Још се не зна прецизно колику је штету нанео град који је пре неколико дана тукао усеве на њивама, воћњаке и винограде у инђијској општини, односно у Новом Сланкамену
и Новим Карловцима. У току је процена и то ће се утврдити, али питање је зашто на угроженој територији није деловала противградна одбрана. Ниједна противградна ракета није испаљена, дејства уопште није било, те се град који је падао 6. маја претворио у праву пошаст.
Како је "Дневнику" речено у Одељењу Републичког хидрометеоролошког завода за противградну заштиту, у то време на снази је била тотална забрана било каквог дејства.
– Тотална забрана је у рејону Инђије трајала сатима, а ми не знамо због чега. Видећемо с Контролом лета шта је био узрок забране. Једноставо, дејства није ни било и не можемо говорити о ефикасности – казао је за "Дневник" начелник Одељења противгардне заштите Зоран Бабић. – Ми с Контролом лета сарађујемо директно и нема испаљивања ракета без њихове дозволе. Можемо само претпоставити о чему се ради, да ли су питању честа слетања на аеродром или нешто друго...
Елем, после града, који је направио пустош у атарима Новог Сланкамена и Нових Карловаца, Штаб цивилне заштите и Комисија за процену пољских штета општине Инђија, закључили су да су ова два села претрпела елементарну непогоду и да у наредних осам до 15 дана мора бити процењена штета настала у свим домаћинствима, да би тражили начин да се људима помогне.
У Новом Сланкамену, где је цело подручје ове катастарске општине захваћено градом, дакле свих шест хиљада хектара, председник Месне заједнице Радослав Леро каже да је на 80 одсто усева и засада штета од града тотална, а да је само 20 одсто површина претрпело мање штете – које се крећу око 20 одсто.
– Градом је погођена огромна површина – 3.500 хектара под кукурузом је готово уништено, страдало је 450 ха пшенице, 150 ха дувана, 150 хектара сунцокрета и исто толико површина под поврћем. Уништен је род брескве на сто хектара, винограда на 150 и јабуке и осталог воћа на око 600 хектара – каже Радослав Леро.
Слична ситуација је и на делу атара Нових Карловаца. Штете су и овде огромне, међутим, градом, олујом и бујицама захваћене су нешто мање површине.
Штаб за цивилну заштиту општине Инђија наредио је да у наредна 72 часа председници месних заједница у ова два села, која су претрпела огромне штете на усевима и засадима, прикупе све пријаве грађана, након чега ће Комисија за процену пољских штета изаћи на терен, од парцеле до парцеле, и извештај поднети Штабу за цивилну заштиту.
– После тога моћи ће се одредити будућа стратегија и акције које би помогле да се произвођачима који су страдали од овог града бар делимично надокнаде штете – каже заменик председника општине Инђија Синиша Филиповић.
Осим штета на усевима и засадима, погођена је и комунална инфраструктура, јер је град пратила јака олуја и велике количине кише, које су, носећи муљ и друге предмете, направиле велике проблеме, али томе су допринели и затрпани одводи за воду. Елем, посла је било и за "Сремпут", као и за ватрогасне екипе, захваљујући којима су избегнуте веће поплаве кућа и остале имовине.
С. Г. – С. Б.
Оранице сигурне до краја маја
– Процедура набавке 4.500 ракета је завршена и већ од суботе ћемо од тога моћи преузети од 3.000 до 3.500. С тих 4.500 некако ћемо одржавати мај, ако буде "стандардно нестабилан", што значи да у мају иначе трошимо око 3.500 ракета – каже Зоран Бабић, подсећајући на то да је Влади Србије достављен извештај и указано на проблем недостатка ракета. Затражено је да се у буџету хитно нађу паре за набавку 7.000 ракета. – Ако би то било одобрено, усеви би били сигурни до 15. јула, с ефикасношћу какву смо имали претходних година.
Бабић подсећа на то да је лане на располагању било 19.500 ракета, те да до половине јула није било проблема, а друга половина године је била стабилна и није било последица од мањка ракета. Сада недостаје 7.000 ракета да би се достигао тај ниво.
Интернет портал новосадског листа Дневник