Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96522 puta)

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #220 poslato: 19. Novembar 2010. u 12:31 »
Tendencija je takva da smo sa svakim novim izlazom sve dalji od snega...U tome se slazu i GFS i EC.

Novi GFS crta novo prolece. Sneg bi videle planine, ali samo na kratko.
Nadam se da ce ensemble biti bolji.
Vratiće se magle u London!

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #221 poslato: 19. Novembar 2010. u 12:33 »
I ensemble nista bolji.., Jedino GEM jos uvek drzi hladnu pricu... Videcemo...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #222 poslato: 19. Novembar 2010. u 12:34 »
Tendencija je takva da smo sa svakim novim izlazom sve dalji od snega...U tome se slazu i GFS i EC.

U potpunosti se slazem i polako dozivljavam prvo razocarenje ali bar smo na samom pocetku pa ce zima valjda imati vremena da nam se iskupi do kraja.  ;)

Van mreže godsurke

  • Poruke: 1
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #223 poslato: 19. Novembar 2010. u 12:35 »
ehhh  :cry: znaci snega necemo videti do januara kako je krenulo

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #224 poslato: 19. Novembar 2010. u 13:35 »
Hm, kao i svake godine sve se nadamo nekom snegu u drugoj polovini novembra i prvoj polovini decembra i na kraju nista od toga.

Jesam zimoljubac, ali se nisam nesto preterano ni nadao da ce biti snega posle 24 novembra, kad malo bolje pogledam zadnjih sedam osam godina pravog snega a i zime nema pre 15 decembra. Sve nekako krece oko sv. Nikole tada i vidimo prvi veci sneg.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #225 poslato: 19. Novembar 2010. u 14:21 »
Dajte link za neki ensemble koji se update prvi :)

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #226 poslato: 19. Novembar 2010. u 14:24 »
 ^^
Polako ljudi,

ne klonite duhom  :).
Nijanse su te koje odlučuju.
Kako stvari sada stoje, najsitnija promena u ulaynim podacima uzrokuje ogromne promene u modelima. Iskreno mislim da je scenario koji daje glavni GFS posle 192 sata malo verovatan. Da zatopli moguće, ali toliko ne verujem. A mogu da se vreate na prethodno stanje.
Više verujem meteorolozima. Primera radi, meteorolog Časlav Stanojević je najavio zahlađenje i sneg posle 23 novembra, a modeli to nisu ni naslućivali ni izbliza. Takođe, na italijanskom 3b Meteu pojavio se ovaj scenario par dana pre nego što je ijedan model to video. I današnja analiza koju sam kopirao u prethodnom postu najavljuje mogućnost prodora hladnog arktičke vazduha u južnije krajeve i to krajem meseca, a upravo kad GFS vidi suprotno . Oni, koliko sam shvatio, ne dovode u pitanje blok na atlantiku već po njima više zavisi od kretanja baričkih sistema u mediteranu i njihove putanje.
Tako, više verujem ljudskom radu, jer mislim da mašina još uvek ne može da zameni čoveka.

Vratiće se magle u London!

Van mreže SSJ5

  • *
  • Poruke: 98
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #227 poslato: 19. Novembar 2010. u 14:28 »
Ne kontam kako svi mogu da vicu kako je zahladjenje sigurno i onda klonu posle jednog loseg izlaza. Mislim, ne razumem se u meteorologiju, ali koliko vec pratim ovaj forum, pokupio sam ponesto.

Daleko od toga da prozivam ikoga, samo mi nije jasno cemu tako brza promena misljenja.

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #228 poslato: 19. Novembar 2010. u 14:51 »
Toliko sitnih detalja odlucuje o tome kako ce izgledati kraj sledece nedelje da je bas bez veze svoditi racune.Prvo treba da sacekamo prolazak ove Biskajske ciklone.Zatim da vidimo polozaj AC nad Skandinavijom.Ako  hladnoca ode prema severu Kanade onda ovakav scenario nije ne moguc.Ipak jos je to toliko daleko da treba sacekati bar ponedeljak-utorak kao neki kontrolni dan.Do tada ce se mnogo toga znati.Nije iskljuceno da 12z opet bude skoroz zimski a sa njim i novi EC.Sve je i dalje otvoreno!

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #229 poslato: 19. Novembar 2010. u 17:15 »
Slazem se sa mladenom i SSJ5. Ovaj izlaz je malo losiji od ostalih i sta sada, sledeci ce mozda biti bolji, sto tako brzo menjate misljenje.
Bice jos promena sigurno.

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #230 poslato: 19. Novembar 2010. u 17:22 »
Evo 12z gotovo idealan za sada.Fali malo hladnoce ali blok postavljen kako treba.Sistem iznad Kanade dosta slabiji i situacija odmah dosta bolja.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #231 poslato: 19. Novembar 2010. u 17:41 »
Skoro pa odlican izlaz GFS-a 12z. Ima i dobrih padavina, mogao bi dobar sneg da padne u Vojvodini dok juznije u pocetku fali malo hladnoce. Jedino sto mi se ne svidja je sto se AC iznad Islanda raspada ali je to jako daleko +240h.


Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #232 poslato: 19. Novembar 2010. u 17:42 »
Rekoh ja  ;).
Evo GFS12Z za 1. decemmbar daje t850 temperaturu -15, a u prethodnom izlazu je bilo +15,
Bice jos kolebanja, ali vise verujem hrvatskom meteorologu Vakuli, nego modelima.
Nekako, primeti se ko prica iz ljubavi prema meteorologiji, a ko radi ko zna cega....
Vratiće se magle u London!

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 256
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #233 poslato: 19. Novembar 2010. u 17:54 »
ja sam ipak za nastavak proleca!
:)))

mada ja jako volim zimu,al' zbog grejanja na plin,velikih racuna,nezavrsenih poljo. poslova zbog velikih i obilnih kisa ....navijam za sto blazu i suvlju zimu!
:P

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #234 poslato: 19. Novembar 2010. u 17:59 »
Pa dobro sad izgledalo je da nece biti nista od snega, modeli malo lutaju zbog vece promene vremena. Ja najvise volim kada modeli na 3-4 dana pred pocetak odjednom pocnu da crtaju sneg kao sto se desilo za docek 2008.Modeli su tek 27. poceli odjednom da daju sneg.I naravno prvog je bilo oko 30 cm e to je sneg..

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #235 poslato: 19. Novembar 2010. u 18:01 »
Eto vratio nam gfs12z zimu od četvrtka.bice tu još kolebanja narednih dana.ono što je izbačeno i što menja situaciju iz korena u odnosu na prethodni izlaz jeste dubok ciklon u oblasti pirinejskog poluostrva. u svakom slucaju, pocinje zanimljiv period

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #236 poslato: 19. Novembar 2010. u 19:49 »
Vecerasnji EC daje izvrsne uslove za severnu polovinu Srbije i sneg iduci petak.Zasad vidim toliko unutar sedam dana.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #237 poslato: 19. Novembar 2010. u 20:41 »
Vecerasnji EC daje izvrsne uslove za severnu polovinu Srbije i sneg iduci petak.Zasad vidim toliko unutar sedam dana.

X

Slažem se ali ipak biće još promena. ;)

Uostalom,evo večeras vam je primer da modeli neke stvari počnu videti tek pred samo događanje  :-:

Primer je ova umerena kiša koja pada kod mene,a nju je GFS nacrtao tek sada u 12Z izlazu....
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #238 poslato: 19. Novembar 2010. u 23:38 »
18z nema nekih preteranih razlika u odnosu na 12z.AC je postojana,hladnoca malo otisla na zapad ali kozmeticki.Drugi izlaz za redom koji je prilicno dobar.Kasnije blok je jak ali do tada mnogo vode Dunavom i Savom... 

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #239 poslato: 20. Novembar 2010. u 11:35 »
Ne valja ni GFS 06Z,isto kao i prethondik..

Jeste da je daleko,ali šanse za sneg su sve manje i manje..

Izgleda da će zapadna Evropa kako je krenulo ponovo imati nezaboravnu zimu..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*