Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Istorija promena Zemljine klime  (Pročitano 5695 puta)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Istorija promena Zemljine klime
« poslato: 16. Jul 2008. u 23:30 »

   Otprilike od pre stotinu i pedeset godina, prosečna temperatura naše planete porasla je za 0,5 stepeni C i ništa ne nagoveštava tendenciju nekih promena u skorijoj budućnosti. Merenje prosečne temperature za celu zemlju je jako teško. Potrebno je akumulisati, trijažirati i homogenisati hiljade podataka iz različitih izvora od pre više vekova da bi se rekonstruisala istorija klimatskih promena. Danas postoje metode ispitivanja istorije klimatskih promena u toku proteklog milenijuma, od kojih će neke biti prikazane u ovom članku.

   Porast temperature na našoj planeti jedna je od značajnijih tema koje naučnike od pre više godina zaokuplja u najvećoj meri. I pored mnogih ispitivanja, koja se u najvećem broju slučajeva odnose na duže vremene klimatske poremećaje, treba napomenuti da su pouzdani podaci o uzrocima toga fenomena još uvek retki. Odgovor se prvenstveno očekuje od ispitivanja klimatskih promena u prošlosti. Imajući u vidu složenost klimatskog sistema, najbolji pristup sastoji se u razdvajanju pojava koje imaju značajan uticaj na evoluciju atmosferskih promena i onih pojava čiji je uticaj zanemarljiv. To razlikovanje moguće je jedino putem ispitivanja klimatskih promena koje su se dogodile u prošlosti.
   Rekonstrukcija klimaskih promena u prošlosti pretpostavlja postojanje mesečnih, štaviše i nedeljnih podataka, koji se odnose kako na temperaturu tako i na veličinu vodenih taloga na celoj planeti. Rekonstrukcija klime zasniva se, dakle, na prikupljanju podataka koji potiču iz mnogih i raznorodnih izvora i njihove transformacije u numeričke procene. U ovom stadiumu bitan doprinos pri proceni prosečnih godišnjih temperatura predstavlja ovih poslednjih godina unošenja podataka koji se odnose na klimatske promene na moru.
   Rekonstrukcija istorije klimatskih promena postajala je relativno prosta od vremena kada su se podaci mogli dobijati od meteoroloških stanica, instaliranih u XIX i XX veku. Ali teškoće nastaju kada podatke treba prikupiti iz ranijih vremena, jer je potrebno napabirčiti podatke iz raznih vrsta arhiva. I pored svega toga, danas uspevamo da rekonstruišemo klimu u toku poslednjih nekoliko hiljada godina.

Galilejev termometar

   Meteorologija je rođena krajem XVII veka zahvaljujući uvođenju u praksu instrumenata koji su omogućavali kvalitativna merenja. Iako je Galilej pronašao termometar oko 1590. godine, protekle su mnoge godine pre no što su se pojavili standardizovani instrumenti čiji su podaci jedino mogli da se koriste. Prvi podaci o atmosferskom pritisku pojavili su se 1654. godine, nekih jedanaest godina posle Toričelijevog pronalaska barometra. Dnevna posmatranja temperature i atmosferskog pritiska postoje u Italiji od 1654. godine, a u Engleskoj od 1663. godine. Posmatranja su tada objavljivali amateri, najvećim delom fizičari ii pastori. Međutim, oni su vrlo retko pristupali sistematizovanom ubeležavanju podataka za duži vremenski period, a njihovi dnevnici su bili još ređe sačuvani. Ipak, izuzetak čine podaci o merenjima pariskog lekara i botaničara Luja Morena koji obuhvataju period od četrdeset i osam godina; od februara 1665. do juna 1713. godine. Taj čovek je tri do četiri puta dnevno merio temperaturu, atmosferski pritisak, higrometrijski stepen vazduha, veličinu padavina, masu i pravac oblaka, prisustvo magle i čak, pravac i snagu vetra.
   U to vreme, nije postojala nikakva centralna organizacija. Prva mreža stalnih posmatranja uspostavljena je 1778. godine u Francuskoj na inicijativu Kraljevskog medicinskog društva, za vreme vladavine Luja XVI. Za postavljanje i održavanje te mreže bio je imenovan meteorolog Luj Kot. Nekoliko godina docnije, u toku 1780. godine, Karl Teodor osnovao je u Manhajmu Meteorološko društvo za Rajsku vojvodinu. U ta dva slučaja bile su ustanovljene precizne instrukcije o načinu izvođenja merenja i njihovoj periodičnosti. Nemci su štaviše raspolagali i standardnim instrumentima. Nažalost, te mreže nisu odolele revolucionarnom dahu kraja XVIII veka i obe su nestale 1790. godine. Ti prvi registrovani podaci omogućili su danas istraživačima da sačine prve dnevne karte atmosferskog pritiska između 1781. i 1786. godine, za oblast koja je pokrivala Evropu do severnog Atlantika, a zabeleženi su i neki drugi datumi iz XVIII veka. Tako je u Francuskoj 14.jula 1789. godine zabeleženo postojanje visokog atmosferskog pritiska, delimično oblačno vreme, umeren zapadni vetar  i prosečna temperatura od 22C u severnom delu zemlje.
   Bilo je potrebno sačekati drugu polovinu XIX veka da bi se razvila meteorološka mreža. Njeno stvaranje je tesno povezano sa događajima oko Krima, kada su Francuska i Engleska došle u sukob sa Rusijom.  14. Novembra 1854. godine u jeku rata, trideset i četiri francusko-engleska broda uništila je pred Sevastopoljom oluja. Astronom Leverije, tadašnji direktor pariske opservatorije, dobio je zadatak da sprovede anketu o tom događaju. Uočeno je da je bilo moguće praćenje puta oluje kroz celu kontinentalnu Evropu i da se njena pojava pred Sevastopoljem mogla predivideti. Samo dve godine docnije Francuska je stvorila prvu nacionalnu meteorološku službu. Zahvaljujući formiranju te službe upućivana su upozorenja lukama, publikovan međunarodni bilten i ustanovljene sinoptičke karte. Sedamdeset godina kasnije, u septembru 1873. godine, održan je u Beču osnivački kongres Međunarodne meteorološke organizacije i to je bio početak standardizovanih posmatranja koja su obavljale nacionalne meteorološke službe. Nažalost, znatna količina dobijenih podataka u toku tog perioda smanjuje se kada se ide u dalju prošost. S obzirom na tu činjenicu, registrovanja obavljena pomoću instrumenata su oskudna i ne omogućavaju da se na osnovu njih zaokruže ni duže vremenske klimatske promene ni njihova pojavljivanja. Prema tome, da bi se pristupilo ispitivanju klimatskih promena u ranijim vremenima bilo je neophodno pribeći drugim izvorima informacija.

   Na tragu nekadašnje klime

   Izvori potkrepljeni dokumentima su najsigurniji i prema tome, najlakše ih je interpretirati. Među njima se nalaze anali i hronike, popisi javnih administracija, pomorski i trgovački zapisi, lični dokumenti i naučni spisi. Pisanim svedočenjima dodane su sve vrste slika, fotografija, planova i karata, ali takođe i podaci o građevinama, nekadašnjim staništima i arheološkim otkrićima. Gradske i seoske hronike su najbogatije u zabeleškama o meteorološkim promenama mada su uvek favorizovale neobične događaje na uštrb svakodnevnih. Naobične pojave, kao što su prolomi oblaka, grad, mraz i sneg, kada se događaju izvan određenih godišnjih doba, značajni su podaci kad je reč o duževremenskim klimatskim promenama.

   Priroda arhivskih dokumata je više kvalitativna nego kvantiativna i obeležena je subjektivnošću ličnosti koje su ih sačinjavale, tako da je kvalitet istorijskih izvora vrlo različit. U suštini, broj tih izvora je za klimatologa od malog značaja jer mnogi među njima sadrže pogrešne ili netačne opservacije koje mogu u potpunosti da daju iskrivljene rezultate. Na prime, ekipa M.J.Ingrama, sa oksfordskog univerziteta, ukazala je da neki događaj može da bude zabeležen dva puta u vreme kada su vršena ispitivanja. Tako, u toku strašne zime koja je pogodila Island ti događaji su bili pripisani dvema različitim godinama, jedino zato što su neki hroničari taj događaj zabeležili u decembru, a drugi u januaru mesecu istog godišnjeg doba. U Engleskoj u XVI i XVII veku reč „zima“ označavala je vreme od oktobra do februara ili marta, dok je u srednjevekovnim dokumentima „jesen“ označavala vreme berbi a „zima“ vreme snežnih padavina.
   Početak godine predstavlja, takođe, izvor nepouzdanosti. Najčešće datumi u srednovekovnoj Evropi bili su 25. Decembar, 1. Januar i Uskrs. Ali dešavalo se da se početak godine podudarao sa lokalnim događajima, kao što su početak neke vladavine ili dinastije. Najzad, za periode posle 1582. godine treba imati u vidu istovremeno korišćenje dva kalendara, julijanskog i gregorijanskog.
   Šta nam donose dokumetovani izvori? Uglavnom opisne informacije: ukupne mesečne izveštaje o kišnim danima, snežnim padavinama, magli, sunčanim razdobljima, stanju oblačnosti. Najdelikatniji posao sastojao se u homogenizovanosti, kalibrisanju i numeričkom kodifikovanju ukupnosti informacija da bi se mogle konstruisati karte vremenskih promena u određenom vremenskom periodu ili rekonstuisati serije temperaturnih promena i vazdušnog pritiska na određenom mestu. Najduže serije karata su napravili Sao-vu i Zao-Zong-si sa pekinškog univerziteta koje su se odnosile na vodene taloge u Kini između 1470. i 1979. godine. Osim Evrope i Azije podaci su, međutim, vrlo oskudni da bi se mogle proceniti varijacije koje se odnose na decenije, vekove i milenijume. Merenja koja su obavljena pre 1900. godine, su neujednačena a podaci često geografski i vremenski isprekidani. U oblastima u kojima istorijski arhivi ne postoje ili su nedovoljni, bilo je potrebno pribeći indirektnim merenjima. Pod tim terminom obuhvaćeni su podaci o fizičkim procesima (postojanje leda na vodenim površinama, snežne padavine, kretanje glečera), biološkim (epohe cvetanja i sazrevanja poljoprivrednih biljaka, datumi berbi, količina i kvalitet ubranog grožđa), podaci vezani za meteorologiju uvidom u prirodne arhive (debljina i sastav jezerskih i morskih depoa sedimenata, izotopski sastav glečera i mehura vazduha koji su u njemu zarobljeni, godovi rasta drveća...).

   Memorija drveća i glečera

   Ispitivanje godova drveća (dendroklimatologija) postala je bitan instrument za analizu dugogodišnjih klimatskih promena, naročito u razmerama decenije i veka. U toku sezona kada su klimatske promene jače izražene godišnji rast drveća razvija se na neravnomeran način: razvitak drveta, koji je u početku proleća intenzivan, progresivno se usporava u toku leta, zaustavlja u toku zime i ponovo nastavlja sledeće godine. To je taj izrazit kontrast između godova, koji omogućuje da se obeleži starost drveta. Širinu goda modulišu tri klimatska parametra: veličina kišnih padavina, temperatura i osunčanost. Na taj način širina godova registruje sva godišnja kolebanja i predstavlja odlično obeležje klimatskih promena. Prvobitno razvijen u jugozapadnim oblastima USA na uzorcima četinara starih više hiljada godina, dendroklimatologiju je primenio V.Lamarš u Arizoni na nekim vrstama smreka.  To mu je omogućilo da izvrši rekonstrukciju velikih klimatskih promena koje su se dogodile u Belim planinama u Kaliforniji, od osamstotih godina do naših dana.
   Dendroklimatologija koja je korišćena u tim ispitivanjima zasnovana je isključivo na merenju godišnjeg porasta širine godova. Ali u umerenim klimatskim uslovima ta karakteristika se malo menja od jedne godine do druge. Promene klime koje se događaju od jedne sezone do druge takođe utiču na samu strukturu drveta, naročito na rast različitih ćelija drveta, debljinu njihovih membrana i dakle, na gustinu drveta. Budući da je biološka aktivnost vezana za klimatske faktore gustine drveta varira od jednog goda do drugog i čak, unutar jednog istog goda. Pokazalo se da je maksimalna gustina goda naročito osetljiva na letnje temperature. Najjačim maksimalnim godišnjim gustinama odgovaraju najslabije precipitacije. Ta metoda uvedena je u nacionalnom institutu za agronomska ispitivanja (NRA) u Nansiju. Primenjena na evropske četinare ona je omogućila rekonstrukciju letnjih temperaturnih karata od 1876. do 1975. godine, što je u 95% slučajeva u potpunoj saglasnosti sa kartama izrađenim pomoću instrumenata. To slaganje omogućuje verifikovanje tačnosti dendroklimatoloških rekonstrukcija. U većini slučajeva moguće je identifikovati izvor (zahlađenje, suša), ali je mnogo složenije odrediti njihovo poreklo. Postoji, ipak, jedno vreme reakcije od petnaestak meseci. Korišćenje te metode moguće je samo u pošumljenim oblastima planete, što ograničava polje akcije. Ona se pokazala vrlo moćna u poluplodnim oblastima, ali mnogo manje moća u oblastima u kojima nema perioda kada drveće prestaje da raste, kao što je to slučaj u tropskim oblastima. To se, uostalom, događa u istim oblastima (25 stepeni severne širine, -25 stepeni južne širine), u kojima su istorijski dokumenti najređi. I tu korišćenje informacija koje se nalaze u kalotama glečera dolaze do punog izražaja. Poslednih godina, tehnološki procesi su omogućili analizu uzoraka koji se nalaze u dubini glečera. U početku realizovan na Antarktitu i Grenlandu, taj način ispitivanja proširen je na planinske i tropske oblasti. Izotopska analiza snežnih padavina deponovanih u toku poslednjeg milenijuma omogućuje između ostalog, da se prikažu promene temperature. Izotopski sastav kiseonika i vodonika prvenstveno je određen temperaturom koja je vladala u momentu padanja snega. Ukoliko je temperatura bila niža, utoliko je bilo manje kiseonika 18 i deuterijuma i obratno. Nedavno su kalote glečera iz tropskih oblasti (Andi, Himalaji, Nova Gvineja), omogućile da se naprave krive tempratura i vodenih taloga. Uzorci dobijeni iz kalota glečera koji se nalaze u visokim geografskim širinama (južni Grenland, Antarktičko poluostrvo, Novi Zeland i Aljaska) u kojima je učestalost snežnih padavina velika, takođe su bogati u podacima o promenama klime. Tipičan primer predstavljaju glečeri Rta Kelkaja u Peruu, gde su sezonske promene veoma izražene. Bušotine koje su obavljene 1990. godine u glečerskoj kaloti Grenlanda omogućile su da se rekonstruiše klima poslednjih hiljadu i sto godina.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Istorija promena Zemljine klime
« Odgovor #1 poslato: 17. Jul 2008. u 12:04 »
Nele, izuzetan tekst! Sjajno! :first:

Ali imam i ja nešto da dopunim. Pa nas više zna više, zar ne?

Merenje prosečne temperature za celu zemlju je jako teško. Potrebno je akumulisati, trijažirati i homogenisati hiljade podataka iz različitih izvora od pre više vekova da bi se rekonstruisala istorija klimatskih promena.

Prosečna temperatura na planeti je jedna šarena laža. Naime, podsetiću da sada, kada je meteorološka mreža najgušća otkad je meteoroloških merenja, prizemna merenja pokrivaju samo oko 25 % površine planete. Nepokrivene oblasti su velike pustinje (npr. Sahara, Rub-El-Kali), centralni deo Antarktika (postoji i dan danas samo pregrđt stanica kao što su Scott-Amundsen Base, tj. Južni pol, ruski Vostok, poneka AMS sa američkih univerziteta kao što je Viskonsin), okeani (klasičnim merenjima pokrivena su ostrva, a delovi pučine su pokriveni sve brojnijim bovama, dok se merenja na brodovima praktično više ne razvijaju), Severni Ledeni Okean (nema stalnih merenja na Severnom polu - najbliža stanica ovoj tački je na oko 1000 km, u Kanadi). Ove rupe u merenjima se pokrivaju satelitskim snimcima koji, iako sa pristojnom rezolucijom pokrivaju celu površinu, pokazuju i dalje dovoljno neslaganja sa prizemnim merenjima za potrebe klimatologije - za potrebe sinoptike ovaj metod je skroz OK.
Svaki proračun globalnih temperatura suočen je sa brojnim greškama u proračunu. Izvorni podaci pokrivaju četvrtinu teritorije i nikako ne mgu biti reprezentativni za celu teritoriju. Poređenja radi, ne možete očekivati neku snajpersku preciznost iz praćke. Rezultat će biti tamo negde, ali niko ne garantuje da je to to.
Iz ovih razloga zdravorazumski smatram da ne postoji nešto što bi mogli nazvati globalnom temperaturom koja se meri iz godine u godinu. Približni proračun da, sve tačniji da, ali ogromne razlike se mogu pojaviti u vremenu od pre satelita ili bova.
I još nešto. Ako niste znali, još ne postoji tehničko rešenje koje je opšteprihvaćeno za merenje količine padavina na bovama i brodovima. Za padavine je rupa u pokrivenosti merenjima još veća, ako na ovo dodam orgomne teškoće u merenjima količine padavina u srcu Antarktika i na najvišim planinama, jer nataloženi led i sneg iz atmosfere i nabacan led i sneg vetrom se toliko mešaju, da su merenja krajnje nepouzdana.

O homogenizaciji, pošto se time više nego aktivno bavim, mogu reći da ljudi i dalje lutaju tražeći metode homogenizacije meteoroloških zapisa. U tom baratanju brojevima, ljudi se gube i počinju da rade pomalo nesmotrene stvari. Recimo, jedan opštepriznati metod otklanja uticaj klimatskih promena da bi homogenizovao niz. Pa zar nije cilj upravo obrnuto?
Ono što ti ljudi (inače moji dobri prijatelji) ne vide jeste da su zanemarili uzroke nehomogenosti nizova. Određivanje uzroka je vezano za koincidenciju promena na stanici sa uočenom promenom u nizu. Obrnuto jednostavno ne rade i uzimaju da je niz homogen. Rezultat toga jeste da postoji spisak od oko 20 do 50 procenata neobjašnjenih nehomogenosti, potpuno zanemarujući ulogu subjektivnih faktora u merenjima.
Metod koji sam ja razvio se pokazao dobrim za otkrivanje nekih od tih nehomogenosti. Pre dva meseca, u Budimpešti, počeli su ljudi da uviđaju kako ne vide sve, i kako moj metod vidi neke stvari koje drugi metodi ne vide. Razlika je, istina, samo u drugačijem pristupu problemu, ne u nekoj extra matematici. Ali da ne ulazim u to, ni moj metod nije ni izdaleka savršen, ali postoji težnja da se homogeniozacija dovede u red. U tom smislu pokrenuta je Akcija za utvrđivanje tog postupka na opštem nivou, gde sam i ja aktivni član (videti linkove http://www.cost.esf.org/index.php?id=205&action_number=ES0601 i www.homogenisation.org). Eno me tamo (ko zna, zna)!

Galilejev termometar

Da, imam ja jedan. Kupio sam ga u Budimpešti daleke 2003 godine. Ustvari, ima ga PtPrinceza, jer sam joj ga kupio za rođendan. Štaviše, može da se nađe ponegde i u Beogradu u ponekim buticima ili takvim radnjama koje prodaju ukrasne predmete. Pošto ga imam, bio bi red da okačim i njegovu sliku. Sutra ću.

Dnevna posmatranja temperature i atmosferskog pritiska postoje u Italiji od 1654. godine, a u Engleskoj od 1663. godine. Posmatranja su tada objavljivali amateri, najvećim delom fizičari ii pastori. Međutim, oni su vrlo retko pristupali sistematizovanom ubeležavanju podataka za duži vremenski period, a njihovi dnevnici su bili još ređe sačuvani. Ipak, izuzetak čine podaci o merenjima pariskog lekara i botaničara Luja Morena koji obuhvataju period od četrdeset i osam godina; od februara 1665. do juna 1713. godine. Taj čovek je tri do četiri puta dnevno merio temperaturu, atmosferski pritisak, higrometrijski stepen vazduha, veličinu padavina, masu i pravac oblaka, prisustvo magle i čak, pravac i snagu vetra.

Ni ja nisam znao, ali u Istoriji meteoroloških prilika u Češkim zemljama, deo drugi - Jaki vetrovi (prof. Rudolf Brazdil i ostali, Univerzitet Masarik u Brnu) se navodi da postoje i starija merenja od ovih. Na primer, jedan od pionira merenja je bio Johan Kepler lično, oko 1603-1605 godine u Pragu. Merenja su u to vreme vršili ugledni ljudi onog vremena, crkveni velikodostojnici, istraživači i slični. Knjigu sam inače dobio posle Budimpešte, gde sam se upoznao sa dotičnim profesorom, a on mi je poslao tu knjigu, očigledno impresioniran onim što sam prikazao na polju proučavanja homogenosti pravca i brzine vetra, što do sada niko nije radio (profesor mi je to potvrdio, jer on je stara garda i svašta-nešto zna).

Bilo je potrebno sačekati drugu polovinu XIX veka da bi se razvila meteorološka mreža.

Postojali su pokušaju razvoja meteoroloških mreža, ali sve su to bile lične inicijative. Čak i kod nas, to je činio prvi Srbin koji je vršio instrumentalna merenja, Vladimir Jakšić. Svoja merenja je otpočeo još 1848. godine, a koristivši svoj uticaj u tadašnjoj Srbiji, kao profesor Liceja i političar, 50ihj godina XIX veka pokrenuo je mrežu od 12 stanica. Nažalost, verovatno rešavajući druge probleme, mreža nije trajala dugo, kao i druge privatno pokrenute inicijative. Jakšićeva mreža je trajala samo 6 godina, a onda se sve to osulo.
Nešto mi je poznat taj sistem...

Merenja koja su obavljena pre 1900. godine, su neujednačena a podaci često geografski i vremenski isprekidani. U oblastima u kojima istorijski arhivi ne postoje ili su nedovoljni, bilo je potrebno pribeći indirektnim merenjima. Pod tim terminom obuhvaćeni su podaci o fizičkim procesima (postojanje leda na vodenim površinama, snežne padavine, kretanje glečera), biološkim (epohe cvetanja i sazrevanja poljoprivrednih biljaka, datumi berbi, količina i kvalitet ubranog grožđa), podaci vezani za meteorologiju uvidom u prirodne arhive (debljina i sastav jezerskih i morskih depoa sedimenata, izotopski sastav glečera i mehura vazduha koji su u njemu zarobljeni, godovi rasta drveća...).

Nauka koja izučava klimu u prošlosti na osnovu podataka koja nisu dobijena meteorološkim merenjima zove se paleoklimatologija.
Beleške koje su tako nastale se u literaturi nazivaju proxy data. Izvinite što ne znam srpski, ali ko ga zna u ovoj oblasti, skoro potpuno zapostavljenoj u našim krajevima.
Proxy data su verifikovani poređenjem sa instrumentalnim merenjima gde god se moglo. Tačno, solidna korelacija je našla između godova drveća (tree rings) i srednje temperature za vegetacioni period. Međutim, i period vegetacije ume da varira, pa je to za prvu pomoć bilo odlično. Nele, pisao si o tome opširnije.
Podaci iz ledenih kora (ice core records) su nešto u šta se ne razumem, ali shvatam da su ljudi našli odlične korelacije između svojih nalaza i merenja. Ali, tajne sastava atmosfere u prošlosti su često skrivene u tiom podacima, u mehurićima zarobljenim u tom 'večnom' ledu. Interesantne stvari se tu mogu naći, pa i dosta dokaza o sadržaju takozvanih gasova staklene bašte, kao što je ugljen-dioksid. Nekada, ovog 'krivca' za globalno zagrevanje je bilo nekoliko puta više u atmosferi, a temperatura planete nije bila takva da se otopio led na polovima.
Još jednu stvar da dodam da je teško, ali nije nemoguće, naći radove koji kažu da je antropogeni ugljen-dioksid minoran u odnosu na prirodni, te da njegov glavni izvor nikako nije ljudski faktor, već zamislite, vulkani! Čudo...

Meteorologija je rođena krajem XVII veka zahvaljujući uvođenju u praksu instrumenata koji su omogućavali kvalitativna merenja.

Sad primetih... Nije tada rođena. Tada je ustanovljena, a rođenje meteorologije se pripisuje Aristotelu, koji je skovao reč mete-oro-logos, što bi značilo ono-oko-nas-izučavanje.

Dakle, ništa ne sporim od rečenog, samo ga potvrđujem i delimično korigujem i dopunjavam za ono što znam.

Nele, sam si kriv... Sledeći tekst za portal će zbog ovoga malo sdačekati... Kad me vučeš za jezik. Znam, ti to namerno, he he... ???
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Istorija promena Zemljine klime
« Odgovor #2 poslato: 17. Jul 2008. u 13:47 »
Ma odlično, samo ti dopunjavaj!! :)
Namera i jeste da se pobude i ostali :)
A video sam da je bilo dosta pitanja u vezi naglih promena klime i slično. Dodao bih, da većina ne gleda Dnevnik iz želje da izbegne dezinformacije, ali da isto tako u drugim oblastima možemo doći vrlo lako do istih (naravno, ovim ne govorim da Dnevnik treba gledati :) ).
Tako, postoje kako rekosmo ovde i ti i ja, naučne metode kojima je pokušano pokazati da nije sve tako kako novinari danas prenose. I većinu tih stvari, nisu izneli naučnici primarno. Već ko zna ko.

Merenja i analize zarobljenog vazduha i godova drveća... uopšte neke vrste alternativnih metoda u analizi meteorološke situacije prošlosti jako poštujem, jer tu greška može biti veoma mala, ako je zaključivanje naučno. Slično je sa datiranjem radio ugljenikom u arheologiji. Dakle klasičan (iako pomalo nov) naučni pristup, koji pokazuje grubo, promene koje smo pretrpeli od tada do današnjih dana.

U suštini, potrebno je ljudima pokazati da čovek nije najveći zagađivač naše životne sredine, i da to čini sa svega bednih 5% ukupnog zagađenja, a da najveći deo radio aktivnog zračenja kao i hemijske polucije, dolazi kao što si i ti rekao, od same planete. Na neki način, ona održava svoj balans i sledi ciklične promene na koje jednostavno ne možemo uticati, jer su deo globalnijeg sistema, naših bliskih planeta.

Drago mi je da smo načeli rešavanje i ove problematike, u svrhu pokazivanja istina o klimi i našem uticaju na nju.

Znači sada sam te omeo u daljem pisanju... ih, moraću pisati o nečem drugom... hahaha... :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Istorija promena Zemljine klime
« Odgovor #3 poslato: 17. Jul 2008. u 13:56 »
...kao i hemijske polucije...

Setih se Džonija: Uznemiruju me noćne polucije i boli me glava...

Menjaj to, Nele, jer će beket da te pročita. Ili ja da menjam tu reč u 'zagađenja', jer ovako može (iju!) napoako da se shvati!

Izvini, Nele, prosto mi je žao da prepravljam tekst koji ti pišeš... Moraš ti da smisliš rešenje. Sorry!

Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Istorija promena Zemljine klime
« Odgovor #4 poslato: 17. Jul 2008. u 14:18 »
Šta da radimo, kada je poreklo reči uvek istog smera hahaha.... :) Zagađenje... može biti da je i u ovom i u onom smislu zagađenje hahahah... tako da nećemo menjati :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Istorija promena Zemljine klime
« Odgovor #5 poslato: 17. Jul 2008. u 14:47 »
Dogovoreno! :lmao:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.987
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Istorija promena Zemljine klime
« Odgovor #6 poslato: 17. Jul 2008. u 14:57 »
Super tandem za kvalitetne tekstove i dobru zabavu  :)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.531
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Istorija promena Zemljine klime
« Odgovor #7 poslato: 17. Jul 2008. u 15:50 »
Odlicni tekstovi i Neletov i PtPrincev