Evo, naoblacenje je vec uzelo maha, a kosava koja je pocela nocas, je odmah pocela da uvlaci suv vazduh na 925mb...I onda dobijes nesto ovako...
Naravno to je moje tumacenje...
Stani za trenutak, kolega...
Sondaža je počelao kao i svaki put oko ponoći. Tada, koliko se sećam, nije bilo naoblačenja, ali je počeo umeren i pojačan jugoistočni vetar. U tom svetlu treba gledati radiosondažu.
Istina, uvučeno je malo suvog vazduha, ali ono što karakteriše ovu sondažu jeste pridignuta inverzija. Dok je u prizemlju oko nule, na visini od 925 mb je već +4.2°C. Inverzija od košave se stvara na vrhu košavskog sloja, a razloge za to ćeš učiti na faxu. Ni meni nije najjasnije, pa ćemo to savladavati zajedno (ili istovremeno). Mislim da ima veze sa trenjem fluida, ali nemoj me držati za reč. Sve u svemu, košava izmeša prizemni sloj vrlo jako, tako da je umesto klasične prizemne inverzije (koja bi bila da vetra nema u ovoj meri) sondaža počinje malom izotermijom, a onda odlazi u inverziju.
Upravo ta pridignuta inverzija će dati otapanje padavina u tečno stanje. To se slažemo.
Međutim, podloga je jošte hladna, i ima dosta snega i leda, jer je ostala na temperaturama bliskim nuli. Uz to, tlo je samo po sebi dobro ohlađeno (hladi se cele zime, pa nije ni čudo), pa za razliku od jeseni, kada je ledena kiša ređi slučaj (javlja se samo kada je na 2 m visine ispod nule), ledena kiša vrlo verovatna, jer će se lediti na ohlađenoj podlozi čak i ako je temperatura vazduha i +2°C.
...Što znači da bismo opet u početku padavina mogli imati kišu ili ledena zrnca.
Ledena zrnca nastaju kada se otopljena kiša smrzne na putu do tla. Dakle, taj sloj sa temperaturama ispod nule treba da bude dosta debeo da bi se zamrzle tečne padavine, a iznad njega da bude ovakvog 'džepa' tpolog vazduha da padavine budu inicijalno tečne.
Ali čim pojačaju padavine, odmah će se ta temperatura na višim slojevima približiti tački rose, koja je u dubokom minusu, i ne bi trebalo da bude problema. Ovoga puta je ta inverzija mnogo manje izražena, nego u subotu kada smo imali +8°C u jednom sloju.
Obrnuto, kolega. Temperatura će se kretati prema advekciji, a tačka rose će se primaći temperaturi. Bitna je razlika.
Iako je inverzija manje izražena, postoji, i tek je krenula. Košava daje toplu advekciju, te treba pratiti sondaže i videti kako se temperatura na 900 mb polako penje u plus, dok pri tlu ostaje zarobljen hladniji vazduh.
Temperatura u Beogradu i dalje 0°C. Košava joj ne daje raste. WRF je već u ovo doba vidio +2°C, toliko o njegovoj pouzdanosti.
Sad se hvataš za dva stepena. Sitnica.
Modeli služe da ti pokažu tip vremena, a ne da ti predvide tačnu temperaturu. Ne prihvatam takvu opsaku, jer meteograme uzimaš zdravo za gotovo. Ti postaješ profesionalac, te moraš da pratiš svaki detalj. Vreme samoukosti i zapažanaj mogu da budu mač sa dve oštrice i da, zbog svojih predrasuda, ne naučišš materiju za fax. Meni se to obilo o glavu, pa ne mora i tebi. Zato ti šaljem ovakve 'znake upozorenja'. Da me baš briga za tebe, ne bih ti ni replicirao.
Što se WRF-a tiče, model nije loš, samo ga treba znati tumačiti. Kao i svaki model. A da bi se model lepo tumačio, iskustvo je potrebno. Međutim, profesionalcima u prognozi to ne sme biti dovoljno, jer bez razumevanja procesa, poznavanja (dinamičke) meteorologije, matematike i pprogramiranja, nema ni dobrih modela. Vremenom ćeš i sam videti koliko je gadno parametrisati najniže slojeve atmosfere. Trista q*aca imaš o kojima treba da vodiš računa, a kad misliš da si ih sve sredio, pojavi se tristaprvi i obori ti priču.
Mislim da tvoje kolege ne može da odbrani niko u ovakvim situacijama. U svim zemljama gde se koristi, Meteo alarm služi prvenstveno kao upozorenje građanstvu na meteorološke pojave koje im mogu izazvati probleme u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Mislim da stvarno pojačan vetar nije veći neprijatelj od snega pri vožnji i bilo kakvom drugom kretanju na otvorenom. Da ne pominjem Čestobrodicu gde je put teško prohodan i pri manjim padavinama a ne danas kad se očekuje 10-20 cm snega za relativno kratak vremenski period. Tako da ih kod mene nisi sigurno odbranio iako s moje strane imaš najviši stepen poštovanja.
Tačno, to je osnovna ideja meteo alarma. Zbog građanstva se i daje opasnija varijanta vremena.
S druge strane, kriterijumi za vetar su svuda isti. Međutim, kriterijumi za sneg nisu. A da i jedno i drugo ometa saobraćaj, uverio sam se i sam. Čestobrodica jeste jedna od najčešće pominjanih reči u izveštajima o stanju na putevima, ali i 'put Žagubica-Bor preko Crnog Vrha' (gde sam ostavio deo svog radnog veka, pa znam tačno šta to znači).
U Kuršumliji umjeren snijeg, Vranje, Zaječar i Negotin slab snijeg. Kišu niko ne pominje.
Padavine su južnije, što je od ciklona. Toliko nam je jasno. Međutim, sneg u tim krajevima jeste zbog toga što je probijanje inverzije samo u košavskom području, dok se van tog područja to neće ni desiti. Čak ni u Timočkoj krajini. Tamo će biti samo sneg.
Kosava razbija, drma mi prozore jace nego pre neki dan. IDem napolje da vidim kakva je temperatura na zemlji. Snega ima 1-2 cm, i kolko vidim sve oko njega je suvo, vrlo moguce da je opet zaledjen!
Razapni jaknu pa jedri.
Šalim se... tlo je pod ledom od sinoć, pazi kako ideš, komšija!