Nakanih se da skupim sve o 8.8. na jednom mestu
.
U odnosu na 1.3. ovaj događaj se razlikuje po tome što je na svim stanicama zajedno sa maksimalnim udarima vetra registrovana i grmljavina,ponegde praćena sugradicom.
Za početak grafik:
Udar u B.Karlovcu je ujedno i najjači udar vetra u smislu ove teme u 2008-oj godini.Na svom putu iz Hrvatske preko Bosne i Srbije oluja je uzela tri žrtve.U BiH su dve osobe stradale od groma,u Srbiji jedno dete od grane.
GFS panel:
Cape Li
Radiosondaža, Beograd:
A sve je počelo u Jadranu,a superćelija je u 13h bila negde oko Knina
Animacija:
U 14.15h na radaru lepo vidljiv radarski odraz tzv.Bow eho.Oluja se organizovala linijski.Najveću opasnost kod ovih oluja upravo predstavljaju udari vetra.
Oko 17h nevreme ulazi u Srbiju,ali izgleda kao da slabi.Loznica prva na udaru.
Međutim,oluja jača.Najviše me zanima koji je to faktor uticao na oluju da opet ojača.
Obrušava se na Beograd kojeg zasipa veliki talas prašine i peska,zatim na Smederevo,gde takođe pravi haos i na Smederevsku Palanku.Krajnji sever zemlje dobija olujne udare vetra od drugog olujnog sistema.
Olujni sistem dalje ide kroz Srbiju,dok udari postepeno slabe,a sistem se polako dezintegriše.Na žalost,ne znam dokle je stigao i gde se raspao.U svakom slučaju,prešao je putanju dugu više od 350 km.Šta mislite,da li se ovde radi o mezoskalnom konvektivnom sistemu (MCS)?
Ova dva prodora su najviše doprinela da 2008. bude značajno drugačija po pitanju broja dana s pojavom olujnog vetra u smislu ove teme i broja udara.Tako je kada se sve sabere,u 2008. bilo 20 dana s pojavom olujnog vetra u smislu ove teme,a zabeleženo čak 65 olujnih udara vetra u smislu ove teme.Da su ova dva prodora izostala,2008. bi ukoliko pogledamo period 1998.-2008. bila svrstana u mirnije godine.Sledi prikaz ostalih udara vetra,a onda i par grafikona čisto da vidite kako stoje stvari s olujnim vetrom u smislu ove teme u periodu 1998.-2008.