Autor Tema: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.  (Pročitano 11847 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
18. februara 2009. je jug Crne Gore je zahvatio pravi sniježni ciklon, najjači još od februara 2005. Ovaj ciklon ipak nije ni primaći tom koji je donio najobilnije sniježne padavine u Crnoj Gori od kad se vrše mjerenja, ali je svakako vrijedan detaljne analize...
Neću vas puno smarati sa tekstom, jer slike sve govore...
17. uveče je snijeg prvo počeo da pada u Podgorici i do 18. ujutru ga je napadalo 2cm.
Moja majka je poslom išla u Podgoricu, i s obzirom da sam bio upoznat sa vremenskom situacijom, zadužio sam je da slika...
Čim je izašla iz tunela Sozina, zatekla je ovakva situacija:







U gradu Podgorici odjednom znatno manje snijega. Samo 1C je falilo da Podgorica toga dana dobije makar 20cm, ali nije htjelo nikako...
Za to isto vrijeme Transmat je u Danilovgradu javljao jak snijeg, kojeg je već bilo 20-ak centimetara.

Ipak je padao dosta jak snijeg, ali se slabo zadržavao:









Na putu nazad za Bar, autobus upada u veliku mećavu kod Skadarskog jezera. Vidljivost minimalna. Ovako je to izgledalo:







Autobus tada upada u zastoj, jer zbog velike mećave put postaje neprohodan (što bi rekli: "snijeg iznenadio putare :)).
Putnici su se srećom snašli, pa su prešli u voz koji je prolazio tuda...

Ovdje se završava prvi dio reportaže koji je posvećen uglavnom Podgorici.
U 19h je izmjereno 3cm snijega, a nakon toga nije više padao, i to je maksimalna visina snijega u Podgorici od ovog ciklona.
Zaista sam očekivao više, s obzirom da je svuda u okolini palo 20-ak centimetara. U Danilovgradu je sutradan ujutru izmjereno čak 31cm snijega.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #1 poslato: 19. Februar 2009. u 22:46 »
uh kakav zaplet u reportaži Miloshe :)
Opasan si scenarista  :first:
Super reportaža  :) (ili deo nadam se ) :o

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #2 poslato: 19. Februar 2009. u 23:06 »
Drugi dio posvećujem, po meni, najznačajnijem meteo-događaju u Baru u zadnjih 9 godina, a to je SNIJEG. Bar se konačno zabijelio.
18. 02. 2009. oko 19h uveče u Baru je počela da pada susnježica.
Oko 21h, susnježica je prešla u jak snijeg, koji je padao još 3-4 sata.
Ovako nešto se rijetko viđa: :)



Već je u cijelom gradu bilo nestalo struje. Rekao sam mojima da slikaju, da se makar uz pomoć blica išta vidi.
I zaista slike ne mogu da opišu kakva je situacija bila u Baru to veče:







Kasnije je snijeg oslabio i padao je otprilike do ponoći. U 1h je službeno izmjereno 1cm snijega ! I to je po prvi put pojava sniježnog pokrivača kod meteorološke stanice u Baru, još od 24. januara 2000.

Ujutru, službeno više nije bilo snijega, jer se topio na temperaturi između 0C i 1C, ali je ipak bilo dosta bjeline u gradu.
Moja bašta:



Tokom cijelog prijepodneva je bilo snijega, ali se brzo topio:









Bar ipak nije prošao najbolje od primorskih gradova. Toga jutra, u Petrovcu je službeno izmjereno 7cm, a u Ulcinju 5cm. Snijega uopšte nije bilo u Budvi, Tivtu, Kotoru i Herceg-Novom.
Najveća iznenađenje ovog ciklona su Petrovac (7cm - novi rekord na toj stanici) i Danilovgrad (31cm - ipak daleko od rekorda). Najviše snijega je palo na Cetinju (76cm)...

To je to, za sada, što se tiče ove reportaže. Dopunjavaću reportažu čim budem saznajao nove vijesti i nabavljao nove slike.
Ovaj događaj ipak mora da se ovjekovječi.
 :first:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 39
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #3 poslato: 19. Februar 2009. u 23:10 »
Bravo za Bar i Petrovac :)
Svaka čast na organizaciji da sve bude zabeleženo slikama!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #4 poslato: 19. Februar 2009. u 23:12 »
Bravo za Bar i Petrovac :)
Svaka čast na organizaciji da sve bude zabeleženo slikama!

Ma biće još slika... :) Zaposlio sam ja reportere i u Šušnju i Sutomoru (prigradska naselja) koji su bolje prošli od centra grada. Te ću slike stavljati sutra ili preksutra, kad ih prikupim sve...


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 45
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #5 poslato: 20. Februar 2009. u 00:43 »
ekstra!! lijepo nema sta.
Sjutra i ja kacim slike.. nema ih mnogo jer nisam stigao da slikam sve to... imao sam previse posla oko ciscenja snijega :)

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #6 poslato: 20. Februar 2009. u 09:35 »
Odlicna reportaza,posebno onaj deo "na putu za Podgoricu i nazad"  :D ...kao sto rece Boce,zaplet kao u filmu!
Pa eto,konacno su i primorci docekali svoj sneg! Milose,mora da ti je srce na mestu,iako nisi licno prisustvovao svemu tome!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #7 poslato: 20. Februar 2009. u 09:43 »
More pod snegom... meni to ide samo za Skandinaviju. Vrlo je neobično videti suptropsko bilje pod snežnim pokrivačem i u Splitu, a kamoli u toplijem Baru.
Žao mi je, Miloše, što nisi osetio sneg kod kuće, ali ima dana. Biće i toga. Opet, drago mi je da si video Beograd sa 30 cm snega.

S nestrpljenjem očekujem dalje reporrtaže, kao i nastavak ove.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #8 poslato: 20. Februar 2009. u 16:36 »
Izašao je veliki tekst na sajtu BARINFO sa dosta slika. :D
Ovako kaže:

Citat
NENORMALNA 24 ČASA

Teško je opisati što nas je sve snašlo. Ovaj se tekst piše negdje oko ponoći, a razloge vjerovatno znate – nismo imali struje više od 24 nenormalna časa, uz nezapamćenu sniježnu mećavu i nevrijeme. Ali, idemo redom...



Juče (18. februar) negdje oko 16 sati počelo je nevrijeme u primorskim krajevima. Padala je jaka kiša, a od siline padavina i magle nisu se vidjele okolne planine i brda. Oko 17 sati je krenula susnježica praćena snažnim vjetrom, a iz Virpazara, Sutomora i Ulcinja javljeno je da snijeg vije i tamo gdje ga niko ne bi očekivao. „Ivan iz Crmnice“ nam je poslao gomilu slika, naglasivši: „dok još imamo struje“. Kao da je znao.



A onda je negdje oko 18:35 nestalo električne energije u čitavoj opštini. Mislili smo da će, kao i prije nekoliko dana, doći za sat, dva, ali ništa od toga. Grad je bio potpuno paralisan, i – naravno – apsolutno nespreman za ovakvu situaciju (a koji je grad spreman za život bez struje?). Snijeg je počeo obilnije da pada, a situaciju je dodatno otežavao jak vjetar, koji se potom pretvorio u snažnu mećavu od koje se oči nisu mogle otvoriti. Negdje oko 19 sati, u grobnom mraku i tišini koju su rijetko prekidali zvuci automobila po već nagomilanom ledu i snijegu, počela je potraga za šterikama, lampama, malim plinskim bocama-dopunama, baterijama... A toga nigdje nije bilo. Potpisnik ovih redova, skupa sa još desetak nevoljnika, uključio se u ovu odiseju. Niti u jednom maksimarketu u centru šterika nije bilo ni za lijek, a poslije srećnog otkrića desetak komada u jednom minimarketu, morao je da podijeli „plijen“. Plinskih bočica je bilo u jednom jedinom kiosku, i taj pronalazak je, ispostaviće se, bio ravan dobitku na tomboli. Naravno, radile su samo prodavnice koje su imale agregat.



Inače, još od ranih popodnevnih sati, put Virpazar-Petrovac, preko Paštrovačke gore, bio je zatvoren, a zbog obilnog snijega ni tunel Sozina nije bio prohodan u pravcu Sutomora. Budvanska policija bila je prinuđena da na prevoju Kufin, na putu ka Baru, interveniše da zbog snijega i leda ne bi došlo do zastoja. Bar je bio gotovo odsječen od svijeta, jedino su vozovi saobraćali. Na desetine automobila i autobusa ostali su zavijani u Buljarici. Prema riječima očevidaca, bilo je i onih koji su sletjeli sa puta ili udarili u stijene. Barska bolnica radila je “normalno”, jer su svi “vitalni” odsjeci bili priključeni na agregat, ali su bolesničke sobe bile bez grijanja. Predsjednik Opštine Žarko Pavićević je obilazio pojedine djelove grada.



Najgore je bilo što su peći u stanovima već bile gotovo hladne, a temperatura sve niža. Čak ni snijeg koji je negdje oko devet uveče počeo da se hvata za tlo, naročito na kolima i travnjacima, djeci (i ostalim veseljacima) nije donio toliko željeno uživanje. Vjetar je, naime, bio toliko jak, a pahuljice se zabijale u lice kao igle, da je malo kome bilo do igre ne bijelom pokrivaču. U džemperima, ušuškani ćebadima, građani Bara su krenuli mnogo ranije na spavanje, iščekujući ujutro vijesti sa nadom da će struja brzo doći.



Ali, ništa od toga. Jutro hladno, isto kao i dan prije. Ako ne i gore. Peći potpuno neupotrebljive i mrtve, a rijetki koji su imali šporet na drva u stanovima, okupljali su kod sebe čitave porodice iz zgrade. Isto je bilo i sa prijateljima u prigradskim naseljima. Ponovo se barska solidarnost pokazala na djelu, i na ovaj način.



Najgora je bila potpuna neizvjesnost. Niko nije znao da kaže kad će struja doći, ni gdje su kvarovi, ni da li da se građani uopšte nadaju. U mnogim djelovima Bara nisu radili fiksni telefoni, a zbog nemogućnosti da se napune baterije nije funkcinisao ni veliki broj mobilnih, pa se do novosti stizalo čekajući hleb, recimo. A pronaći hleb prije podne bilo je kao još jedan dobitak na tomboli. Kako većina pekara radi na struju, bio je preostao jedino „Maxi“ i lov na „Primorkine“ hlebove, ako ih uhvatiš. Taj se lov većini isplatio tek negdje u ranim popodnevnim satima. Valja reći da je svo ovo vrijeme bilo užasno hladno, da je jak vjetar duvao, i da se većina „spašavala“ pod jorganom, ne izlazeći iz kreveta. Danas, naime, ni škole nisu radile, ili su održana prva tri skraćena časa. Maksimarketi su i dalje prodavali šterike (može i mirišljave, ili u raznim bojama, nije se pravilo pitanje) u nevjerovatnim količinama, a baterije su prolazile „kao alva“. 

Snijeg i nestanak struje najviše su blokirali područje Crmnice. Radnici Komunalnog preduzeća prvog dana su očistili puteve, ali ih je snijeg, koji je padao tokom noći i dostigao visinu od metar, ponovo zavijao. Komunalcima su se na raščišćavanju snijega pridružile i privatne firme. Slična situacija je bila i u Ostrosu, i ostalim seoskim mjesnim zajednicama. Ubrzo se Crmnica našla u totalnoj sniježnoj blokadi, jer je snijeg bio visine do 120 santimetara, pa se do desetak domaćinstava uopšte nije moglo doći. U crmničkom selu Podgor jedan pokojnik nije mogao biti sahranjen zbog nevremena, javljao je Radio Crne Gore, a prenosile privatne barske radio stanice.



Oni koji su slušali Radio Crne Gore na tranzistoru, ili u kolima, mogli su saznati da su jak vjetar i snijeg uslovili kvarove na prenosnoj mreži. Kvar je, kako su kazali, lociran na 110-kilovoltnom dalekovodu iz trafostanice Podgorica II, prema Baru, na 23 kilometru, kao i od Budve prema Baru, u fazi četiri, 16 kilometara od trafostanice Budva, na 58, 59 i 60 stubnom mjestu. Ekipa zadužena za drugi kvar nikako nije uspjevala da dođe do stubnih mjesta gdje je lociran kvar, i pored pomoći komunalne službe i policije. Blokada puta ispred tunela Sozina bila je u jutarnjim časovima otklonjena, ali je od 16 časova ova saobraćajnica ponovo gotovo zatvorena i preko stotinjak vozila je čekalo na prolaz.

Padala je noć, a građani Bara su se mirili sa činjenicom da će još jednu noć provesti bez električne energije, i to u najhladnijem danu ove godine! Međutim, najprije je snijegom zatrpano Sutomore dobilo struju na dva sata (oni mahom nisu imali ni vode ova dva dana), da bi se negdje oko 20 sati i u centru Bara upalile sijalice. Nevjerovatno, ali istinito (bili smo očevici), u tom trenutku je prošlo desetak kola kroz grad trubeći i slaveći, kao da je kakva sportska pobjeda u pitanju. Na žalost, radost je kratko trajala, jer je struje poslije desetak minuta opet nestalo, zbog preopterećenosti sistema. Nakon nekih pola sata, i konačno je došao kraj mukama. Nakon više od 25 sati.



Crmnica:







Sutomore:




















padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #9 poslato: 20. Februar 2009. u 18:29 »
Lepa reportaza o snegu u Baru.Eto posle 9 godina. . .
Sjajno!  ;)

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2020
  • Lokacija: Split
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #10 poslato: 20. Februar 2009. u 21:51 »
Odlično, svaka čast tvojim reporterima.;) od 2000. do 2009. samo 1 put padanje snijega..sigurno su i stariji ljudi koji ne vole snijeg barem nakratko uživali..
 

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 45
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #11 poslato: 20. Februar 2009. u 23:02 »
Ih, Žako Pavićević je spasio situaciju, Obišao je cijeli Bar (vjerovatno u nekom A6 )  :D
Bolje da se malo dofatio lopate, pa da čisti. Kako bi mu lijepo pristajala  :rofl: rođen je za to :jupi:


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #12 poslato: 20. Februar 2009. u 23:13 »

Žao mi je, Miloše, što nisi osetio sneg kod kuće, ali ima dana. Biće i toga. Opet, drago mi je da si video Beograd sa 30 cm snega.


Kako kaže PtPrince, biće  :zima1 ponovo. Ima dana... ;) :)


Ih, Žako Pavićević je spasio situaciju, Obišao je cijeli Bar (vjerovatno u nekom A6 )  :D
Bolje da se malo dofatio lopate, pa da čisti. Kako bi mu lijepo pristajala  :rofl: rođen je za to :jupi:

Jes' vala... ;) Mnogi nisu dorasli ni za tu običnu lopatu... :P :redface: :lmao: :lmao:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #13 poslato: 21. Februar 2009. u 18:47 »
Evo još malo slika... Obećao sam da ću dopunjavati reportažu kako budem nabavljao nove slike i informacije...
Prvo, dvije iz mog dijela grada u četvrtak ujutru:





Evo jedne koja je djelo profesionalnog fotografa:



Idemo na more da se grudvamo :D :



Šta bi dao da sam bio tamo. :(



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #14 poslato: 21. Februar 2009. u 19:08 »
U Ulcinju je takođe padao snijeg, palo je podjednako kao u Baru. Ali, meteorološka stanica se nalazi malo dalje od samog grada, na otvorenom, pa je tamo izmjereno čak 5cm snijega:





padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #15 poslato: 21. Februar 2009. u 19:09 »
Bogami ovde je na nekim slikama bilo i merljive visine snega  :)  ;)
I ako ne zivim u Baru,i nisam rodjen na moru,i ja bih voleo da sam bio tamo!A tek da sam bio u Trebinju  :histerija:

Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #16 poslato: 22. Februar 2009. u 01:41 »
Lepe slike Milose, nadam se da ces sledece zime doziveti sneg u Baru!!! :D
pozdrav...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Sniježni ciklon na jugu Crne Gore, snijeg u Baru, 17-19. 02. 2009.
« Odgovor #17 poslato: 23. Februar 2009. u 09:49 »
Ljuta je ona fotka sa snegom na plaži. Najjača je, definitivno!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...