A čim ima uticaj na biosferu onda automatski ima uticaj i na hidrosferu, litosferu i atmosferu. Bilo koja promena u jednoj od komponenti Zemlje dovodi do promene u drugoj jer su sve apsolutne povezane uzročno-posledičnim vezama.
Hteo sam da kažem da kada govorimo o litosferi, čovek ima uticaj na površinski sloj, gradeći objekte, krčeći šume itd. Međutim čovek nema nikakve veze sa zemljotresima. Aca kaže da se Zemljina kora zagreva, što apsolutno nije tačno. Jezgro i sva ostala masa, idući ka površini Zemlje, se vrlo sporo ali sigurno hlade. Milionima godina unazad, aktivnost zemljotresa i erupcija je bila mnogo snažnija i učestalija nego danas.
Na hidrosferu čovek ima uticaj zagađujući, usušujući vodene površine, takođe i plavljenjem je menja.
Atmosfera je znatno manje podložna uticajima čoveka nego što se to zapravo čini. Produkti industrije ne bivaju dovoljno visoko izbačeni u atmosferu da bi izazvali neke šire globalne promene većih sinoptičkih razmera. Zagađenje ima neki mikroklimatski uticaj do neke male visine koja ima neznatan uticaj na temperaturu. Racionalno gčedano, čovek je u atmosferi odgovoran najviše za pojavu kiselih kiša, ili oštećenja ozonskog omotača materijama male mase, ali CO2 na nekim većim visinama nema nekog uticaja jer su te količine smešne u odnosu na sveukupnu zapreminu atmosfere. Pored toga, velika molarna masa CO2 čini da isti vrlo brzo padne na tlo. Vulkanske erupcije znatno snažnije izbacuju produkte sagorevanja visoko u atmosferu, pa jedino one mogu imati uticaj na vreme u nekom kratkoročnom vremenskom periodu. Ako se vodimo logikom, da li čovek zaista misli da proizvodi dovoljno energije da utiče na formiranje ciklona i anticiklona, kao glavne nosioce vremenskih prilika u troposferi?! Naravno da ne.
Vfemenske nepogode i njihovu rasprostranjenost u svetu ne želim ni da komentarišem. Ne povećava se broj oluja u svetu, već tehnologija rapidno napreduje, pa svako može da zabeleži i podeli to što je uslikao/snimio sa celim svetom.
Tornado svi vezuju za Ameriku jer je to kod njih biznis, a malo ko zna da se najjače oluje i tornada javljaju u slabo razvijenim oblastima podnožja Himalaja ili Bangladeša, recimo.