Uopste se ne slazem oko toga da se poslednjih, moze se reci, 100 godina ne desava globalno zagrevanje. Ono je povezano sa ljudskim faktorom ubacivanja pre svega ugljen-dioksida u atmosferu zbog industrije i urbanizacije, ali i drugih gasova kao sto su razni ugljovodonici, ozon, kao i vestacko stvaranje energije u velikim gradovima.
U proteklom veku koncentracija ugljen-dioksida je povecana za preko 10% i stalno se belezi njen rast, sto je povecalo srednju temperaturu zemljine atmosfere za 0.2 stepena Celzijusa. Ako se nastavi, a nastavice se, dalje ubacivanje, od strane coveka, ugljen-dioksida srednja temperatura na kraju ovog veka bi bila visa za oko 1 stepen Celzijusa, sto bi potpuno promenilo klimu u raznim regionima.
Povecavanje srednje temperature bi uslovilo, i u XX veku, je uslovilo podizanje nivoa mora zbog topljenja polarnih kapa i Grelanda koji je vrlo vazan za klimu na celoj Zemlji. Pokazano je da svake godine Greland gubi oko 2km sirine svojih glecera zbog topljenja. Skoro se desio i lom velike ledene ploce na Grelandu koja je velika kao pola Evrope.
Sve bi to lose uticalo na glavnu morsku struju na planeti a to je Golfska struja. Naime, topla voda iz Meksickog zaliva pokrenuta severnom ekvatorskom strujom se krece ka severu uz Istocnu obalu Amerike gde kod New Yorka skrece ka Britaniji. Dolazeci u oblast Severnog mora ta struja tone zbog vece vrednosti saliniteta (jer je imala vecu vrednost saliniteta zbog isparvanja juznije), te se podvodna struja vraca ka Meksickom zalivu i dizanjem zatvara lanac u istom zalivu. E sada, naglo topljenje leda u oblasti Grelanda smanjuje vrednost saliniteta tamo gde Golfska struja tone, te se moze desiti da se likvidira proces tonjenja, te zbog jednacine odrzanja mase proces lanca Golfske srtuje potpuno stane, sto bi uslovilo prestanak dotoka tople vode u oblast Zapadne i Severne Evrope i brzo menjnaje klime. To bi pre svega pogodilo Britaniju, deo Zapadne Evrope i Severnu Evropu. Naime, i sama Britanija je na geo. sirini Kanade, pa je ipak u sasvim drugom klimatskom rezimu nego Kanada jer uziva pogodnosti Golfske struje, a ova druga hladne Labradorke struje.
Dakle, globalno zagrevanje bi u nekim krajevima bilo pozirivno korelisano sa temperaturom i rezimom padavina, a negde negativno, kao sto bi to bio slucaj sa Britanijom. drugi regioni bi, naprotiv, postali potpuno pustinjski i stepski, sa vrlo malo padavina, ili nimalo, visim temperaturama, sto bi uslovilo potpunu likvidaciju poljoprivrede itd. Pored toga, doslo bi do podizanja nivoa Svetskog Mora sto bi verovatno potopilo neke priobalne oblasti, i mnogo gradova na obalama.
Mnogi ljudi, laici, grese, kada misle da eto, prateci, par godina unazad, misle da se klima menja ili da se ne menja po nekim samo njima znanim pokazateljima. Za promenu klime je potreban duzi niz godina, sigurno vise od 20, pa i na tom preseku se mogu videti samo klimatske varijacije, ali ne i rapidnije promene.
Da nema uticaja coveka, promena klime bi se samo menjala zbog astronomskih promena, po Milankovicevoj teoriji, koja je prihvacena, zbog promene ekscentriciteta Zemljine ekliptike, zbog precesije Zemlje, i zbog promene ugla Zemljine ose rotacije u odnosu na ravan ekliptike. Ove promene se zapazaju u desetinama hiljada godina. Ali posto se oseca uticaj coveka one postaju zanemarljive, jer, iako smo u interglacijalnom periodu, mozda nece nikad, zbog astronomskih efekata, doci glacijalni period koji bi obavio veci deo Zemlje u ledeno doba.
Da bi se atmosfera vratila stanju prethodne ravnoteze ona bi stvarala jos vise tropskih ciklona i vantropskih ciklona da bi se likvidirala razlika ekvator-pol. Tako bi doslo do stvaranja tropskih ciklona tamo gde nikad nisu bili.
Postojao bi i efekat negativne povratne sprege da bi vece zagrevanje uslovilo vece isparavanje, a ono vise vodene pare u atmosferi pa time i vise oblaka, a samim tim i vise padavina. Veci procenat pokrivenosti Zemlje oblacima bi uslovio veci albedo, pa time mozda sada manje apsorpcije Sunceve toplote od strane tla. Ali o tome postoje razne teorije, koje se mogu podeliti u grupe optimistickih i pesimistickih, ali je sigurno da uticaj coveka je pomerio klatno ka vecim temperaturama.