Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96515 puta)

Van mreže Aleksandar

  • *
  • Poruke: 289
  • Lokacija: Brus
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #40 poslato: 01. Novembar 2010. u 14:22 »
msm da do 17-og nece biti snega, jeste da ce temperature po visini na 850hpa biti u minusu, ali nema ciklona na vidiku...

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #41 poslato: 01. Novembar 2010. u 14:38 »
Nе znam na kojem se metodu zasniva dugoročna prognoza RHMZ-a pa ne mogu suditi o njoj. Sećam se, ali uglavnom su to bili zimski meseci, da bi se nekad stvarno iznenadio u tačnost njihove mesečne prognoze.
E sad, što se tiče trenda, npr. prošle godine smo imali hladan početak novembra da bi temperatura kontuinuelno rasla kako je mesec odmicao.
Ma kad bi se uspostavile normalne temperature svi bi bili zadovoljni, a ne kao prošle godine, sa +25 na -25 i obratno....

Vratiće se magle u London!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #42 poslato: 01. Novembar 2010. u 18:54 »
Nе znam na kojem se metodu zasniva dugoročna prognoza RHMZ-a pa ne mogu suditi o njoj.



Metod analogija :D

Nadji slican razvoj vremena u istoriji, pa pretpostavi da ce se taj slicni otprilike ponoviti i ove godine.I u samim udzbenicima se napominje koliko je metod neprecizan, jer i najmanja razlika u sadasnjoj i nekoj situaciji iz proslosti, za recimo 10 dana moze da napravi razliku izmedju njih kao i bilo koje dve proizvoljne godine :D
Poenta:Koristimo ono sto imamo i najbolje kako umemo.Pricali smo o ovome vec negde, cini mi se.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #43 poslato: 01. Novembar 2010. u 21:15 »
Bilo kako bilo sledecih nedelju dana imamo toplo i stabilno vreme.
Kao sto sam ranije rekao ne ocekujem sneg u prvoj polovini novembra, neka ga ne bude ni u drugoj pa neka se onda sve promeni u decembru.
Mesecna prognoza RHMZ-a je vec vise puta objasnjavana, to cista lutrija. 

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #44 poslato: 01. Novembar 2010. u 21:26 »
Bas tako temperature ostaju na istom nivou od 17C do 22C

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #45 poslato: 01. Novembar 2010. u 21:33 »
Evo samo primera radi da okacim ovu prognozu sa madjarskog meteo sajta, ona se azurira svaki dan al vec neko vreme stoji ovaj scenario za novembar mesec, takodje ova prognoza sadrzi trend pada maksimalnih vrednosti temperature kako mesec odmice sto je i logicno ali se to retko kad desava u stvarnosti.


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #46 poslato: 01. Novembar 2010. u 22:19 »
Evo samo primera radi da okacim ovu prognozu sa madjarskog meteo sajta, ona se azurira svaki dan al vec neko vreme stoji ovaj scenario za novembar mesec, takodje ova prognoza sadrzi trend pada maksimalnih vrednosti temperature kako mesec odmice sto je i logicno ali se to retko kad desava u stvarnosti.



Jel ovo prognoza za Vrbas ili za Srbiju?

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #47 poslato: 01. Novembar 2010. u 22:42 »
^^
Ni za Vrbas, ni za Srbiju :D

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #48 poslato: 01. Novembar 2010. u 22:45 »
Metod analogija :D

Nadji slican razvoj vremena u istoriji, pa pretpostavi da ce se taj slicni otprilike ponoviti i ove godine.I u samim udzbenicima se napominje koliko je metod neprecizan, jer i najmanja razlika u sadasnjoj i nekoj situaciji iz proslosti, za recimo 10 dana moze da napravi razliku izmedju njih kao i bilo koje dve proizvoljne godine :D
Poenta:Koristimo ono sto imamo i najbolje kako umemo.Pricali smo o ovome vec negde, cini mi se.

Znao sam da je metod analogija, ali sam mislio da se pored analogije koristi i još koji input za prognozu  :).
Inače, prilično mi smelo deluje da će razvoj situacije u ovom u novembru biti sličan razvoju situacije u novembru 1999., tad je oko 20. novembara pao lep sneg, a decembar je bio, moglo bi se reći, brutalno hladan, a ni januar nije zaostajao  ;).Ode ja predaleko, šta ću statističar sam po profesiji, stalno jurim trendove, a ni slikanje mi nije strano. Mislim na onu poslovicu:"statistika moja dika što naumi to naslika".  ;)

Evo samo primera radi da okacim ovu prognozu sa madjarskog meteo sajta, ona se azurira svaki dan al vec neko vreme stoji ovaj scenario za novembar mesec, takodje ova prognoza sadrzi trend pada maksimalnih vrednosti temperature kako mesec odmice sto je i logicno ali se to retko kad desava u stvarnosti.

Možeš li da okačiš link ka toj prognozi.

Znači poenta je:" Koristimo ono sto imamo i najbolje kako umemo", kao što reče kolega Genčić.

Kako da iskoristimo ovu južinu na najbolji način?   :-\
Vratiće se magle u London!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #49 poslato: 02. Novembar 2010. u 00:08 »
To je prognoza za Madjarsku, e sad ja to uzimam nekako orjentacionalno za Vojvodinu mada ne mora da bude ni blizu sto se padavina tice al sto se temperature tice ne moze puno ni da se razlikuje.

Evo ga link: http://www.idokep.hu/elorejelzes

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #50 poslato: 02. Novembar 2010. u 00:22 »
Znao sam da je metod analogija, ali sam mislio da se pored analogije koristi i još koji input za prognozu  :).
Inače, prilično mi smelo deluje da će razvoj situacije u ovom u novembru biti sličan razvoju situacije u novembru 1999.

Pa eto, poenta je da ovo nije nikakvo numericko izracunavanje(neki rezultat modela atmosfere), vec samo statistika.I sam metod je vrlo smeo, slozices se. :D

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #51 poslato: 02. Novembar 2010. u 01:58 »
Ensemble iz izlaza u izlaz u sve vecoj dilemi za period posle 10. novembra, sto je i bilo za ocekivati...


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #52 poslato: 02. Novembar 2010. u 10:17 »
Metod analogija :D

Nadji slican razvoj vremena u istoriji, pa pretpostavi da ce se taj slicni otprilike ponoviti i ove godine.I u samim udzbenicima se napominje koliko je metod neprecizan, jer i najmanja razlika u sadasnjoj i nekoj situaciji iz proslosti, za recimo 10 dana moze da napravi razliku izmedju njih kao i bilo koje dve proizvoljne godine :D

Znao sam da je metod analogija, ali sam mislio da se pored analogije koristi i još koji input za prognozu  :).

Mala dopuna: Osnova jeste Radinovićev metod analogije, gde se traže polja RT 500/1000 i prizemnog pritiska, kao i T na 850 mb koja su najsličnija aktuelnom stanju i prognoziranom stanju i razvoju za narednih pet dana, a da važe za taj deo godine (taj datum +-10-15 dana). Posle se iz raspoloživih prizemnih podataka koristi niz osmotrenih vrednosti, pomalo modifikovan prema aktuelnim vrednostima (dignut ili spušten za stepen-dva).
Međutim, za dugoročnu se koriste svi raspoloživi ulazi, među kojima posebnu težinu ima procena srednjih vrednosti iz klimatskog modela UKMO. Taj izlaz je osnova za opisne prognoze meseca koje se takođe objavljuju i ažuriraju jednom mesečno (dugoročna za jedan mesec ide dva puta mesečno, oko 1og i oko 15og u mesecu).

Osnovni nedostatak dugoročnih prognoza jeste taj kojeg su i ljudi koji sastavljaju dugoročnu prognozu svesni. To je statistički pristup, oslanjajući se na verovatnoću ponavljanja događaja, što se u prirodi u principu ne dešava. Svaka je situacija originalna i ne može se uspešno parametrisati. Otud se i ostvarenja 'otmu kontroli' i razvoj posle uspešno predviđene situacije se izvrne skroz naopako.

S druge strane, prilično je nemoguće dati dugoročnu prognozu onako kao što se daje kratkoročna, sukcesivnim analizama i vremenskim koracima za sva prognozirana polja. Ako je greška recimo 2% za naredna 24 sati, verovatnoća da će biti kao u prognoziranom polju jeste 1/1.02, odnosno 98%. Množimo dalje: za sledeća 24 sati to iznosi 96&, što i dalje nije loše. U sledećem koraku, verovatnoća opada na 92%, pa za četvrti dan iznosi 85%, za peti dan samo 73%, a šestog dana 53%, dok sedmog dana to iznosi tragičnih 28%, osmog dana 7%, dok je za deveti dan već smešno malo, ispod 1%... Ovo su samo paušalni primeri o čemu govorim, dajući primer kako se greška izračunavanja uvećava. Statistika daje manje rasipanja rezultata, ali i manje fizičkog smisla. Dakle, problem je za sada nerešiv.
Ako se oni procenti (koji su dati samo kao primer, nisu egzaktni ni realni, ali lepo opisuju ono što objašnjavam) malo poboljšaju, mislite da će se sve to dovesti u neki red? Hm... Smanjimo grešku na 1% za isti korak. Drugog dana verovatnoća je 98%, trećeg dana 96%, četvrtog dana 92%... dalje vidite i sami. Udvostručenje tačnosti prognostičkih polja će celu priču pomeriti samo za jedan dan više pouzdanih prognoza. A za prepolovljavanje greške treba uložiti mnogo rada i truda, više godina, možda čak 10, da ne govorimo o računarskim resursima koji moraju biti bar četiri puta moćniji da bi postigli ovako zahtevan zadatak. To je glavni razlog zašto je došlo do buma numeričke prognoze 90ih i početkom ovog veka, jer iole pouzdane prognoze su pre tog perioda bile amo za do dva-tri dana, a danas već možemo imati 5-6 dana iole dobre prognoze. Čisto sumnjam da će se računari toliko razvijati. A meteorološka nauka u međuvremenu stoji i prikuplja iskustva, a nove jednačine koje bi bolje parametrisale situaciju se jednostavno ne razvijaju. Dakle, i tu je potrebna neka revolucija koja danas uopšte nije na vidiku.

Pa eto, poenta je da ovo nije nikakvo numericko izracunavanje(neki rezultat modela atmosfere), vec samo statistika.I sam metod je vrlo smeo, slozices se. :D

Svaki metod za dugoročnu prognozu je smeo, a ljudi koji daju dugoročnu prognozu to rade zato što im je to u opisu posla.

Uh, odoh malo i u off... ali nadam se da sam razjasnio o čemu se radi kod dugoročnih prognoza.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #53 poslato: 03. Novembar 2010. u 13:46 »
Narednih 5-7 dana i dalje veoma toplo vreme sa temperaturama u pojedinim danima i do 24C, na severu ce biti nesto svezije sa temperaturama koje nece prelaziti 20C

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #54 poslato: 03. Novembar 2010. u 14:24 »
Eto nam miholjskog leta  :)
Za sada nema na vidiku moguceg ozbiljnijeg zahladjenja a ni padavina.
Modeli vide suvo i toplo vreme do daljnjeg.
Eh, a prosle godine na danasnji dan je padao sneg u vecem delu zemlje....

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #55 poslato: 03. Novembar 2010. u 15:32 »
Eh, a prosle godine na danasnji dan je padao sneg u vecem delu zemlje....

Jeste padao sneg, ali je potom zatoplilo pa je do kraja novembra bilo vreme kao sto je sad.
Doduse, s obzirom da su mnogim ljudima u zemljotresu ostecene kuce bolje da je toplo.
Kako stvari stoje promenu mozemo ocekivati tek posle 11-12. og. Do tad jugo.
Vratiće se magle u London!

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #56 poslato: 04. Novembar 2010. u 05:13 »
Ako se nastavi ovako toplo vreme ispašće da je novembar imao više dana  sa temperaturama preko 20 stepeni od oktobra! u oktobru u Beogradu nije bio ni jedan da sa temperaturom preko 20 stepeni! a ovih par dana prelaze kao lude temperature 20 a kako stvari stoje i narednih dana će!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #57 poslato: 04. Novembar 2010. u 11:32 »
EC iz izlaza u izlaz daje sve toplije i stabilnije vreme u narednih 7 do 10 dana.
Kad je ovakva situacija modeli tesko da grese, nema kraja ovakvom vremenu.....

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #58 poslato: 04. Novembar 2010. u 12:16 »
Bice kise od ponedeljka, to je sada vec skoro pa izvesno!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #59 poslato: 04. Novembar 2010. u 12:17 »
 ^^ ^^ Čudan mi je EC,nemoguće da kod nas nema ni kapi kiše a u ponedeljak se crta centar od 995Hpa u Đenovi...

GFS naravno  suprotno od EC-a daje kišu.

Bice kise od ponedeljka, to je sada vec skoro pa izvesno!

Da,i ja mislim da je to realniji scenario.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*