Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96510 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #100 poslato: 11. Novembar 2010. u 20:53 »
EC tamo gde je video blago zahladjenje od sledece nedelje sada daje temperature blizu 20C za sever sto znaci da bi juznije komotno bilo 20C stepeni.
GFS forsira to zahladjenje oko 22.-23. vec neka 3-4 dana tako da i ocekujem tad promenu vremena ali za sada nema na vidiku snega.
Jedino dobro je sto ce od sredine sledece nedelje poceti ledeni dani na istoku kontinenta(Ukrajna,Belorusija,zemlje Baltika, delovi Poljske, moguce i Rumunije) a to je preduslov koji treba da se ispuni da bi i kod nas doslo osetnije zahladjenje.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #101 poslato: 11. Novembar 2010. u 21:33 »
EC tamo gde je video blago zahladjenje od sledece nedelje sada daje temperature blizu 20C za sever sto znaci da bi juznije komotno bilo 20C stepeni.
GFS forsira to zahladjenje oko 22.-23. vec neka 3-4 dana tako da i ocekujem tad promenu vremena ali za sada nema na vidiku snega.
Jedino dobro je sto ce od sredine sledece nedelje poceti ledeni dani na istoku kontinenta(Ukrajna,Belorusija,zemlje Baltika, delovi Poljske, moguce i Rumunije) a to je preduslov koji treba da se ispuni da bi i kod nas doslo osetnije zahladjenje.


Onda nema nista od snega u novembru ocigledno!  :neznam: ma samo da ode ovaj topao vazduh to je najbitnije! uništi nam ceo novembar!

Van mreže SSJ5

  • *
  • Poruke: 98
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #102 poslato: 11. Novembar 2010. u 21:37 »
Novi GFS crta konkretnije zatopljenje oko 23. :(
Daleko je to ...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #103 poslato: 11. Novembar 2010. u 22:18 »
izvinjavam se unapred svim zimoljupcima, ali mi letoljupci ovih dana uzivamo... samo nek potraju temperature oko 20 C, sto duze... zima nam ionako ne gine... a o ovim temperaturama mozemo posle da sanjamo sve do kraja marta... a daleko je to...

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #104 poslato: 12. Novembar 2010. u 00:43 »
GFS 18z



 :super:
I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #105 poslato: 12. Novembar 2010. u 10:24 »
Ne valja ovo predugo ovako. Iz jednog ekstrema verovatno ćemo u drugi ekstrem.
Prokuvaće Mediteran, pa kad počnu mediteranske ciklone....pa kad prokuva forum od nagađanja kuda ce se ciklone kretati...
Ko će izdržati ovu vrucinu.
Vratiće se magle u London!

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #106 poslato: 12. Novembar 2010. u 12:31 »
Drugari sve indicije govore da pravo zahladnje mozemo da ocekujemo oko 26 novembra do tada : Kofer-spakovan; Novcanik-pun;pasos-spreman za lud provod po Evropi...Prva destinacija-Svajcarska-Sent-Gallen-Nemacka-Stuttgart...Osecaj srece neizmeran :-)) Vidimo se a ja cu vam slati slike i obavestavati vas o zimi i snegu u Svajcarskoj,oblasti Bavarske-Nemacka, a i vama zimoljupcima zelim puno snega ove zime kod nas,a docicu taman i da jedan deo nje dozivim i kod kuce....Veliki pozdrav Slovenki,Ciklonu itd....Ptprince drzi sve pod kontrolom i zato odlazim srecan :D :D :D

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #107 poslato: 12. Novembar 2010. u 12:41 »
Eh, kad je novcanik pun i zdravlje na mestu, onda nema mnogo briga.Lep provod!

I dalje se na kartama ne vidi nikakva konkretnija promena sinopticke situacije.Ipak, narusavanje opsteg zonalnog strujanja(Z-I) iznad Evrope je na vidiku u nekih 7-10 dana.To ocigledno nije dovoljno, jer je moguce da cikloni prolaze zapadnije od nas u toj meridionalnoj struji, pa da dobijemo samo jaku kosavu i pumpanje toplog vazduha sa prednje strane.
« Poslednja izmena: 12. Novembar 2010. u 13:13 gencic »

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #108 poslato: 12. Novembar 2010. u 13:15 »
Drugari sve indicije govore da pravo zahladnje mozemo da ocekujemo oko 26 novembra

Pre nego što odeš bilo bi lepo da i s nama podeliš razloge za optimizam :)


I dalje se na kartama ne nazire nikakva konkretnija promena sinopticke situacije.Ipak, narusavanje opsteg zonalnog strujanja(Z-I) iznad Evrope je na vidiku u nekih 7-10 dana.To ocigledno nije dovoljno, jer je moguce da cikloni prolaze zapadnije od nas u toj meridionalnoj struji, pa da dobijemo samo jaku kosavu i pumpanje toplog vazduha sa prednje strane.

Prošle zime smo imali sličnu situaciju. Sećam se da si pisao o tome, o situaciji kad je jugoistočno od nas jak anticiklon, a ciklone se kreću ka gore, umesto da lepo, kako to i priroda nalaže, prolaze svojim centrom malo južnije od nas :).


Vratiće se magle u London!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #109 poslato: 12. Novembar 2010. u 13:30 »
Da, da, eto u sustini, za hladne i snezne zime nikako nam ne odgovara ova zona, to jest zonalno strujanje koje je posledica slabo izrazenih termickih gradijenata u pravcu sever-jug.Vremenom, naravno , termicka razlika postaje izrazenija i izrazenija.Kada ovi gradijenti postanu ''neizdrzivi''(za atmosferu), narusava se zonalno strujanje, negde se zatalasa frontalna zona(prethodnog stacionarnog fronta,koji  se pruzao u pravcu zapad istok, recimo) i nastaje poremecaj koji vremenom(porastom amplitude talasa) izrasta u ciklon.


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #110 poslato: 12. Novembar 2010. u 13:37 »
Ono sto je sigurno je da temeratura od srede pocinje da pada, a za dalje videcemo, jos je rano pricati nesto o periodu posle 20 novembra.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #111 poslato: 12. Novembar 2010. u 14:48 »
Ptprince drzi sve pod kontrolom i zato odlazim srecan :D :D :D

 :D

Lepo se provedi u Alpima. Nadam se da ćeš naći i bernadinca za sebe. Burence je burence, šnaps je šnaps... Neka se klima klima, bilo leto ili zima. Osmeh koji imaš nemoj ni da skidaš. Neka bude sve pod tvojom kontrolom - osmeh i radost, a vreme će vremenom da dođe i prođe.

Svako dobro ti želim, Danijele!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #112 poslato: 12. Novembar 2010. u 14:52 »
Mladene i prosle zime  krajem novembra pred put za Tirol i kasnije Nemacku rekao sam a Ciklon se dobro seca da nam od 12 decembra nailazi strasan sneg i minus,iako je tada bilo krajem novembra i pocetak decembra toplo i niko nije ni pomislio da ce tako biti,tako i sada kazem vam 26-27 solidan sneg,izvor verodostojan :D :D :D

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #113 poslato: 12. Novembar 2010. u 15:01 »
Ja naturlich :D Alles ist moglich :D ma bice i snapsa poneo sam ovu nasu domacu nek se Svabe samo oblizuju heheh,hvala druze od srca,slacu slike i izvestaje kad god budem mogao,a vi mi ostajte vedri u dusi,naoruzani osmehom u ova teska vremena,a priroda ce da zaplese u ritmu samo njoj znano :D :D :D Pozzdrav drugari :D :D :D Alpen hier komme ich,nur wenn es schneit,Serbien bringen  schnaps :D :D :D

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #114 poslato: 12. Novembar 2010. u 15:19 »
Da, da, eto u sustini, za hladne i snezne zime nikako nam ne odgovara ova zona, to jest zonalno strujanje koje je posledica slabo izrazenih termickih gradijenata u pravcu sever-jug.Vremenom, naravno , termicka razlika postaje izrazenija i izrazenija.Kada ovi gradijenti postanu ''neizdrzivi''(za atmosferu), narusava se zonalno strujanje, negde se zatalasa frontalna zona(prethodnog stacionarnog fronta,koji  se pruzao u pravcu zapad istok, recimo) i nastaje poremecaj koji vremenom(porastom amplitude talasa) izrasta u ciklon.

Od dobre teorije nema bolje prakse!
Gencicu lepo objasnjenje si izneo, meni kao amateru je malo teze da razumem sve strucne izraze narocito prve recenica, ipak sustinu shvatam ili se bar trudim da shvatim.

Ono sto je sigurno je da temeratura od srede pocinje da pada, a za dalje videcemo, jos je rano pricati nesto o periodu posle 20 novembra.

Pa jos pre nekoliko dana smo znali(neki i pisali o tome) da pre 20. ne postiji sansa za neko ozbiljnije zahladjenje, to je skoro dve nedelje ranije. Ovakva stabilnost se tesko narusava i potrebno je dosta vremena da prodje, dve nadprosecno tople dekade imamo, treca bi bila previse mada nije iskljuceno ni to da u novembru ne vidimo ni jednu jedinu pahulju u nizim predelima.

Mladene i prosle zime  krajem novembra pred put za Tirol i kasnije Nemacku rekao sam a Ciklon se dobro seca da nam od 12 decembra nailazi strasan sneg i minus,iako je tada bilo krajem novembra i pocetak decembra toplo i niko nije ni pomislio da ce tako biti,tako i sada kazem vam 26-27 solidan sneg,izvor verodostojan :D :D :D

Istina ziva, secam se toga cak imam i u pp tvoje poruke za taj decembarski sneg.
Aj videcemo za taj 26.-27. sta ce biti....

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #115 poslato: 12. Novembar 2010. u 15:31 »
I 3B Meteo vidi slicnu situaciju.
Mislim da ce ova slicica oraspoloziti zimoljupce... :super:


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #116 poslato: 12. Novembar 2010. u 15:47 »
Poenta je sto se termickih gradijenata tice, da se misli na promenu temperature po nekoj jedinici duzine.Pa sad recimo kako identifikovati jak gradijent neke velicine(temperatura)?Pogledas polje temperature na kartama(najbolje na 850mb), pa uocis ZGUSNUTE izoterme i kazes, tu je jak gradijent temperature.Kada su izoterme polozene u pravcu Z-I, a i izohipse(izobare) paralelne njima, to je izrazena zonalna situacija(misli se na onaj raspored temperature koji bi odgovarao idealizovanom rasporedu, da temperatura opada od juga ka severu linearno).

I sad ako imas



Pogadjas ovo je jedna zonalna situacija, mada nju nikad ne mozes da nadjes ono skroz idealnu, ali bitno je da nema izrazenih transporta jug-sever.



Temperatura je isto ''uslojena''



A evo jedne slike sa izrazenom meridionalnom situacijom.Jasno nam je da su cikloni formirani u nizim sirinama i prouzrokuju vrlo buran transport vazdusnih masa u pravcu jug-sever.Datum je vise nego poznat svima, to znam! :D

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #117 poslato: 12. Novembar 2010. u 16:00 »
Mladene i prosle zime  krajem novembra pred put za Tirol i kasnije Nemacku rekao sam a Ciklon se dobro seca da nam od 12 decembra nailazi strasan sneg i minus,iako je tada bilo krajem novembra i pocetak decembra toplo i niko nije ni pomislio da ce tako biti,tako i sada kazem vam 26-27 solidan sneg,izvor verodostojan

Istina ziva, secam se toga cak imam i u pp tvoje poruke za taj decembarski sneg.
Aj videcemo za taj 26.-27. sta ce biti....

Sećam se i ja, priznajem da sam bio nepoverljiv :)
Vratiće se magle u London!

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #118 poslato: 12. Novembar 2010. u 21:56 »
Poslednjih dana Novembra konacno stize jesenje vreme.Uz vec siguran blok na Atlantiku i AC na severoistoku imamo ono sto je realno za ovo doba godine.Posto je to tek za dve nedelje o polozajima sistema ne moguce je pricati.Jedna varijanta nam daje zimsku situaciju uz pravi blok na Atlantiku.Ako je blok malo zapadnije ili severnije mozemo imati ponovo SE strujanje i vreme dosta slicno danasnjem,ali sa nesto nizim temperaturama.Ipak mislim da je ovo malo verovatno.
Iskreno verujem da nam krajem meseca dolaze malo zanimljiviji dani.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #119 poslato: 13. Novembar 2010. u 22:08 »
Izgleda da nas 17 novembra očekuje par stepeni svežije vreme uz kišu ali će i dalje biti temperature iznad proseka! a jače zahladjenje nema do 25 novembra!