Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96512 puta)

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.378
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #20 poslato: 29. Oktobar 2010. u 02:03 »
Od svega, jedino je tacno da do 17 novembra, nema snega 1000% u nizim krajevima.
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #21 poslato: 29. Oktobar 2010. u 02:07 »
I sta jos kaze pasulj?? Moracu ovih dana da trknem do Kalenica ili Djerma da kupim kilo pasulja.

Van mreže SSJ5

  • *
  • Poruke: 98
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #22 poslato: 29. Oktobar 2010. u 03:23 »
Prema tacnijim najavama, manje zahladjenje, i pad temperature na 8,9 stepeni bice oko 10 novembra, i zatim ponovo toplije. A opet pad temperature mogao bi se ocekivati oko 16 novembra, pa bi prve pahulje u nizim predeli mogle pasti izmedju 17 i 21 novembra u nizim krajevima. To je to :) u svim ostalim danima bice temperatura izmedju 13 i 18 stepeni.
Sta si pusio i imal' jos toga? :)

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #23 poslato: 29. Oktobar 2010. u 09:54 »
Tesko da ce se ovog novembra ljubitelji zime radovati snegu, mesec jos nije ni poceo ali vecina prognoza koje pratim ukazuju bas na to. Jeste daleko ali uopste nisam optimista. :(
Voleo bih da mi neko za mesec dana kaze kako sam lupio kada sam napisao prethodnu recenicu.... :D

Nešto gledam GFS ensemble i ono što me raduje jeste da u svakom izlazu, prosek (ona bela linija) ima tendeniju kretanja ka 30-godišnjem proseku. Glavni po običaju ide iz krajnosti u krajnost.
RHMZ je izdao prilično dobru prognozu za 30 dana 15. oktobra, tako da verujem da ćemo na osnovu njihove nove prognoze koja će izaći za par dana moći imati kakvu takvu sliku o novembru.
Vratiće se magle u London!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #24 poslato: 29. Oktobar 2010. u 09:58 »
Krivo sam se izrazio. Ako se za koju zimu ne može upotrebiti reč "konstanta" to je bila protekla zima. Izvinjavam se na grešci.
...
Ovo sve pišem po pamćenju, pa ako grešim, izvinjavam se. To je nekako moj subjektivni doživljaj protekle zime, utemeljen samo na mom subjektivnom osećaju. Nadam se da mi dragi forumaši  neće zameriti.

Pamćenje te služi dobro, ne brini se. Prošla zima je za moje pojmove bila prosečna u nekoj srednjoj vrednosti, ali tih srednjih vrednosti se nismo nagledali. Zauzvrat, bilo je veoma naglih promena vremena, intenzivnih skoro do apsurda. Bilo je ekstrema i u jednu, i u drugu stranu, ali 'normalnih' dana je bilo znatno manje nego obično.

To nijedan model za prognozu klime ne može da predvidi.

Prema tacnijim najavama...

Vau, tačnije najave! San svakog meteorologa. Da, postoji ideja za savršenu napravu sa apsolutno tačnim najavama i vremena i klime, a zove se vremeplov. Moj se razdrnd'o, eno, stoji mi u garaži, a klinci od njega prave tetris za poneti. Daj da nađem delove da ga opravim, a klincima ću da kupim novi tetris. -)

RHMZ je izdao prilično dobru prognozu za 30 dana 15. oktobra, tako da verujem da ćemo na osnovu njihove nove prognoze koja će izaći za par dana moći imati kakvu takvu sliku o novembru.

Pazi, mladene... i ćorava koka ubode neko zrno. Do pre nekoliko dana su i oni najavljivali milenijumsku zimu... Ne veruj meteorologu koji laže!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.378
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #25 poslato: 29. Oktobar 2010. u 12:04 »
Ne vredi se igrati sa vama, dobili ste pravu prognozu, pa kad sve prodje onda pametnjakovici, pametujte nesto, do tad psst. . .
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #26 poslato: 29. Oktobar 2010. u 12:27 »
I ja sam ovde relativno nov pa ne lupam koje kakve gluposti za raliku od tebe Sabac.

Ne znam sta postizes tim prepucavanjem ni malo nisi zanimljiv.

Cuj 1000% nece biti snega, hahaha pa ni jedna prognoza nije tacna u potpunosti ni za 10 dana, a da ne pricam o dugorocnim prognozama.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #27 poslato: 29. Oktobar 2010. u 13:42 »
Nebuloze da je meni neko rekao da sam pametnjakovic pa jos i nekako,ali neko da kaze za Ptprinca koji je zaista kompetentan u vezi svega vezanog za meteorologiju,i jos nekih tu kolega hmmmm,bolje da cutim ipak sam ja samo pravnik ali Sabac spusti gard,uvideces da je tako bolje,ipak smo svi mi ovde da doprinesemo udela vezanih za meteorologiju ali ne na takav prepotentan nacin,a snega bice kad mu vreme dodje naravno :D :D :D

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #28 poslato: 29. Oktobar 2010. u 14:00 »
Razumem ja tebe sabac ali daj nam neki opipljiv dokaz za to sto pricas. A za sneg pa vecina nas zna da statisticki gledano prvi sneg padne oko 20. novembra bez da gledamo u karte.

Ajde sad da se vratimo na temu. Od nedelje krece kosava ,a i sunca nece biti previse, bice puno oblaka. U sredu moguca slaba kisa uz temperature koje ce se u ovom periodu kretati oko 15C. Za dalje videcemo.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #29 poslato: 29. Oktobar 2010. u 14:29 »
Još uvek je scenario za sledeću nedelju prilično na klimavim nogama, gfs ubacuje sramežljivo varijantu sa kišom u sredu dok se EC još uvek toga ne rešava. Ima još puno do tad, jer kretanje ciklona u Mediteranu je vrlo teško predvideti. Košava je sigurna sve ostalo je još uvek na razmatranju.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #30 poslato: 29. Oktobar 2010. u 15:09 »
Nebuloze da je meni neko rekao da sam pametnjakovic pa jos i nekako,ali neko da kaze za Ptprinca koji je zaista kompetentan u vezi svega vezanog za meteorologiju,i jos nekih tu kolega hmmmm,bolje da cutim

Truth hits everybody... :rofl:

Šta ću, kad jesam. Imam napismeno. :P

Hvala za ovaj komentar. Pamtim, pa vratim. ;)
Dotle, idem u Šabac na vašar... :cheers:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #31 poslato: 29. Oktobar 2010. u 17:10 »

To nijedan model za prognozu klime ne može da predvidi.

Kako su lupetali modeli prosle zime, ko maksim po diviziji :)


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #32 poslato: 30. Oktobar 2010. u 15:46 »
Prema tacnijim najavama, manje zahladjenje, i pad temperature na 8,9 stepeni bice oko 10 novembra, i zatim ponovo toplije. A opet pad temperature mogao bi se ocekivati oko 16 novembra, pa bi prve pahulje u nizim predeli mogle pasti izmedju 17 i 21 novembra u nizim krajevima. To je to :) u svim ostalim danima bice temperatura izmedju 13 i 18 stepeni.
Aha, znaci 16-og je pad temperature, dobro da znam da isplaniram... :nelupaj:

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #33 poslato: 30. Oktobar 2010. u 17:42 »
Spremi neku kintu, pa 15. u soping po neku kapicu :P

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #34 poslato: 30. Oktobar 2010. u 17:59 »
Ne vredi se igrati sa vama, dobili ste pravu prognozu, pa kad sve prodje onda pametnjakovici, pametujte nesto, do tad psst. . .

Premda ovo nije forum na kome diskutuju profesionalci(ne mora da znaci da nece i biti), vec je uglavnom forum amatera i entuzijasta u oblasti, opet niko od nas nije dao sebi za pravo da bez valjanih argumenata i odgovarajucih karata, da procenu razvoja vremena.
Kroz istoriju je bilo isuvise proroka i gatara koji su zamajavali obican narod nudeci mu instant prognozu za proizvoljno udaljeni period.Za to vreme nauka kao sto je meteorologija je imala poteskoca, upravo zbog takvih primera.Mi kao svesna bica treba da pouceni takvim negativnim okolnostima, ne dozvolimo da se tako nesto ponavlja.
Sarlatanstvo i proroke treba ignorisati.

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #35 poslato: 31. Oktobar 2010. u 11:33 »

Pazi, mladene... i ćorava koka ubode neko zrno. Do pre nekoliko dana su i oni najavljivali milenijumsku zimu... Ne veruj meteorologu koji laže!

Znam, ali laž u moru laži ostane neprimećena iliti "baobabe nisu isčupane na vreme", pa jedna manje više u nizu, niko i ne primeti.
Ove prognoze koje se rade za mesec dana ipak izađu na naslovnim stranama novina. To ne znači da su tačne, ali često znaju da pogode trend.
Vratiće se magle u London!

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #36 poslato: 31. Oktobar 2010. u 15:44 »
RHMZ  - prognoza za novembar. Sad hoće li "ćorava koka" ubosti zrno, videćemo.

Vratiće se magle u London!

Van mreže PedjaN

  • *
  • Poruke: 408
  • Starost: 32
  • Lokacija: Oplanici,Kraljevo
  • I love snow!
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #37 poslato: 31. Oktobar 2010. u 18:59 »
RHMZ  - prognoza za novembar. Sad hoće li "ćorava koka" ubosti zrno, videćemo.


  To me je bas lepo iznenadilo, jos kada bih se to ostvarilo....

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #38 poslato: 01. Novembar 2010. u 10:58 »
Znam, ali laž u moru laži ostane neprimećena iliti "baobabe nisu isčupane na vreme", pa jedna manje više u nizu, niko i ne primeti.

Mnogo si me obradovao time što si pravilno shvatio potpis iz mog avatara. :super: Vidiš moju muku kod kuće (na samoj sličici)... Tako to biva kada se zaparlože baobabi...

Što se dugoročne prognoze tiče, ne treba biti baba-Vanga i reći da će tokom novembra temperatura biti sve niža i niža. Doduše, malo je trivijalno dat trend temperature, kad svi vrlo dobro znamo da postoje otopljenja i zahlađenja. Uvek su i postojala. Jako su retki meseci koji precizno prate kalendar i svakim danom u jesen bude sve hladnije. Čak štaviše, ne sećam se da se to ikada i desilo.
Meni ovaj grafikon više liči na neki dugogodišnje prosek kretanja temperature u novembru nego na ozbiljnu prognozu. Ali, šta je, tu je. Nema 'preciznijih najava' koje bi to realno i dale, a da se to potom i ostvari.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #39 poslato: 01. Novembar 2010. u 13:55 »
Meni se cini da ce do kraja nedelje biti cak i toplije nego danas, sto bi znacilo da nisu tim grafikonom uspeli da pogode cak ni prvu nedelju prognoze...