Noćašnja sondaža je bila zanimljiva, jer je došlo do promene vremena. A evo kako se to vidi na vertikalnom profilu atmosfere u Beogradu.
Beograd, 24. oktobar 2008. u == UTCPočetak sondaže, prizemlje, počinje manje više normalno. Međutim, prva zanimljiva tačka je na oko 940 mb. Tu se nalazi donja baza oblaka (oko 600 m), koja je očita i po pridignutoj inverziji i po naglom povećanju relativne vlažnosti vazduha na 100% (kriva stanja i kriva vlažnosti se preklapaju, odnosno temperatura vazduha i tačke rose su iste). Taj sloj je očigledno Stratus, iznad kojeg se 'lepi' sloj Stratocumulusa, već od oko 905 mb (tik ispod 1000 m). U sloju sa Sc, relativna vlaga je malo opala, a gradijent temperature je skoro izoterman (neznatno opadanje temperature sa visinom). Ovaj sloj se završava na oko 850 mb (oko 1500 m).
Ovi oblaci su nastali na 'nosu' frontalne zone, označavajući nedavni prolazak fronta. Ipak, vetar nije izražen, a ni promena vetra sa visinom ne daje neku veliku promenu, što ne znači da fronta nema, već je samo sasvim slab. Nije dao čak ni padavine.
Idući uvis, ponovo se uspostavlja normalno opadanje temperature sa visinom, ali samo do oko 800 mb (oko 2000 m). Ponovo izotermija, ponovo velika vlažnost... sve ukazuje na još jedan oblačni sloj. Ovog puta će tu biti reči o udruženom sloju AcAs. Ovaj sloj se završava naglim padom vlage i ponovnim povratkom na normalan temperaturni gradijent, i to na visini od oko 730 mb (oko 2700 m).
Iznad ovih slojeva mogu samo pomenuti da je bilo malo i Cirrusa, jer je očigledna visoka vlažnost u sloju iznad 500 mb (oko 5500 m), sasvim dovoljno za neke (istina malo spuštene) Cirruse. Nebitno.
Vetar je na svim visinama WNW, što ukazuje na dolazak nove vazdušne mase iz tog pravca, odnosno zahlađenja, a zbog stvaranja niskih oblaka roda St i Sc, tmurno i relativno ladno vreme, hladnije od onog što su modeli davali. Zao modeli ne 'pucaju' na većim visinama, iznad 1500 m. Dakle, prognoze za recimo Kopaonik ili Babin Zub mogu biti na mestu (sada, koliko vidim, tamo ima čak i Sunca), dok u nižim predelima sve staje ispod niskoh oblaka u jednoj novo uspostavljenoj hladnoći.
Sada, kada vidite šta znači koja 'krivina' na emagramu, pokupite ponekad i prognostičke emagrame, pa ćete moći videti i koji detalj više. Sve što vam je zanimljivo, okačite i vi. A ako ima pitanja uz primere koji mogu biti okačeni, rado ću dati svoje mišljenje.
Prognostičke emagrame možete pokupiti sa READYja, kao deo GFS izlaza (vidi pod Sounding). Ima prognostičkih emagrama i na sajtu RHMZ Srbije, i to ovde:
http://www.hidmet.sr.gov.yu/ciril/prognoza/emagram.phpOčekujem vas da se pridružite diskusijama na ovu temu. Brucoši, ovo vas čeka na prvoj godini. Miloše, seti se Mashe koja je ovo pitala, pa smo otvorili temu o emagramima.