Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96529 puta)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #160 poslato: 15. Novembar 2010. u 22:19 »
Bas ste se raspisali...  :popcorn: :popcorn:
Opet ponavljam zadnjih par dana novembra ce biti zanimljivi za pracenje.
:super: :super: i malo vise od par dana...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #161 poslato: 16. Novembar 2010. u 00:13 »
Malo sam prelistao knjige (unapred :D ) i mogu vam reci da blokiranje nije tek tako neki tamo pusti anticiklon koji se tako namesti da nam donese hladan vazduh.Primarna osobina bloking situacije je da se visinska mlazna struja cepa na DVA dela.To je u smislu da taj anticiklon koji izaziva blokiranje ustvari rascepi nju tako da jedan krak ide pravcem JZ-SI od Atlantika prema Skandinaviji, a drugi deo juzno ka Sredozemlju.Tek u takvim uslovima se uspostavlja karakteristicna bloking situacija o kojoj mi pricamo i koja donosi iznadprosecnu toplotu Skandinaviji, a nama hladnocu i sneg.Mnogi anticikloni koji se pozicioniraju kratkotrajno iznad Atlantika ne daju osnovne karakteristike blokinga, jer jednostavno ne ispunjavaju ovaj jednostavni uslov.Treba o tome razmisliti i uociti na kartama strujanja na 200-300mb.
Meni bas nesto i nije islo... :D

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #162 poslato: 16. Novembar 2010. u 00:35 »
pogledajte ovo na 200hpa


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #163 poslato: 16. Novembar 2010. u 01:07 »
Malo sam prelistao knjige (unapred :D ) i mogu vam reci da blokiranje nije tek tako neki tamo pusti anticiklon koji se tako namesti da nam donese hladan vazduh.Primarna osobina bloking situacije je da se visinska mlazna struja cepa na DVA dela.To je u smislu da taj anticiklon koji izaziva blokiranje ustvari rascepi nju tako da jedan krak ide pravcem JZ-SI od Atlantika prema Skandinaviji, a drugi deo juzno ka Sredozemlju.Tek u takvim uslovima se uspostavlja karakteristicna bloking situacija o kojoj mi pricamo i koja donosi iznadprosecnu toplotu Skandinaviji, a nama hladnocu i sneg.Mnogi anticikloni koji se pozicioniraju kratkotrajno iznad Atlantika ne daju osnovne karakteristike blokinga, jer jednostavno ne ispunjavaju ovaj jednostavni uslov.Treba o tome razmisliti i uociti na kartama strujanja na 200-300mb.
Meni bas nesto i nije islo... :D

Da li to znaci da Skandinavija i Balkan (bar istocni deo) ne mogu da budu izlozeni hladnoci u isto vreme?
To sam se pitao jos prosle zime ali mi nije bas logicno mada se vise puta dogodilo da smo bili hladniji od severa Evrope ali ponekad smo bili zajedno u debelom minusu?
Sta na to kaze nauka?

Modeli lagano predvidjaju ulazak u zimu, jos nekoliko dana se nece znati da li ce biti snega ali osetan pad temperature nam sledi uskoro.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #164 poslato: 16. Novembar 2010. u 07:40 »
Zna li ko čemu služi "kontroll" kod GFS-a?
Često su on i glavni u potpunoj suprotnosti.

GEFS (Global Ensemble Forecast System) je Ensemble GFS-a. Ensemble je kolekcija donekle različitih mogućih ishoda nekog numeričkog modela, u ovom slučaju američkog globalnog prognostičkog modela. Pouzdanost ishoda između ostalog zavisi o pouzdanosti početnih uslova, a izmereni ulazni podaci nemaju apsolutnu tačnost. GEFS karte prikazuju rezultate GFS modela izračunate koristeći 20 blago izmenjenih početnih uslova / ulaznih podataka. Tako nastaje grupa (ensemble) od 20 mogućih prognoza iscrtanih tankim krivuljama. S vremenom se prognozirane krivulje sve više udaljavaju jedna od druge, a na osnovu veličine tih udaljavanja ili raspršenja dobijamo uvid u pouzdanost prognostičkog modela.

Pouzdanost prognoze je svakim danom sve manja, a otprilike koliko je manja možete videti na sledećim GFS Ensemble meteogramima. Sve dok tanke krive nisu jako raspršene prognostički model je pouzdan.

Evo jutros je upravo kontrolni izlaz najhladniji :)


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #165 poslato: 16. Novembar 2010. u 08:38 »
Sjajan EC OZ  :D  :D !!!Sve je izvesniji prvi zimski prodor  :) :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #166 poslato: 16. Novembar 2010. u 09:13 »
Nazalost za Beograd nemamo, ali i ovo je dobro za neku orijentaciju!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #167 poslato: 16. Novembar 2010. u 09:57 »
I bre, ala ste bili raspoloženi za pisanje! c-c-c-c-c-c...

Imaš na drugoj i trećoj strani ove teme: Novembar 2010, kolege gencic i ptprince su objasnili detaljno metod.
Ima tu analogije i ćoravih koka (što bi reko uvaženi kolega prince   :) ) i još ponešto.

Znaci cisto kopiranje pronalazenje slicne situacije i to je to hmm...! Pise lepo da ce vreme biti slicno kao 1996.11.15, sto jos ne znaci da se i kopira isti taj period i stavlja u prognozu. Meni i dalje nije jasno, nije mi logicno a to znam sigurno da prognoze RHMZ radi  prema ECM, pa zasto nebi onda i ovu na 30 dana? Inace mesecna prognoza ECM kako znam azurira istim datumimam kao RHMZ! Doce kolega Prince sutra, on verovatnno zna tajne  :D

Jooj, Gabesz, da bar znam neke tajne... Čuj ovako: Dobro si ukapirao kako RHMZ radi dugoročnu. Štaviše, gledajući najnoviji produkt prognoze za narednih 30 dana, sumnjam da kolege iz dugoročne koriste sve sive ćelije moždane kore rezervisane za prognozu. Ona je, koliko vidim, odrađena (odrobijana) čisto mehanički, bez mnogo mozga. A zašto? Jeste li primetili da po toj prognozi mraz u Beogradu nije predviđen? Toga nema u istoriji, da se prvi mraz u Beogradu beleži posle 15. decembra. Dakle, ne vodi se računa o nekim osnovnim stvarima. A zašto je to tako važno da se vodi računa da bude mraza? Pa prosto. Situacije sa mrazevima se u osnovi razlikuju od situacija bez mrazeva. Bilans energije je drugačiji, jer je tip površine tla drugačiji (smrznuta, a možda i sa snežnim pokrivačem). Nije svejedno da li ima padavina na +1 ili na +3. To bar Joe i ja znamo iz naših postova o 'haldnim novembarskim kišama', gde je on tvrdio da će snega biti (snegoljubac!), a ja sam mu oponirao. I on vodi sa 2:0. Poučen tim iskustvom, sad i ja vidim sneg ako je prognoza temperature +2 (a ne kao do sada da se oslanjam na priču 'ma tlo je toplo, neć da se uhvati sneg...').
Dakle, u samoj prognozi RHMZa stoje takve protivrečnosti na koje se očito nije obraćala dovoljna pažnja. Balansirati sa susnežicom početkom decembra, a ne dati sneg, krajnje je rizičan potez koji je RHMZ (najverovatnije nehotice, ovlaš radeći) povukao. E sad, da li će tip vremena biti pogođen (što i u osnovi jeste cilj dugoročne prognoze), videćemo. Ja nemam razloga ni da sumnjam, ni da verujem. Svaka takva orijentaciona prognoza liči na orijentaciju ćoravog u mraku, pa šta napipa (metod 'ćoravih koka').
Isto tako, ne znam postoji li, ili može li da postoji nekli bolji metod od opisanog? Da, verovatno da može da postoji, i ne, ovaj metod jeste rupav, ali je najmanje pogrešan kako naučno, tako i u realnosti.

Da li to znaci da Skandinavija i Balkan (bar istocni deo) ne mogu da budu izlozeni hladnoci u isto vreme?
To sam se pitao jos prosle zime ali mi nije bas logicno mada se vise puta dogodilo da smo bili hladniji od severa Evrope ali ponekad smo bili zajedno u debelom minusu?
Sta na to kaze nauka?

Hm, interesantno zapažanje. Ali relativno lako objašnjivo.
Sinoptički procesi u atmosferi su prostornih dimenzija veličine negde pola Evrope. To su prostorne razmere ciklona. Dakle, isti ciklon ne može fizički da obuuhvati i Skandinaviju i Balkan. Sa te strane, sigurni smo da isto nevreme ne može biti i tamo i ovamo.
S druge strane, niko ti ne garantuje postojanje dva ciklona koji su u jednom trenutku raspoređeni tako da je jedan iznad Skandinavije, a drugi iznad Balkana. I to je moguće.
Najzad, treća varijanta jeste da ni nad Skandinavijom, ni nad Balkanom u isto vreme nema ciklona. To ne mora nužno da znači da je razvijen isto anticiklon (možda i može, što da ne), možda je nad (recimo) Balkanom slabo bezgradijentno polje srednjeg i izjednačenog pritiska, a nad (recimo) Skandinavijom razvijen greben ili sam anticiklon.
U svakom od ova tri slučaja, opasno je povezivati takvu relaciju: kada je kod nas lepo vreme, nad Skandinavijom je nevreme (ili obrnuto). Za takvo povezivanje potrebno je da postoji jedan proces koji će imati za posledicu ovakvu tvrdnju. Zbog prostornih razmera tih procesa, tako nešto se ipak ne može povezati u logičku celinu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #168 poslato: 16. Novembar 2010. u 13:25 »
25 novembra jace zahladjenje! sanse za sneg 50% moje misljenje :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #169 poslato: 16. Novembar 2010. u 14:11 »
Pre tog eventualnog snega,sutra nas očekuju padavine...prvo na zapadu,a do večernjih sati i na istoku i jugoistoku..

E sad...da li ima šansi za Cb-ove i grmljavinu  :?:  :?:  Hm...GFS nije optimističan,ali evo pogledajte Rumuniji daje šanse za Cb-ove dan kasnije:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #170 poslato: 17. Novembar 2010. u 00:13 »
Zahladjenje je skoro pa sigurno od 25. novembra i tu mislim da ne bi trebalo da ima problema.
Padavine se ocekuju takodje od sredozemnog ciklona koji bi tu trebalo da se stvori ali nekako slutim da bi to bile one padavine koje "dobace" do BG-a a nama na severu mrka kapa.
Necu da baksuziram pa da me sutra prozivate  >:( ali nesto mi govori da  ce tako ispasti.

Naravno sve je to predaleko i jos uvek klimavo, tako da su ovo nagadjnja ali strasno bi voleo da me osecaj totalno izneveri.  :D

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #171 poslato: 17. Novembar 2010. u 00:54 »
Lepo je videti da se zima javila bar na kartama za sada. Dugacak je ovaj niz visokih temperatura koji traje vec  dvadesetak dana.


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #172 poslato: 17. Novembar 2010. u 01:38 »
Posle dve veoma tople dekade ovog novembra sa temperaturama iznad 20 stepeni red bi bio da u trećoj dodje jače zahladjenje i prvi sneg!

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #173 poslato: 17. Novembar 2010. u 02:10 »
najvece zahladjenje ocekuje se u njemackoj i u rumuniji.23,24,25, ocekuje se znatan pad temperature od -2 do 3 u jutarnjim satima,do nekih 4-5 u popodnevnim satima.nakon toga slijedi opet period maloiznad prosjecnih temperatura nekih (10 do 15).tako da neko jace zahladjenje nije moguce.sve u svemu vjerovatnoca za snijeg s 24 na 25.11. je 40%.

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #174 poslato: 17. Novembar 2010. u 08:07 »
Jutros svi modeli dugorocno veoma losi.Posle 25 i nekoliko hladnijih dana blok na Atlantiku puca i more ciklona sa Atlantika ide pravo u sredozemlje donoseci juzna strujanja i dosta visoke temperature za pocetak decembra.Ipak sve je to dosta daleko ali za razliku u odnosu na jucerasnje izlaze svakako losija tendencija.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #175 poslato: 17. Novembar 2010. u 08:15 »
^^

Neka bude i tako, za start nije lose.Druga okolnost je to, sto se ipak treba usredsrediti na ovo bar sto je u deset dana.Ipak je bas predaleko ovo posle i modeli jos ne znaju ni sta ce biti sa ovim prodorom hladnog vazduha, tj. koliko ce on otici juzno/zapadno, tako da smo u neku ruku jos bezbedni.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #176 poslato: 17. Novembar 2010. u 11:41 »
06Z GFS opet pravi zimski izlaz.... :) :)

Za arhivu:  :-:  :D :D

« Poslednja izmena: 17. Novembar 2010. u 11:52 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #177 poslato: 17. Novembar 2010. u 11:44 »
Polako, ali sigurno vecina modela se slaze da nas ceka zimska treca dekada! Blok nad atlantikom je gotovo izvestan, jedino oko cega se modeli kolebaju je njegova jacina koliko se meni cini.. ^^

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #178 poslato: 17. Novembar 2010. u 12:02 »
Da po 06z blok bolje pozicioniran sa centrom oko islanda.Dovoljno je snazan da omoguci prodor hladnog vazduha sa NE i spreci prodore sa Atlantika  a opet povoljni uslovi za ciklogenezu u sredozemlju.Bas pravi zimski izlaz.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #179 poslato: 17. Novembar 2010. u 14:27 »
Previse dobar izlaz da bi bio stvaran, jedino sto zaista raduje je bas to sto je dusan naveo, blok koji ima izuzetno dobru poziciju a u tom slucaju hladnom vazduhu je put otvoren do nasih predela.
Sredozemlje aktivno s ciklonima, ali opet kazem previse dobro da bi se ostvarilo.
Ipak cemo veceras posle izlaska EC-a znati malo vise...