Autor Tema: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?  (Pročitano 301149 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #160 poslato: 12. Mart 2010. u 00:42 »
U srbiji se definitivno povecao broj superceliskih oblaka., a samim tim i sanse za formiranje tornada.

laky, odakle ti podatak da se povećao broj superćelijskih oblaka?

Kod nas se trombe često (moje lično mišljenje je "najčešće") spuštaju i iz nesuperćelijskih oblaka (30.5.2007. kod Vršca, 4.6.2007. okolina Kostolca, 6.6.2008. okolina Inđije itd.Nažalost za mnoge događaje nemam radarske slike, niti podatak da li su se spustile iz superćelije ili višećelijskog oblaka).
« Poslednja izmena: 12. Mart 2010. u 01:17 pavlovic »

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #161 poslato: 12. Mart 2010. u 12:09 »
Kada na radaru vidis onaj dBZ veci od 60 znaj da je to superceliski oblak. Vrh takvog oblaka je na jako velikim visinama, uvlaci hladan vazduh i stvara rotacije, svaki oblak koji ima rotacije je superceliski. Viseceliski oblak jako retko stvara rotacije, pa ljudi odma misle da je superceliski ali nije.
Pa nemas podatak o broju tih oblaka, ko ce to zapisivati. Jednostavno primetis veci broj oblaka, nego pre. A i na godisnje nivou se povecao broj oluja. Gledao sam na TV da su sanse za formiranje tornada, mnogo vece u nasim predelima, a narocito u vojvodini, nego sto je to pre bilo.


I da trombe se spustaju iz nesuperceliskih oblaka. To znam. Ali prvi put cujem da postoje pijavice ne kopnu!!!!

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #162 poslato: 12. Mart 2010. u 13:10 »
E sada sam pitao, na forumu o olujama, da li pijavice postoje na kopnu.
I odgovor je bio kao i moj.
Pijavice se pojavljuju samo i samo iznad vode.
Tornado koji se pojavi iznad kopna i predje na more, to nije prava pijavice. Jel ona u toku tog prelaza gubi svoju snagu.
Takodje tromba je "tornado" koji je nastao iz nesuperceliskih oblaka.
Tornado je nastao iz superceliskih oblaka.

I jos nesto, svi oni se zovu tornado, ali nastaju na malo drugaciji nacin zbog kretanja vetra, i zato postoji naziv, tromba, pijavica, devil, tornado... ali svi oni imaju isti naziv TORNADO.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #163 poslato: 12. Mart 2010. u 13:53 »
^^ ne zelim da ti unistim samopouzdanje samo cu ti navesti neke od gresaka:

Citat
Pa nemas podatak o broju tih oblaka, ko ce to zapisivati. Jednostavno primetis veci broj oblaka, nego pre.
To je znaci subjektivna, a ne objektivna procena

Citat
svaki oblak koji ima rotacije je superceliski. Viseceliski oblak jako retko stvara rotacije, pa ljudi odma misle da je superceliski ali nije.
Nista od toga ne mora da znaci...

Citat
Gledao sam na TV da su sanse za formiranje tornada, mnogo vece u nasim predelima, a narocito u vojvodini, nego sto je to pre bilo.
Ko je to pricao? Kako to odjednom da su sanse vece nego sto je bilo pre. Klima se nije promenila toliko... pogledaj Pavloviceve istorijske podatke u proteklih 100 godina na ovoj temi, gde su se sve davnih dana pojavljivale pijavice... inace to na TV-u kad cujem isto mi je kao i kad cujem da ce naredno leto biti najtoplije i naredna zima najhladnija, a toga na TV-u i drugim medijima u prolece i jesen ima koliko hoces

Citat
I da trombe se spustaju iz nesuperceliskih oblaka. To znam. Ali prvi put cujem da postoje pijavice ne kopnu!!!!
Pa tromba = pijavica, zovi to kako hoces...

Citat
Tornado koji se pojavi iznad kopna i predje na more, to nije prava pijavice. Jel ona u toku tog prelaza gubi svoju snagu.
Da, ali samo u slucaju prelaska sa mora na brdovito podrucije. A kada predje u ravno podrucije ne mora da gubi snagu, a moze i da joj se pojaca snaga (hint: pijavica u Malagi februar 2009)

Citat
i zato postoji naziv, tromba, pijavica, devil, tornado... ali svi oni imaju isti naziv TORNADO.
Nazalost sa ovim boldovanim si se totalno pokopao. Posto dust devil i snow devil nikako ne mogu da se izjednacavaju sa tornadom.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #164 poslato: 12. Mart 2010. u 14:20 »
Ovo sa medijima si i slazem. Ko zna odakle oni to pricaju.

Za 60dBZ, ali i vise og 60dBZ. To je pocetak formiranja superceliskih oblaka. Nisam rekao da se tornado formira ako je 60dBZ.
I 95% superceliskih oblaka ima rotacije, ali mozda ne doviljno snazne da se tornado formira.

Za procenu, moguce. Ja redovno gledam oblake od pre 2 godine. Ali mediji, se tu opet petljaju.

i zato postoji naziv, tromba, pijavica, devil, tornado... ali svi oni imaju isti naziv TORNADO.[/b]
Nazalost sa ovim boldovanim si se totalno pokopao. Posto dust devil i snow devil nikako ne mogu da se izjednacavaju sa tornadom.-TO SU VRTLOZNA KRETANJA VAZDUHA KAO I TORNADO. NARAVNO DA SE NEMOZE UPOREDJIVATI SA TONADOM PO SNAZI, I MNOGO TOME ali mnogi ljudi bi za dustdevil rekli da je tornado. Nisu svi obrazovani po pitanju meteorologije!!!!

I naravno, pre cu verovati amerikancima, nego nasim meteorolozima, jer amerikanci mnogo bolje znaji o tornadima i samom formiranju nego svi mi. I veruj te mi skoro sve o tornadima prvo proverim kod amerikanaca. Ali ima jos mnogo toga da proveravam. kod nas nema veliki broj tornada, pa samim tim i mi znamo manje o njima. Predlazem onima koji su ljubitelji tornada da odu na neki americki forum o meteorologiji, i tamo sve sazna ju o tornadima. Naravno moraju da znaju engleski.

 ;) ;) ;) Neunustavas mi samopouzdanje!!!!  :) :) :)

Ja samo kazem svoje misljenje. ;)



« Poslednja izmena: 12. Mart 2010. u 14:35 laky »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #165 poslato: 12. Mart 2010. u 14:48 »
Kada na radaru vidis onaj dBZ veci od 60 znaj da je to superceliski oblak.

Pa nemas podatak o broju tih oblaka, ko ce to zapisivati. Jednostavno primetis veci broj oblaka, nego pre. A i na godisnje nivou se povecao broj oluja.

Nije svaki oblak koji ima više od 60 dbz superćelijski.Takođe,refleksija ispod 60 dbz ne znači da nije u pitanju superćelija.Superćelija često ima karakterističan odraz vidljiv na radaru (hook echo,BWER,V notch itd).

Ne slažem se oko povećanja broja oluja. Evo, recimo, uzmi meteorološki godišnjak, pogledaj broj dana sa grmljavinom po godini (za Beograd postoje godišnjaci na internetu od 1920. do 2008, sa prekidom tokom '80-ih. Za druge gradove od 1949. godine.). Broj tih dana dosta varira od godine do godine gore dole , ali nisam primetio neko povećanje. Listajući Politiku 1926-1941, po člancima ne nađoh neku razliku u broju i jačini oluja u odnosu na sadašnjost i blisku prošlost.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #166 poslato: 12. Mart 2010. u 14:58 »
 ;)  ^^ Ma ok je mozda sam pogresio. Ali ja se nesecam da je pre bilo nekih jakih oluja kao danas. A to sto se pre desilo jedna u 5 godina, a danas bude 5 takvih u godinu dana, mislim da.....  ;)
No problem  :)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #167 poslato: 12. Mart 2010. u 15:06 »
 ^^

Ne sećam se ni ja,ali valjda je svet postojao i pre našeg rođenja  ;)

Ako te interesuju oluje,pogledaj ovu temu (ako već nisi):

http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,1664.0.html

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #168 poslato: 12. Mart 2010. u 15:31 »
Pa ja sam i mislio pre naseg rodjenja.


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #169 poslato: 12. Mart 2010. u 15:39 »
Pa ja sam i mislio pre naseg rodjenja.

Da li si mislio da tad nije bilo satelitskih, radarskih slika, televizije, fotoaparata, kamera, interneta koliko ima danas. Sigurno je bilo i ranije samo niko nije zabeležio.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #170 poslato: 12. Mart 2010. u 18:52 »
Naravno da ne!!!! ALi sada mozemo to da zabelezimo. Hvala bogu, sto postoji internet. I svi ostali uredjaji, zivela tehnologija. :jupi: :first:

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #171 poslato: 12. Maj 2010. u 20:38 »
12.5.2010. Sombor.

Da skupimo na jedno mesto sve videe:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=e6u9WqifM0s" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=e6u9WqifM0s</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=o93oaMCU7hg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=o93oaMCU7hg</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=j6xseA8nBps" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=j6xseA8nBps</a>

Bilogora animacija:



Van mreže gabesz20

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #172 poslato: 12. Maj 2010. u 20:45 »
Trebalo bi pogledati uslove u kakvim uslovima se stvorio.. sakupicu karte sa parametrima...

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #173 poslato: 12. Maj 2010. u 21:06 »
Ja mislim da je ovo bilo presudno u formiranju ovako jakih oluja.
Za samo 3 sata pa i manje, strujanja su se skoro potpuno promenila u Backoj.





Jedva cekam da vidim sve karte na jednom mestu.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #174 poslato: 12. Maj 2010. u 21:17 »
wow :o

eno i na portalu osvanulo  :tornado
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #175 poslato: 12. Maj 2010. u 21:42 »
Šta kaže tvorac ovog trećeg snimka u komentarima na youtube:

Citat
posle sam uspeo da snimim jos dva snimka manjih tornada koji su pokusali da dotaknu zemlju ali nisu uspeli!

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #176 poslato: 12. Maj 2010. u 22:35 »
Na tom istom video pojavio se komentar da je još jedan tornado/tromba vidjen 20-ak minuta kasnije izmedju Kljajićeva i Sivca.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #177 poslato: 12. Maj 2010. u 22:51 »
Evo danasnje situacije u Sivcu.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=JZUDUMrkVHw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=JZUDUMrkVHw</a>

Ovakvo vreme niko nije ocekivao danas.
Jako zanimljiv dan. Nadam se da ce ih ove godine biti jos puno.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #178 poslato: 12. Maj 2010. u 23:08 »
Sada mozemo biti sigurni da i kod nas u Srbiji moze da se formira tornado   :super:

Super snimci  :first:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=rOBdu-feFaQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=rOBdu-feFaQ</a>

Evo jos jedan video neznam da li ste ga stavili ako jeste obrisacu  ;)
Snimak je mobilnim pa se jako lose vidi  ::)
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #179 poslato: 12. Maj 2010. u 23:13 »
Kakav dan :)
Ko zna, možda je bila i još neka al se provukla nezapaženo.