Prognoza vremena na osnovu osećaja kod ljudiPiše Jakov Lovrić
Čula pomažu Ijudima da saznaju o promenama vremena. Poznato je, na primer, zujanje telegrafskih žica, oglašavanje određenih smerova vetra.
Narod poznaje bunare kao dobre predskazivače vremena. Kada se vreme menja od lepog na ružno, vazduh izlazi iz cevi i prouzrokuje ton koji se dosta dobro čuje. Očigledno je to posledica pada pritiska koji prethodi pogoršanju vremena. Bunari "zaneme" kada ponovo dođe do porasta pritiska, tj. kada se vreme poboljša.
Ima izvora koji daju dosta vode kada predstoji ružno vreme, odnosno presahnu kada se vreme poboljša. I ovde je objašnjenje u padu, odnosno rastu pritiska vazduha. Pad pritiska omogućava lakše isticanje vode iz izvora.
Jačina crkvenih zvona i daljina na kojoj se čuju, odnosno brujanje avionskih mlaznih motora pri poletanju, mogu da posluže kao znaci predskazivanje vremena. Naime, prostiranje zvuka u vezi je sa gustinom vazduha, tj. sa pritiskom i temperaturom vazduha, a znatno zavisi i od pravca i brzine vetra. Kada god čujemo neuobičajeno jači zvuk sa zapadne strane (najčešće pri poletanju aviona sa aerodroma) treba očekivati brze promene vremena - promenljivo vreme.
I čulo mirisa možemo koristiti za prognozu vremena. Pri padu pritiska vazduha iz kanalizacionih cevi i zemljenih kapilara izlaze gasovi koji obično imaju neugodan miris i predznak su pogoršanja vremena.
I vid nam pomaže u prognozi vremena jer primećujemo sve promene na nebu i u pravcu horizonta. I jedna povelja iz Vavilona kaže da će biti kiše ako Sunce ili Mesec imaju venac, tj. krug oko njih.
Dugogodišnjim posmatranjem neba i svega što se oko nas zbiva, može od pojedinaca napraviti pravog "detektiva" kome ni najmanja promena na nebu ne izmakne ako ima neko prognostičko značenje. Stari ljudi, kao što su ribari i ratari, dakle oni čija aktivnost u mnogome zavisi od vremena, poseduju veliko iskustvo o vremenu i njegovim promenama. Kod pojedinca može se čak govoriti o instinktu za vreme, ali to ne mora biti neko osobito osećanje, međutim može biti nasleđeno sećanje.
VAŽNA PRAVILA KOJA SE ZASNIVAJU NA IZGLEDU NEBA PRI IZLASKU I ZALASKU SUNCA"Ako je zalazak Sunca lep, najverovatnije je da će sutra biti lepo vreme".
Lep zalazak Sunca je takav zalazak kada je nebo vedro, a Sunce postepeno menja boju od žute, preko narandžaste, do crvene. Ako na nebu ima visokih oblaka, oni posle zalaska Sunca postaju žuti, a niski oblaci na horizontu postaju crveni.
"Ako je zalazak Sunca ružan, najverovatnije je da će sutra doći do pogoršanja vremena".
Ružan zalazak Sunca je zalazak kada je nebo delimično pokriveno oblacima i to, pre svega, na strani na kojoj Sunce zalazi. Na poslednjoj četvrtini dnevnog hoda Sunce se potpuno skriva iza oblaka, gubi sjaj i prilikom zalaska sasvim nestane. Posle zalaska Sunca brzo se smrkne. U toku zalaska, nebo u pravcu Sunca ima prljavo-žućkastu boju.
Prethodna dva pravila mogu se iskazati i na sledeći način: "Ako na zalasku Sunca postoji večernje rumenilo, ne očekuj pogoršanje vremena za naredni dan", a "Ako je nebo pri zalasku Sunca prljavo-žućkasto očekuj pogoršanje vremena za naredni dan".
Jutarnje crvenilo, naprotiv, ukazuje na pogoršanje vremena još istog dana. Ova pravila imaju gotovo univerzalan karakter jer, na primer, Italijani kažu "Rosso di sera bel tempo si spera" ili "Rosso di matina mal tempo camina", što znači "Uveče crvenilo, nadaj se lepom danu", "Crvenilo ujutro, ružno vreme dolazi".
U vezi sa primenom ovih pravila u urbanim i industrijalizovanim sredinama treba biti dosta oprezan. Naime, prljavo-žućkasta boja neba pri zalasku Sunca može da bude i zbog zagađenosti vazduha. Prema tome, treba paziti odakle se posmatra zalazak ili izlazak Sunca.
PREPORUKA
sa izvora sajta:
http://www.natura.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=609%3Afeljton-vreme-sutra-19&catid=146%3Avreme-sutra&Itemid=65