Idemo dalje. Usledilo je jedva 4 vezana stabilna dana, da bi od 10. do 13. juna usledio period koji se na nivou zemlje može smatrati vrhuncem dosadašnjeg dela konvektivne sezone. Imali smo situaciju da su se preklopili ozbiljni dinamički i termički parametri, pa je veliki broj superćelija prešao tih dana preko Srbije. Zanimljivo je da višećelijskih linijskih ili bow echo sistema gotovo da nije ni bilo iako je sinoptički situacija podsećala na jul prošle godine kad su takvi sistemi dominirali.
Sve je počelo u ponedeljak
10. juna kog su obeležili neverovatni parametri kakvi se retko viđaju. Beogradska sondaža od 12Z je bila nešto što se retko viđa:
Međutim sredinom dana je probio fenski jugozapadni vetar i značajno stabilizovao atmosferu pre nego što je nešto konkretnije uspelo da se formira, pa je po Vojvodini bilo samo izolovanih pljuskova sa grmljavinom, a pravi konvektivni sistem se formirao u Rumuniji, odmah sa druge strane granice.
Uveče sa ponovnim probijanjem severozapadnog vetra se zona konvergencije pomerila južnije, pa je bilo lepih razvoja po Bačkoj i Sremu. Beograd je ostao južnije od svih tih dešavanja, pa smo mogli samo da vidimo udaljene razvoje dok se još nije smrklo:
Najbliža ćelija je prošla preko Padinske skele i Škomi je imao dobar pogled na taj oblak sa zanimljivom bazom, pa se nadam da će dopuniti reportažu kad stigne.
11. juna ujutru, Beograd je osvanuo tu dokle je dobacila nestabilnija vazdušna masa prethodnu noć, pa su se uz sunce jako brzo formirali razvijeniji kumulusi:
Već pre 11h i prvi Cb zapadnije:
Oblačnost se širila ka Beogradu i bilo je sve više uzlazne struje ka zapadu, pojavile su se tamne baze:
Izostale su atraktivne formacije, ali su se pojavile guste kišne zavese i grmljavina je bila sve učestalija:
I pored izostanka formacija, po kišnim zavesama se videlo da ovo neće biti običan pljusak sa grmljavinom već da se sprema pravi potop:
Uz strahovit downburst, bilo je i solidno krupnog grada veličine graška:
Oblak nije bio velikih dimenzija, ali je najjačim delom prešao preko ovog dela Beograda:
Na animaciji se moglo videti da je oblačnost preko Beograda bila u fazi transformacije iz višećelijske u superćelijsku. Kod mene po formacijama ne bih rekao da je još uvek bila superćelijska, mada je radarski delovalo. Istočnije od Beograda je to bez sumnje bila superćelija, naročito od Smedereva ka Kovinu i Kostolcu:
Kod mene je za manje od 10-ak minuta AMS zabeležila 14mm. Međutim i to je podatak koji treba uzeti sa rezervom jer se pod naletima olujnog vetra i jake kiše i grada stanica bila blago nakrivila (nije stajala uspravno kako treba), tako da nije isključeno da je tu u konačnom zbiru bio i koji mm više. Ipak i 14mm za tako kratko vreme predstavljaju ozbiljnu količinu kiše, pa je po kraju bilo mnogo bujica, dosta šljunka i blata na sve strane.
Oluja je prošla oko podneva i stabilizovala atmosferu za nastavak dana, pa je kasnije popodne jača superćelija prošla dosta južnije dolinom Zapadne Morave.
Ukupne munje u ponedeljak (crvene i narandžaste) i utorak (žute i bele):
Po prognozama je izgledalo i da je ovaj utorak bio samo uvod u sredu i četvrtak kada su parametri bili još luđi.
Međutim, sreda je na kraju prilično podbacila u odnosu na očekivanja u većem delu zemlje, pa je uglavnom bilo slojastih padavina, kod mene na Miljakovcu 7mm lagane natapače bez konvekcije u blizini.
Četvrtak
13. jun je, naprotiv, nadmašio očekivanja pa smo u centralnoj i istočnoj Srbiji imali ono što se u Americi zove "supercell outbreak" u pravom smislu te reči. Više jakih superćelija je prošlo Srbijom, a najjače su pratile Dunav oko Đerdapa i jedna na jugu Šumadije koja je najjačim intenzitetom prešla preko Kragujevca.
Kao što se može videti i po animacijama, Beograd je ostao tik severnije od glavne oblasti dešavanja u ohlađenoj vazdušnoj masi, gotovo bez sunca tokom celog dana. Od ostataka tih južnijih razvoja bilo je pljuskova sa grmljavinom i natapače u više navrata, pa je u mom kraju uspelo da se skupi i više nego lepih 12mm (ukupno 33mm u tri dana (14+7+12), a zanimljivo je da je u centru bilo značajno manje - 17mm (6+6+5) ). Može se reći da je od razvoja ovog juna u Beogradu sa okolinom Miljakovac izvukao neki maksimum.
Ništa tu atraktivno nije bilo da se uslika iz Beograda u četvrtak, uglavnom tmina i sivilo pored jake grmljavine:
Ukupne munje u sredu (crvene i narandžaste) i četvrtak (žute i bele):
Petak je doneo stabilizaciju vremena koja će po svemu sudeći potrajati (pod uslovom da večeras nešto ne iznenadi). Videćemo da li je ovo bilo sve što je ovaj jun imao da nam priredi ili će biti još akcije u poslednjoj nedelji meseca.
PS. Uvek su svi dobrodošli da dopune reportažu svojim fotkama, videima, izveštajima, analizama...