je dobrodoslo!


HVALA!



Van mreže BeogradNaVodi

  • Poruke: 3
Odg: Najhladnije mesto leti - Srbija
« Odgovor #1 poslato: 20. Oktobar 2019. u 21:42 »
83 pregleda i ni jedan komentar  :confused:

:D Ajmo nesto napisite.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Najhladnije mesto leti - Srbija
« Odgovor #2 poslato: 20. Oktobar 2019. u 22:55 »
Izvini što si malo duže čekao na odgovor.

Što se tiče zvaničnih merenja i javno dostupnih podataka Kopaonik je najhladnija meteorološka stanica u Srbiji. Na Kopaoniku su dnevne temperature leti između 15 i 25 C, a noćne između 5 i 15 C. Sijenica može da ima niže dnevne minimume, ali dnevni maksimumi i srednja dnevna temperatura su niži na Kopaniku obzirom na razliku u nadmorskoj visini od oko 800 m.

Temperature slične Kopaniku možeš da očekuješ i na Staroj Planini.


Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Najhladnije mesto leti - Srbija
« Odgovor #3 poslato: 21. Oktobar 2019. u 11:45 »
Dve stvari. Jedna je iz cistog iskustva ljudi koji se bave bas uredjajima koji se jako greju a nalaze se na planinskim vrhovima. Pronadjes nekoga iz Emisione Tehnike RTS ili kako se vec zove preduzece koje odrzava predajnike na planinskim vrhovima, a predajnici se nenormalno greju i dobijes jednostavan odgovor gde je najpovoljnije, tj gde najmanje predajnici "iskacu" kad je vrucina tj. leto (pricam napamet ali mislim sa su u pitanju Crni Vrh i Jastrebac, ne znam za Goc - mislim na tv/radio predajnike naravno)

Druga stvar... podzemne prostorije, a toga ima koliko volis. Od napustenih zeleznickih tunela do napustenih okana rudnika itd. Imao Navip pokojni ogromne podrume za pice nekad... Ima cak i vojnih objekata koji su napusteni sa ogromnim podzemnim prostorijama. Temp. konstantna zimi i leti, a u kombinaciji sa toplotnom pumpom dobilo bi se ultra povoljno hladjenje... mada mislim da je prirodno dovoljno uz dobru ventilaciju... Imas Strazevicu u BG pa obidji... Topcider... svasta nesto oko stanice u Topcideru sto zeleznica drzi itd... Verovatno bi mogao i da obidjes uz odredjenu naknadu, jel'te...
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Najhladnije mesto leti - Srbija
« Odgovor #4 poslato: 21. Oktobar 2019. u 14:36 »
Треба да тражиш што већу надморску висину и северне (североисточне, северозападне) експозиције као и што вишу географску ширину и континенталност (то је отприлике, обзиром да ти Проклетије и Шар Планина нису доступни, највероватније на Старој Планини). Одлазак у дубину земље не мора да значи нижу просечну температуру већ само њену стабилност.

Van mreže BeogradNaVodi

  • Poruke: 3
Odg: Najhladnije mesto leti - Srbija
« Odgovor #5 poslato: 23. Oktobar 2019. u 00:24 »
Hvala puno na odgovorima!!
Poceo sam da istrazujem Kopaonik i Staru Planinu! Vidim da Kopaonik zapravo ima vrlo pogodne temperature!