Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96513 puta)

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
Novembar 2010
« poslato: 23. Oktobar 2010. u 11:26 »
Evo kad vidim da vec nesto pricate o novembru 2010... ajde ovdje nastavite :super:
I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #1 poslato: 28. Oktobar 2010. u 08:08 »
Sve više i više se penju ensi, padavina se brišu... Čini se da će početkom novembra vladati stabilno vreme, možda Miholjsko leto u novembru sa temperaturama do 20 stepeni.


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #2 poslato: 28. Oktobar 2010. u 08:25 »
I meni se cini da predstoji jedno bar 7 dana lepog, stabilnog vremena sa slabim vetrom.Druga opasna stvar su jutarnje magle koje mogu da se produze na popodne, a ponegde i u celodnevne(nasi krajevi primaju srazmerno manje kolicine suncevog zracenja).Tada bi svakako izostao pojam ''lepog'' vremena, a i muku bismo mucili sa zagadjenjem.Uskoro ce se stabilizovati pa cemo videti.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #3 poslato: 28. Oktobar 2010. u 08:37 »
Nekako logično posle ovakvog oktobra mora doći period stabilnijeg vremena.
Biće super za uživanje u prirodi i jesenjim bojama.

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #4 poslato: 28. Oktobar 2010. u 14:52 »
Da, bice jako lepo vreme za vikend.
Sumnjam da ce biti magle, tako da cemo, u nedostatku Kimijevih smajlija  :), moci da uzivamo kao sto Boce rece u jesenjim bojama i lepom vremenu. Nadam se da nece bas dugo da potraje, sedmica-dve da ce se izdrzati.
Nekako mi se ovaj nailazeci topli period pokalapa sa mesecnom prognozom RHMZ-a sto je izasla 15.10.
Moze se reci da su pogodili trend.
Vratiće se magle u London!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #5 poslato: 28. Oktobar 2010. u 15:10 »
Pitanje je koliko će zaista biti lepo jer modeli nisu sigurni da li će biti padavina ili ne,ali dosta oblaka i pojačane košave biće sigurno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #6 poslato: 28. Oktobar 2010. u 15:15 »
Sve što je u modelima ispod 1 mm tretiram pre kao nisku oblačnost, a ne kao padavine.
Što se magli preko većeg dela dana tiče, biće ih kad krene topla advekcija po visini.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #7 poslato: 28. Oktobar 2010. u 15:34 »
Pa i ja sam sklon misljenju da cemo lepo vreme imati samo za vikend, a vec od ponedeljka moze biti vetra i oblacnosti tako da i pored visih temperatura necemo imati vreme koje bi se moglo nazvati lepim.
Vratiće se magle u London!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #8 poslato: 28. Oktobar 2010. u 15:57 »
Skoro dva meseca imamo temperature ispod proseka a u pojedinim dekadama i dosta ispod proseka, realno je da sledi i period toplijeg i suvog vremena, bilo bi mi draze da je to bilo u oktobru nego novembru ali tako je kako jeste.
Inace kako iz modela mogu da zakljucim da ce biti magle, to mi bas nije jasno? Koji parametri se tu gledaju?

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #9 poslato: 28. Oktobar 2010. u 18:50 »
GFS je vec poceo u izlazima posle 192 sata da crta (njuši) prodore hladnog vazduha sa severa.
Baš me zanima kakva će biti mesečna prognoza RHMZ-a.
Vratiće se magle u London!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #10 poslato: 28. Oktobar 2010. u 19:15 »
Koji parametri se tu gledaju?

Skoro sigurno je potreban visok pritisak, koji garantuje silazna kretanja, stabilno i vedro vreme.Takodje ne treba da se nalazimo u blizini neke doline niti bilo kakvog poremecaja u polju pritiska(cikloni..), koji se nekad mogu javiti na periferiji anticiklona(oni su naravno u sklopu ciklona).
Primer je kada smo i dalje pod uticajem anticiklona ali sa zapada jaca ciklon ili dolina javlja se kosava koja skoro svakako u Vojvodini(kosavsko podrucje) garantuje vreme bez magle.
Topla advekcija po visini koja bi pojacala inverziju(sto ptprince rece), moze da se vidi na ovim kartama, prizemnog pritiska i RT1000/500(koje svi gledamo), gde upravo one boje(izohipse) predstavljaju debljinu sloja, a posredno i usrednjenu temperaturu sloja od 1000mb do 500mb.Tako mozemo doci do zakljucka, da ako smo u podrucju sa relativno velikom topografijom, to ima doprinos i od visih slojeva(topao vazduh po visini).

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #11 poslato: 28. Oktobar 2010. u 19:47 »
Poslednji izlaz kao sto rece Mladen njusi formiranje bloka iznad Britanije krajem prve nedelje novembra. A pozicija je takva da nam direktno salje hladan vazduh sa severa.

Ko zna sta ce biti ovo je prvi ovakav izlaz.


Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #12 poslato: 28. Oktobar 2010. u 19:55 »
Poslednji izlaz kao sto rece Mladen njusi formiranje bloka iznad Britanije krajem prve nedelje novembra. A pozicija je takva da nam direktno salje hladan vazduh sa severa.

Ko zna sta ce biti, tesko je sada prognozirati na duze od pet dana...

Naravno da je teško prognozirati, i ko zna kakav će biti naredni izlaz. Mada sam bio ubeđen da će GFS vrlo brzo ovako nešto nacrtati, pa će potom, po običaju odlagati. Zato me i zanima kakva će biti prognoza od RHMZ-a za Novembar, ne bi li uvidio neki trend, pa da se malo igram Joea Bastardia :).
Vratiće se magle u London!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #13 poslato: 28. Oktobar 2010. u 20:15 »
Citat
Skoro dva meseca imamo temperature ispod proseka a u pojedinim dekadama i dosta ispod proseka, realno je da sledi i period toplijeg i suvog vremena, bilo bi mi draze da je to bilo u oktobru nego novembru ali tako je kako jeste.
Ciklon, slazem se sa ovim... iako ce ova godina biti relativno hladnija i kisovitija, u poredjenju sa proteklim godinama, ipak smatram da mora da dodje i period relativno toplog vremena, jer moje iskustvo kaze da je takvo smenjivanje (relativno) toplijih i (relativno) hladnijih perioda bilo oduvek...

Tako da moze lako da se desi da, recimo, narednih mesec-dva budu suvlji i topliji od proseka...

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #14 poslato: 28. Oktobar 2010. u 21:08 »
Ja nekako pravim paralelu sa prošlom zimom koja je po meni bila konstantno topla, mada će većini ostati upamćena kao zima sa dosta snega i sa niskim temperaturama. Novembar je bio topao, prva dekada decembra takođe. Ozbiljnije zahlađenje je nastupilo sredinom decembra sa obilnim snegom i jako niskim temperaturama, da bi potom usledilo prolece oko nove godine. Praktično imali smo mrvice od zime koje su na kratko probijale do nas iz pravca severozapada gde je zima bila doslovno oštra. Ovo do sada mi nekako liči da ćemo ove godine imati suprotnu situaciju, konstantno hladnije vreme, sa povremenim prilivima toplog vazduha kao što će biti ovaj priliv toplog vazduha koji nam stiže za vikend. Naravno, ovo što pišem je neki moj osećaj ili intuicija.. pa što bude.
Vratiće se magle u London!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #15 poslato: 28. Oktobar 2010. u 22:19 »
Prosla zima konstantno topla??? mislis za Beograd???

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #16 poslato: 29. Oktobar 2010. u 00:13 »
Prosla zima konstantno topla??? mislis za Beograd???

Krivo sam se izrazio. Ako se za koju zimu ne može upotrebiti reč "konstanta" to je bila protekla zima. Izvinjavam se na grešci. Činjenica jeste da je sredinom decembra pao obilan sneg i da su se temperature sputile ispod -20, ali su prva dekada decembra i naročito treća bile izrazito tople. Koliko se sećam u Srbiji su krajem Decembra merene temperature iznad 20 stepeni, a Novu Godinu smo dočekali uz grmljavinu (u pojedinim mestima). Bilo je ekstremnih temperatura sa obe strane, ali mi se nekako čini da je ipak više dana bilo koji su bili s temperaturama iznad proseka. Januar takođe toplo-hladno, bio je doduše jedan period u januaru sa anticiklonom i suvim i hladnim vremenom. Naravno februarski sneg se ne zaboravlja.
Ono što sam hteo reći jeste, da iako ćemo prošlu zimu pamtiti po velikim snegovima i mrazevima, takođe možemo da je pamtimo i po temperaturama koje su više priličile proleću. No da ne ulazim dalje u detalje, hteo sam da kažem da mi je ostao utisak da je prošla zima protekla više u nekom, aj sad kako da se izrazim a da ne lupim :) ,južnom strujanju koje je prekidano naglim zahlađenjima uz obilne snežne padavine, da bi južina potom opet nastavila svojim tokom.
Ovo sve pišem po pamćenju, pa ako grešim, izvinjavam se. To je nekako moj subjektivni doživljaj protekle zime, utemeljen samo na mom subjektivnom osećaju. Nadam se da mi dragi forumaši  neće zameriti.
Pozdrav :)
Vratiće se magle u London!

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #17 poslato: 29. Oktobar 2010. u 00:26 »
Biće ovaj početak novembra topao izgleda od 16 do 18 stepeni!

Nije to ništa strašno! kad se samo setim početka novembra 2008 kad je bilo oko 25 stepeni!

U ovom oktobru 2010 ni jedan letnji dan nije bio u Beogradu! bio je samo jedan dan sa temperaturom od 20 stepeni! zato ne verujem da će biti mnogo topao početak novembra!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #18 poslato: 29. Oktobar 2010. u 00:46 »
Tesko da ce se ovog novembra ljubitelji zime radovati snegu, mesec jos nije ni poceo ali vecina prognoza koje pratim ukazuju bas na to. Jeste daleko ali uopste nisam optimista. :(
Voleo bih da mi neko za mesec dana kaze kako sam lupio kada sam napisao prethodnu recenicu.... :D

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.378
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #19 poslato: 29. Oktobar 2010. u 02:00 »
Prema tacnijim najavama, manje zahladjenje, i pad temperature na 8,9 stepeni bice oko 10 novembra, i zatim ponovo toplije. A opet pad temperature mogao bi se ocekivati oko 16 novembra, pa bi prve pahulje u nizim predeli mogle pasti izmedju 17 i 21 novembra u nizim krajevima. To je to :) u svim ostalim danima bice temperatura izmedju 13 i 18 stepeni.
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.