Već jedno vreme sastavljam ovaj tekst koji se bavi analizom prethodnih 10 godina, za Beograd... tako da uživajte u podužem tekstu.
2000 godina, veoma topla i dosta meteoroloških događaja mi je ostalo urezano u sećanju. Naime te godine sam se malo ozbiljnije i zainteresovao za meteorologiju i ekstremne vremenske prilike...
Zima 1999/2000 bila je lepa zima sa dosta snega tokom januara, februar je bio siromašniji snegom, a mart pravi prelazni mesec, sa jednim periodom sredinom meseca sa nekoliko lepih snežnih dana posle kojih je počela da se budi priroda i praktično pravo proleće
April 2000... praktično je bilo direktno iz zime u leto, pošto je zadnji sneg u Beogradu bio 20.marta, a već 16.aprila počeli su letnji dani sa temperaturama iznad 25 C, tako da je od sredine aprila počelo toplo, letnje vreme koje je trajalo do septembra. Najtopliji dan je bio 17.april sa 28.0 C. April je doneo i prve pljuskove sa grmljavinom 2000-te godine, prva grmljavina je bila u noći 31. mart-1. april, ali zanimljiviji je bio obilni pljusak sa grmljavinom 5. aprila u jutarnjim satima.
Maj je takođe bio topao i karakterističan je bio izostanak onih obilnih majskih kiša, a krajem maja je bio i prvi tropski period sa temperaturama do 31 C.
Oni prvi dani sa temperaturama iznad 35 C došli su sredinom juna, ali to su bili kratki talasi od par dana, 14. juna T.max je bila 37.2 C. 14 i 15 juna su bili i jedini dani u junu sa pljuskovima i grmljavinom, ali sa zanemarljivom količinima padavina, 15.juna bilo je jako lepih munja, oblaci su se kretali sa istoka prema zapadu i bilo lepo gledati munje za vreme zalazećeg Sunca.
Leto 2000-te bilo je ekstremno toplo i suvo. 4.jul bio je najtopliji dan te godine sa T.max 40.5 C. 12. jula došlo je do prodora fronta i zahlađenja, uz jaku oluju sa grmljavinom i gradom, narednih 10 dana bile su prijatne temperature. Toplo i suvo vreme se nastavlja i u avgustu, a najtopliji dan bio je 22.avgust sa T.max 40.0 C. 31.avgusta nešto pre ponoći došlo je do prodora fronta uz jake oluje cele noći i to je bila druga ozbiljna oluja tog leta, posle one 12. jula.
U trećoj dekadi septembra bio je zadnji tropski talas, najtopliji dan je bio 21. septembar sa T.max 32.1 C, ali ono što je karakteristično to je gotovo svakodnevna pojava pljuskova sa grmljavinom tihdana u trećoj dekadi septembra. Oktobar je bio malo topliji od proseka, najtopliji dan bio je 13. oktobar sa T.max 27.4 C. Novembar je bio znatno topliji od proseka, 7 dana sa maksimalnim temperaturama iznad 20 C (16. novembra T.max 24.8 C), 9.novembra u popodnevnim satima bilo je nestabilno sa pljuskovima, grmljavinom i sugradicom.
Za ljubitelje snega zima 2000/2001 je bila verovatno najgora ikada. Prave zime u suštini nije ni bilo. Prvi sneg u Beogradu pao je 23. decembra, a snežni pokrivač se zadržao par sati.
2001 godina Od 2. do 11. januara 2001 vreme u Beogradu je bilo pravo prolećno sa temperaturama od 8 C do 20.7 C što je novi rekord za januar postavljen na Božić 2001 godine.
Ostatak zime je bio verovatno jedini period prave zime, ali samo što se tiče temperature, sneg je izostao, samo 2 dana sa simboličnim snežnim pokrivačem i to je to. Krajem januara ponovo otopljenje, sredinom prve dekade februara 7 prolećnih dana sa temperaturama između 11.2 C i 21.1 C. 23. februar 2001- prvi konvektivni dan u Beogradu, letnji pljusak sa grmljavinom uz prodor fronta, temperatura pada sa 12 C na 2 C tokom večeri. Krajem februara prvi zimski prodor sa obilnim snegom, 4 dana sa snegom i 5 dana sa snežnim pokrivačem u Beogradu, 26. februara izmereno je 18 cm snega.
Kako se sneg otopio 2. marta ponovo je krenulo toplo vreme, 4. marta bilo 22.8 C u Beogradu. Prodor toplog afričkog vazduha uzrokovao je prave letnje temperature u trećoj dekadi marta. 25. marta 2001 u Beogradu je izmereno 28.8 C, a sigurno bi bilo i više da se nije naoblačilo.
2 dana kasnije naglo zahlađenje, na planinama sneg i formiranje snežnog pokrivača, a u Beogradu susnežica 27. marta uveče i 28. marta ujutru.
Proleće je bilo kišovito sa temperaturama u granicama normale. Dominacija anticiklona, sa temperaturama uglavnom iznad i znatno iznad normale koja je počela aprila 2000-te završena je tačno godinu dana kasnije. U aprilu je bio i jedan snežni talas, koji je zaobišao Beograd, 14. aprila uveče i 15. aprila ujutru u centralnoj Srbiji bilo je snega i snežnog pokrivača. April, maj i jun 2001. godine su neuporedivi sa istim periodom 2000. godine. 2001. godine bilo je mnogo više padavina i temperature su bile u granicama normale.
Onaj osećaj leta počeo je tek u julu. Temperature su se tog leta u Beogradu kretale do 35.7 C u julu i 37.8 C u avgustu, sa 3 perioda od po par dana kada su temperature išle iznad 35 C.
Kraj septembra i prva polovina oktobra su bile tople i temperature su se kretale oko 27-28 C (najtopliji dan je bio 4.oktobar sa T.max 28.7 C). Jesen je bila u granicama normale, a prvi pravi sneg je pao 13. decembra, kada je Beograd osvanuo sa 17 cm snega.
Zima 2001/2002 bila je hladna i snežna u decembru 2001 i januaru 2002. godine, ali februar 2002 bio je jedan drugi najtopliji februar od kada postoje merenja i u Beogradu nije bio ni jedan dan sa snegom i samo jedan dan sa mrazem, a najtopliji dan bio je 28. februar sa 20.1 C.
Proleće
2002. godine slično kao i proleće 2001. godine sa promenjivim vremenom i čestom pojavom kiše i pljuskova sa grmljavinom. U trećoj dekadi marta bilo je prvih pljuskova, prva sugradica i grad, ali i pljuskova snega, 6.aprila je bilo i „pravog“ snega u Beogradu. Standardne prolećne temperature i prolećno vreme bilo je i u maju i u prvoj polovini juna. Najtopliji majski dan je bio 18. maj sa 29.7 C.
Prvi talas sa temperaturama iznad 35 C bio je u trećoj dekadi juna, a 24. juna T.max je bila 37.4 C, leto je obilovalo nestabilnostima i pljuskovima i grmljavinom, naročito avgust mesec, leto 2002 bilo je definitivno najkišovitije leto u prethodnoj dekadi. Nije bilo nekih veoma toplih talasa, najtopliji dan u Beogradu bio je 3. jul sa temperaturom od 36.1 C, a period od 9. do 17.jula je bio i jedini sa 9 uzastopnih tropskih dana, a najtopliji dan bio je 16.jula sa 35.8 C. Avgust je bio svež i kišovit u većem delu Evrope, što je uzrokovalo izlivanje mnogih reka i poplave koje su najkritičnije bile u Pragu. I u Beogradu je bilo tako, pljuskovi sa grmljavinom gotovo svakog dana, temperature preko 30 C (do 33.7 C 4. avgusta) samo početkom avgusta, posle oko 25 C sa gotovo svakodnevnim pljuskovima i grmljavinom. Nivo Save i Dunava bio je veoma visok.
Početkom septembra taj ciklonski talas je prestao, a temperature su bile između 26.2 C i 29.1 C prvih 10 dana septembra. U trećoj dekadi septembra došlo je do prvog zahlađenja sa temperaturama između 10 C i 15 C i naravno kišom. Oktobar je bio u okviru proseka što se tiče temperatura kao i cela jesen, sredinom novembra bio je jedan topli period kada su 7 dana dnevne temperature bile iznad 20 C (do 24.7 C 16. novembra).
Decembar je odlikovalo dosta dana sa košavom u Beogradu i naravno prvim snegom. Sam kraj decembra je bio relativno topao sa temperaturama oko 13 C.
2003 godina počela je sa nestabilnostima, 3 i 4.januara zabeležene su konvektivne padavine, pa čak i grad. 4.januara uveče munje su parale nebo Beograda kao usred leta.
Snega je te zime bilo dosta i u januaru i u februaru (sve do samog kraja februara), a sredinom marta bilo je nekoliko dana sa pljuskovima snega.
Prvi topli dani sa temperaturama iznad 20 C bili su krajem marta. Sredinom prve dekade aprila došlo je do zahlađenja sa susnežicom i snegom, tako da je Beograd 8. aprila 2003. osvanuo pod snežnim pokrivačem, ali i pored toga 2003. godine leto je stiglo dosta ranije, kao i 2000. godine. Prvi tropski dan je bio 30. april sa T.max od 32.2 C, što je rekord za april. Toplo vreme se nastavlja sve do 13. maja, najtopliji dan je bio 8. maj sa T.max od 33.7 C, praktično ta prva polovina maja je ličila više na prvu polovinu jula ili avgusta.
U drugoj polovini maja temperature su bile u granicama normale uz nestabilnosti sa gotovo svakodnevnim pljuskovima sa grmljavinom.
U junu se samo nastavilo toplo vreme sa 28 letnjih dana, od toga 18 tropskih (najtopliji dan 24.jun sa T.max 35.1 C) i jun je bio najtopliji od kada se vrše merenja.
Samo u prvoj polovini jula bile su letnje temperature u granicama normale, a od druge polovine jula do kraja avgusta temperature su bile znatno iznad normale. 24. jula jaka superćelijska oluja koja se kretala iz Bosne prešla je preko centralne Srbije i prouzrokovala velike štete uz obilan grad.
Najtopliji dan ovog leta je bio 29. avgust sa T.max 38.4 C i veoma toplim vetrom koji je duvao celog dana sa udarima do 60 km/h. 31.avgusta uveče došlo je do prodora fronta uz jake oluje sa grmljavinom celoj Srbiji, a najveće štete su bile u Zrenjaninu.
U septembru je bio zadnji tropski talas u trećoj dekadi kada su temperature bile do 31 C, ostalih dana temperature su bile u granicama normale, ali se suša nastavila.
Oktobar je počeo sa toplim danima, 4. oktobra je bilo 29.6 C i tokom popodneva i večeri prošao je front koji je doneo zahlađenje uz obilne i jake pljuskove sa grmljavinom. U prvoj dekadi oktobra je bio i prvi hladni talas 2003. godine, 8. oktobra je bilo susnežice u snega u Šumadiji, a u Beogradu samo neprekidna hladna kiša uz 5 C tokom dana, ostatak oktobra je bilo nešto hladnije od proseka, da bi 25. oktobra ujutru Beograd osvanuo pod prvim snežnim pokrivačem, koji se doduše zadržao samo to pre podne. Novembar je bio topliji od proseka, naročito u drugoj polovini i bez i jednog dana sa snegom i samo 2 dana sa mrazom. Najtopliji dan je bio 2.novembar sa T.max 25.1 C i povremenim pljuskovima. Prvi pravi sneg je bio 16.decembra i decembar je bio mesec u granicama proseka.