Zadnjih par dana se dosta pominjao Niš u vezi ovog toplog talasa pa bih zloupotrebio priliku da malo odem u off po pitanju košave koje ipak ima u Nišu, ali ne mnogo. Po nekoj "definiciji" koje se ja sećam još iz osnovne škole, košava je hladan vetar koji dolazi sa Karpata i Vlaške nizije. Ovih dana sam u medijima mogao čuti da će u Beogradu duvati topla košava!? O.K. košava se u BG uglavnom očitava iz istog smera kao i ovaj topli (ili, bolje rečeno vrući) vetar sa jugoostoka. Ali to nikako nisu isti vetrovi. Ovaj vrući potiče sa Bliskog Istoka i dolazi nam ili preko Turske i Bugarske ili preko Egejskog Mora. Zašto ima najvećeg uticaja na temperaturu baš u Nišu, o tome bi tek mogli polemisati. Najizrazitiji mu je učinak u januaru i februaru kada potera pojedine voćke na cvetanje.
A što se same košave tiče, ima je u Nišu, uglavnom tokom jeseni i zime, posebno u istočnim i severoistočnim delovima grada, mada se uz Nišavu provuče sve do samog centra. Ponekad, istina retko i slabije, dođe i sa severa i severozapada i to kada se spusti u centralno Pomoravlje pa onda krene dolinom Morave ka jugu.
E Kad smo već kod doline Morave, dolazimo do najdominatnijeg zimskog vetra u Nišu, a to je severac (lokalno ga tu i tamo zovu i moravac). Dolazi nam negde iz Panonske nizije i to je vetar koji može da napravi najveći dar-mar ovde (čak i leti). Posebno je nezgodan na prilazima gradu oko beogradskog autoputa i tu se ponekad stvore snežni nanosi od 1m iako u samom gradu ima tek 10cm snega. Ipak, još veću snagu ima malo južnije, kod Leskovca, ali mu snaga opada dalje, kod Grdeličke klisure i već u Vranju postoje malo drugačija vazdušna strujanja.