Ne znam, ali to vise iz nekog zapazanja da kad prolazi front i temperatura naglo pada i na 850hpa i u prizemlju, desava se da se pahulje pojave na +5 c i vise (u prizemlju), pa mi se ova situacija tako predstavila...
Ako nista sam sam bio svedok takvih dogadjaja...
Inace koliko vidim ovde nema temperatura slojeva izmedju...Pretpostavka da je pri ovim uslovima(da li je to u pitanju vlaznoadijabatski gradijent?) potrebno -6,-7c na 850 hpa, da bi u prizemlju bilo oko 0c, sto bi davalo cist sneg?
Da li gresim?
Ne previše. Ionako imam ideju da stavljam radiosondažne podatke (grafički) i da ih tumačim, kako bi javnost, pa i mladi studenti prve godine meteorologije, znali nešto više.
Dalje, na +5 sneg može da bude samo iz nekog Cb-a, kad povuče strujanjima vazduh naniže. To možeš da imaš u proleće. Sada, na jesen, sneg ide iz Ns, i to tek na prizemnim temperaturama ispod +3 (susnežica) ili +1 (sneg). Manje-više toliko. Ekstremi su nešto drugo i besmisleno ih je razmatrati u ovakvom kontekstu.
I najzad, da se sneg zadrži, tlo mora da bude doobro ohlađeno, odnosno bar na -0.5, što se dešava tek posle dužeg mraznog perioda ili nekog bitnog minusa (recimo -1, -2).
Mislim da je previše toplo po visini da bi provejale prve pahulje, ali nije ništa nemoguće. Ako se sjećate, prošlog novembra kad je pao snijeg u Beogradu i u Novom Sadu, temperatura po visini (850mb) se nije spuštala ispod -1C. Na 2m visine je bilo malo hladnije nego što crtaju modeli da će biti u nedjelju, tj. +0 do+2C.
Ne, sada nema govora o pahuljama. Ne u nizijama. Ljudi, polako, oktobar je...
Tih 0 do +2 će biti kad se razvedri, dakle, posle padavina.