Lep opis, Miloše. Odlično. S tim što bih dodao da je uragan sinonim za tropski ciklon, i ovde se treba čuvati mešanja pojmova sa olujnim vetrom (što se često nesmotreno radi u pričama).
Cirkulacija u trposkom ciklonu je znatno inetnzivnija. Pritisak je (kako si već rekao) u centru tropskog ciklona jako nizak (često i ispod 900 mb na nivou mora), gradijenti pritiska (razlike u pritisku na jediničnoj razdaljini) su ogromni, što produkuje izuzetno jak vetar u celom ciklonu (osim oka, naravno, gde je gradijent praktično nulti, pa nema ni vetra). Dakle, ovde se ne radi o udarima vetra kao kod nas, već o stalnom neprekidnom izuzetno jakom vetru. Udari vetra kod nas su obično vezani za poremećaje kao što su front, linija nestabilnosti, Cb (ali ne Cb u masi, kao što su ovih dana jako prisutni kod nas).
Oblačni sistem je rezultat faznih prelaza vodene pare (uglavnom kondenzacije i isparavanja) u ovako jako dinamičnoj atmosferi. Konvekcija je uglavnom vezana za središte ciklona, ali pošto je opblačni sistem jako vlažan i masivan u tom smislu, naglih promena intenziteta padavina takođe nema. One su vrlo jake u većem delu tropskog ciklona.
Dakle, ove tvorevine nisu baš mnogo slične ni našim cikonima, ni Cb-ima ili frontovima, jer su te osobine vezane za tropsku oblast (kao oblast velikog upadnog ugla Sunca, velike centrifugalne i male Koriolisove sile). Zato je njihovo javljanje u Srbiji prosto nemoguće.
Tornado, kažeš? Pa nisam siguran da ih ima u središtu, ali po periferiji... pa zašto da ih ne bude? U središtu se teško mogu formirati baš zbog tog silnog vetra. A ko bi ih primetio, kad središte tropskog ciklona podseća na džinovski tornado?
Visina ovih sistema? Pa praktično cela troposfera (dakle do oko 15-20 km). Nema šanse da ih neki avion preleti.