U Beogradu pretežno oblačno...
Na Vračaru u 01h = 10.4 C...
P pao na 986 mb...
Umeren SW vetar od 4-7 m/s...
Vlaga mala (39%)-uvek je mala vlaga pred kišu, kad je nizak pritisak i uz SW vetar, ja to zovem fenskom situacijom...
Poznato je to, znam i da se najbolje moze odrediti polozaj fronta po gradijentu tacke rose,naime pred front je obicno vazduh dosta suv....
...što ništa ne mora da znači!
Naime, front je oblast razgraničenja dve vazdušne mase. Relativna vlažnost vazduha je samo odnos stvarnog i maksimalno mogućeg sadržaja vodene pare u vazduhu. Jedna od karakteristika različitosti dve vazdušne mase je svakako i tačka rose, koja vrlo lepo i praktično predstavlja stvaran sadržaj vodene pare u vazduhu. Unutar vazdušnih masa, tačka rose se vrlo sporo menja, ili se menja samo u lokalnim okvirima. U oblasti fronta, ta promena je znatno veća spram rastojanja (to je ustvari gradijent - promena vrednosti neke veličine sa rastojanjem). Međutim, pre svega se za položaj fronta uzima u obzir gradijent temperature vazduha, pa tek onda tačke rose, ali se uzimaju u obzir i drugi gradijenti. Front je, dakle, oblast u kojoj su sve promene jače na kratkom rastojanju. I ne uzimaju se u obzir samo gradijenti, jer smicanje vetra nikako ne može da bude gradijent (zašto, brucoši?), a jeste jedan od osnovnih pokazatelja položaja fronta (i na kartama, i u radiosondaži).
Ispred hladnog fronta se nalazi topla vazdušna masa (topli sektor) koji se karakteriše pre svega po višoj temperaturi (logično, zar ne?) koja je posledica južnih strujanja. Dakle, SW fen, jugo, košava, to su sve vetrovi karakteristični za topli sektor, mada ne moraju biti pravilo. Suvoća vazduha nije ništa drugo nego nizak sadržaj vlage prouzrokovan advekcijom (doticanjem) takve vazdušne mase (tople i suve).
Iz navedenog konteksta dužan sam da ukažem na sledeće: Tvrdnjom da je vazduh suv pred kišu ispada kao da se vazduh pred kišu suši bez nekog valjanog razloga. Ovo se tako tretira kao uzrok, a ustvari je posledica pomenutih kretanja vazduha. Uopšte nije pravilo da je tako. Zaista, često je tako, ali nije pravilo. Ovo zavisi od tipa dve vazdušne mase koje se smenjuju (front i vazdušne mase pred frontom i iza fronta).
Fenska situacija uopšte nije vezana za front. Nikako! Nemojte grešiti, ljudi! fen je samo efekat zagrevanja vazduha prilikom njegovog spuštanja niz zavetrene strane planina. Negde je taj fen NW (Timočka krajina, sever Metohije), negde SW (jugozapadna Srbije), negde SE (košavsko područje). E sad često se takvi vetrovi javljaju pre fronta (košavsko područje, oblast SW fena), ali su mogući i samo posle fronta (oblasti NW fena).
Ne povezujte stvari na nivou koincidencije. Proučite situaciju, zapažajte, čitajte...
Razlikujte uzroke i posledice. Brkanje uzroka i posledica je jedan od najčešćih izvora grešaka, zabluda i još koječega (da ne ispadnem grub).