U selima oko Nove Varoši meštani se sve češće suočavaju sa pijavicama, izuzetno jakim vetrovima
Mini-tornado čupa drvećeIako se na sajtovima koji se bave meteoproblematikom može naći podatak da tornada ima i u Evropi, dokumentovanih i naučnoverifikovanih tvrdnji da je neki tornado u prošlosti pogodio i Srbiju nema, sem da je Senicu 1977. godine pogodio jak vrtložni vetar, da se na zemlju spustila karakteristična pijavica koja je kidala stabla, prevrtala automobile i nosila krovove
Izuzetno jak vetar koji je pre nekoliko dana u selima oko Nove Varoši nosio i prevrtao plastove sena, velika stabla omorika u planini Bosanje koje je oluja proletos iščupala iz korena mnoge u ovom kraju podsetili su na događaj od pre ravno 30 godina, iz jula 1978. godine, kada su kroz sela Negbina, Amzići i Vilovi protutnjali vrtložni vetrovi koji su, i dan danas se sećaju meštani, rušili kuće, kao slamke čupali ogromne stogodišnje omorike iz zemlje, prenosili kućere (drvene kućice teške po nekoliko stotina kilograma) sa brda na brdo. Iako posle tog nevremena nije bilo svedoka koji bi potvrdili da su nad svojim selima videli klasični oblik pijavice koja prati tornada, po posledicama koje su ostale bilo je jasno da je tada ovaj kraj pogodila neka vrsta - tornada.
- Sećam se da je bila velika vrućina i da su teški, izuzetno tamni, gotovo crni oblaci stigli sa severa. U šumi u planini Bosanje, dan posle oluje, video sam čitave trake duge po nekoliko stotina metara i široke od 30 do 50 metara, u kojima je drveće bilo prosto samleveno iščupano iz korena i položeno na zemlju u istom pravcu. To nisu bile jelke od tri ili četiri metra visine, nego omorike visoke i više od 30 metara, široke na panju i po metar. To što ih je čupalo iz korena bilo je neverovatne snage. Samo nekoliko metara dalje drveće je ostalo netaknuto. Sećam se da su tada ljudi pričali da je u Negbini vetar preneo fiću sa brda na brdo, da su ljudima u trenu nestajali stogovi od 30 do 40 tovara sena, vetar je rušio kuće - svedoči o oluji iz leta 1978. godine Jovan Matijević iz sela Vilovi.
Slično je tada bilo u selu Amzići. U šumi Čuker vetar je tada, seća se Drago Mandić, ostavio pravu pustoš, a iz zemlje su bile iščupane omorike od bezmalo metar i po preko panja.
Slično nevreme novovaroški kraj zadesilo je i pre četiri godine. Tada je u Novoj Varoši teško povređena Dobrila Obradović iz Čajetine na čija je kola, nošen vetrom, pao krov sa kuće pored magistrale. Još dve osobe tada su lakše povređene, a u samom gradu i okolini bez krovova je ostalo desetak kuća. Vetar koji je stigao iz pravca Limske doline čupao je i lomio drveće, kidao elektro vodove. Svedoci iz Nove Varoši tada su potvrdili da je gradom protutnjala pijavica, da su je videli i da su sve kuće koje su ostale bez krovova bile u veoma uzanom pojasu kojim je pijavica prošla.
Iako se na sajtovima koji se bave meteo problematikom može naći podatak da su sem Amerike, Indije i Južne Afrike, gde se najčešće javljaju, na udaru tornada svi kontinenti sem Antarktika, da tornada ima i u Evropi, i to najviše u Velikoj Britaniji, dokumentovanih i naučnoverifikovanih tvrdnji da je neki tornado u prošlosti pogodio i Srbiju nema. Postoji podatak da je Sjenicu 1977. godine pogodio jak vrtložni vetar, da se na zemlju spustila karakteristična pijavica koja je kidala stabla, prevrtala automobile i nosila krovove, ali, do očevidaca je sada teško dođi.
- Za naš kraj karakteristični su jaki jugozapadni vetrovi. Znam da je 1987. godine na stanici na Radišića brdu, na 1.244 metra nadmorske visine, izmerena brzina vetra od 175 kilometara na sat, slične oluje ovaj kraj pogodile su i 1972. i 1977. godine, ali ja u dugoj karijeri nisam imao sreću da vidim pijavicu iznad Peštarske visoravni - kaže Sulejman Muftarević, živa legenda sjeničke meteorološke službe.
Različite su i mišljenja o tome da li se Srbija u nekoj bližoj budućnosti može naći na udaru tornada. Prema procenama koje se mogu naći na specijalizovanim Internet forumima i sajtovima, pojava tornada u Srbiji zasada je nemoguća, ali moguća je pojava trombi. Objašnjava se da u trombe tzv. „nesuperćelijska tornada, odnosno vrtložni sistemi iz olujnih oblaka koji nisu superćelijski već višećelijski“. Iako naučnici zasada negiraju pojavu tornada u Srbiji, slučaj iz sela Negbina i Vilovi kod Nove Varoši iz 1978. godine, po posledicama o kojima govore svedoci, rečito potvrđuje da je i naše područje na udaru razornih prirodnih sila, ma kako se one zvale, tornada ili pijavice, i da je samo pitanje vremena kada ćemo se i mi koji živimo na ovim prostorima ponovo naći na udaru razjarene prirode.
SLUČAJEVI OSTAJU NEZABELEŽENI
Na forumima koji se bave meteo problematikom mogu se naći podaci da se u Srbiji svakog leta pojavi barem nekoliko pijavica, ali da ti slučajevi uglavnom ostanu nezabeleženi. Sem pijavice koja je novovaroškim krajem protutnjala 1978. godine, postoje dostupni podaci da je pojave pijavica u Srbiji bilo 1988. i 1993. godine o to u okolini Kraljeva kada je vetar čupao drveće, nosio krovove rušio trošne kuće po selima... Godine 2003. krajem avgusta moćan kumulonimbus prodro je na naše područje iz Mađarske donoseći izuzetno hladan talas vazduha na područje tople i sparne vazdušne mase, i tada je oko Zrenjanina zabeležen izuzetno jak vrtložni vetar. Sredinom septembra 2005. godine pijavica se pojavila i na Bežaniji, u Beogradu, valjevsko područje imalo je 1992. godine pijavicu... Arheolog Miomir Morać, juna 2007. godine svedočio je da je prostorom arheološkog nalazišta Viminacijum kod Kostolca protutnjao mini-tornado koji je iskrivio nekoliko jarbola, odneo polovinu velike tende... Po svedočenju očevidaca, krajem jula 2005. godine, u naselju Kraljevica, u Zaječaru, „izuzetno jak vrtložni vetar iščupao je iz korena dva stabla starih kestenova i polomio još nekoliko drugih stabala u blizini. Krajem maja 2007. godine, u vremenu od 12 sati i 15 minuta do 12 i 30, uočena je pijavica na meteorološkoj stanici Vršac, u blizini aerodroma. Pijavica je bila praćena grmljavinom... Ne tako daleko, na Jadranu pijavice su nešto češća pojava, viđene su i kod Bara, Sutomora, kod Dubrovnika, još severnije na Hrvatskom primorju. U Sloveniji se 23. avgusta 1986. godine postoji zabeleženi podatak desio tornado za koji neki tvrde da je bio F3 jačine.http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/ljudi-i-dogadjaji/glas-javnosti-21-07-2008/mini-tornado-cupa-drveceŠta mislite,odakle im ovaj podebljani odeljak