:o :o :o :o
Шести дана вулкан на Исланду без престанка избацује лаву надомак глечера Ејафјатлајекул, који полако почиње да се топи. Већа опасност огромни сусед вулкан Катла, чија ерупција може да утиче на климу на целој планети.
Вулкан на југу Исланда, шести дана без престанка избацује лаву и за сада не изгледа да ће се његова активност смањити.
Вулкан топи глечер
Вулкан је надомак глечера Ејафјатлајекул, па постоји опасност од његовог топљења, што би могло изазвати поплаве.
Од суботе када се догодила ерупција евакуисано је више од 600 људи.
Власти су прогласиле ванредно стање. Путеви су затворени, а међународни летови преусмерени због опасности од облака пепела. На срећу за сада нема повређених, ни материјалне штете.
Светски вулканолози, међутим, слажу се да права опасност није ова мања ерупција, већ огромни сусед, страшни вулкан Катла.
Потенцијалана ерупција Катле довела би до глобалног захлађења, пре свега делова Северне Америке.
"Када је Катла еруптирала у 18. веку, Америку су снашле веома хладне зиме", каже Гари Хафорд, научник који за америчку Националну метеоролошку службу пручава временске промену на Аљасци.
Ерупција Катле угрозила би климу на целом свету
"Река Мисисипи је била залеђена северно од Њу Орлеанса, а Источну обалу САД, посебно Нову Енглеску, погодиле су изузетно хладне зиме", каже Хафорд, додајући да би евентуална ерупција Катле довела до озбиљних поремећаја климе.
Ако лава отопи глечер који се налази око Катле, тај вулкан може да проради и избаци у атмосферу огромне количине пепела.
Научници су сигурни, пише usatoday.com, да увек када проради мали вулкан на глечеру Ејафјатлајекул, Катла почиње да се буди.
"Ако Ејафјатлајекул настави да еруптира, биће разлога за много бриге", сматра Хафорд, и као пример наводи да је ерупција филипинског вулкана Пинатубо 1991. године оборила просечну температуру на целом свету за четири степена у периоду од годину дана. Тај вулкан је избацио огромне количине пепела и гасова 20 километара високо у стратосферу. Izvor.. RTS