Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96580 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #120 poslato: 13. Novembar 2010. u 22:24 »
Slozio bih se s tobom Darko, za sad nema jaceg zahladjenja na vidiku. Svakako ovom toplom talasu se blizi kraj za par dana sto je najbitnije.
Cekacemo jos dosta do prvog snega....

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #121 poslato: 14. Novembar 2010. u 10:31 »

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #122 poslato: 14. Novembar 2010. u 11:02 »
Bogami ciklon, izgleda da nasi meteorolozi mirisu nesto, niko nije video?

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/140396/Klimatske+promene%3A+Još+deset+letnjih+dana%2C+a+onda+sneg.html

Ja sam video, i čudim se što niko ne komentariše :).
Italijani već par dana najavljuju taj scenario, a i jutrošnji GFS izlaz.
E sad, što se tiče nas....videćemo. To je tek za 10 dana.



Vratiće se magle u London!

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #123 poslato: 14. Novembar 2010. u 11:10 »
gfs njuši neki sličan scenario za poslednjih 5 dana novembra ali je to previše daleko za ozbiljniju analizu!
biće promene to je sigurno ali kako će se sve to odvijati na terenu videćemo tek za jedno nedelju dana

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #124 poslato: 14. Novembar 2010. u 13:21 »
Bogami ciklon, izgleda da nasi meteorolozi mirisu nesto, niko nije video?

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/140396/Klimatske+promene%3A+Još+deset+letnjih+dana%2C+a+onda+sneg.html

Gencicu, koleginica iz Slovenije juce prenela tu vest u temi zima 2010/2011. Nisam komentarisao jer me pomalo iznerviralo nesto iz tog teksta...
Lepo izgleda ali je jos daleko, kao sto rece Boce promene ce biti sigurno ali u kom pravcu ce ici rano je analizirati.
Kraj ove toplote je blizu ali  nam ne gine jos jedno nedelju dana s temperaturama iznad proseka...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #125 poslato: 14. Novembar 2010. u 14:30 »
Ma to ja da proverim ko koliko cita... :D :D :D :D

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #126 poslato: 14. Novembar 2010. u 19:23 »
Imam ja komentar. Ako zahladi 10 stepeni, ne znači da će padati sneg, tj neće sigurno  :doh:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #127 poslato: 14. Novembar 2010. u 19:59 »
Ma to ja da proverim ko koliko cita... :D :D :D :D

Lukavo Gencicu nema sta!  :D

Imam ja komentar. Ako zahladi 10 stepeni, ne znači da će padati sneg, tj neće sigurno  :doh:

Hahaha, dobro si ovo analizirao.... :)

Evo da bacimo pogled na prognozu Madjara koja se azurira svaki dan i prelazi u sledeci mesec ali mi cemo se baviti samo novembrom.
Nazalost ne mozemo videti  nista obecavajuce za ljubitelje zime...


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #128 poslato: 14. Novembar 2010. u 20:11 »
Usput sam bacio pogled na novi EC, nema tu ništa spektakularno u sledećih 10 dana, biće svežije, ali čini se i dalje oko ili malo iznad proseka. Tek 23/24 sluti na ozbiljniju promenu.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #129 poslato: 14. Novembar 2010. u 20:14 »
Spektakularno oslobađanje hladnoće sa severa ka Evropi po EC-u tamo od 23/24....Ihhaaa :D

Jeste daleko,ali...  :)

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #130 poslato: 14. Novembar 2010. u 20:22 »
Skoro svi modeli su saglasni da imamo blok,tj. jak anticiklon iznad islanda.Njegov polozaj,o kojem je rano pricati,moze da otvori put hladnoci sa NE i donese dosta hladnije vreme kod nas.Vecerasnji EC je dosta obecavajuci i ako se trend nastavi kao sto juce rekoh mozemo ocekivati zanimljiviji kraj meseca.

 
 :kafa:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #131 poslato: 14. Novembar 2010. u 20:23 »

Nazalost ne mozemo videti  nista obecavajuce za ljubitelje zime...


Znaci dolazi 'ladno :(


Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #132 poslato: 14. Novembar 2010. u 20:30 »
Ne morate gledati samo modele, imate lepih tekstova na 3B meteo za treću dekadu novembra i početak decembra. Jeste italijanski, ali uz pomoć googla prevedete na engleski i shvatićete smisao.
Jako lepo je napisano.
Slovenka je u zanimljivostima postavila jako lep link ka analizi nadolazeće zime koju su uradili Švajcarci.
Evo linka:

http://www.metheo.ethz.ch/wie_wir_der_winter_2010-11_teil_1.html

Link ka 3B meteo:

http://www.3bmeteo.com/giornale-meteo/meteo+dicembre-+freddo+artico+in+arrivo--10598
http://www.3bmeteo.com/giornale-meteo/freddo+e+neve+dopo+il+23--10606

Izgleda da zima ipak stiže.
Vratiće se magle u London!

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #133 poslato: 14. Novembar 2010. u 21:06 »
Modeli Madjarske m. sluzbe, gledano u toku veceg dela ove godine pokazali su se kao vecinom pogresni,
Nemci su pred proslu zimu izjavili da u Berlinu verovatnoca da padne sneg u toku cele zime je vrlo mala, pravdajuci to, nadmorskom visinom od nekih 90m, kao i globalnim otopljenjem od 1C, da bi Berlin prosle godine bio konstantno pod sneznim prekrivacem oko 55 dana, i konstatnim minusom,
Islandjani za ovaj novembar , pocetak ocekivase vecinom temperature u plusu,a do ovog trenutka vecinom je Rejkjavik u minusu, do pre neki dani pod sneznim pokrivacem.
Nas RHMZS napisao za novembar suvlji i hladniji od proseka, a mi ako se nastavi ovakav trend mozemo reci nikad topliji novembar,odnosno nasi pod uticajem price o dosta hladnijoj zimi odmah promenise dugorocnu prognozu.....kada nemaju svoje m.modele.
Da zakljucim niko od Evropskih meteo centara ne zna kakva nas zima ocekuje, klima se menja, u kom smeru mislim da to bi sada jedino Milutin Milankovic mogao sagledati al nije medju nama, a ovo je sve domen nagadjanja.
A sto se tice naseg RHMZ-a njih ako slusamo sneg u Beogradu zadnjih godina nije trebao ni da pada,podaci o temperaturama netacni, sem mozda za sam centar Beograda, al nije Beograd cela Srbija.
Srbija sve vise poprima karakteristike izrazito kontinentalnog tipa klime,snega i hladnoca  ce biti ali i toplih leta,sa tendencijom sve vecih temperaturnih amplituda.
Naravno moje misljenje moze se shvatiti kao i lupetanje-sto i ja kazem da radi RHMZ Srbije.

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #134 poslato: 14. Novembar 2010. u 21:15 »
ok, jasno je da imamo tendenciju početka kraja ovako izražene južine, to je prvi korak.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #135 poslato: 14. Novembar 2010. u 21:34 »
uz pomoć googla prevedete na engleski i shvatićete smisao.
...
Izgleda da zima ipak stiže.

uz pomoć gugl-translatora možete da prevedete sve na bilo koji jezik /pa i na srpski/, ali tekst ćete razumeti samo ako ste dobro upućeni u tematiku -

a zima ko zima:
doduše sad malo kasni, al nema da omane, neće nas promašiti, pre ili kasnije ;)

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 256
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #136 poslato: 14. Novembar 2010. u 21:36 »
samo neka bude toplo,bar cemo ustedeti na grejanju.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #137 poslato: 14. Novembar 2010. u 21:52 »

Nas RHMZS napisao za novembar suvlji i hladniji od proseka, a mi ako se nastavi ovakav trend mozemo reci nikad topliji novembar,odnosno nasi pod uticajem price o dosta hladnijoj zimi odmah promenise dugorocnu prognozu.....kada nemaju svoje m.modele.



Ovaj novembar će biti najtopliji na jugistoku Srbije u Nišu već 15 dana temperature prelaze 20 stepeni! imaće još sigurno 5-6 dana sa temperaturom iznad 20 stepeni! verujem da će Niš ovog novembra imati oko 20 dana sa temperaturom iznad 20 stepeni a u oktobru su imali samo par dana sa temperaturom iznad 20 stepeni! ispade novembar topliji od oktobra! to ja dajem samo primer Niš mada je tako u celoj Srbiji skoro! jedino Palić nije imao ni jedan dan sa temperaturom iznad 20 stepeni u ovom novembru!

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #138 poslato: 14. Novembar 2010. u 22:11 »
uz pomoć gugl-translatora možete da prevedete sve na bilo koji jezik /pa i na srpski/, ali tekst ćete razumeti samo ako ste dobro upućeni u tematiku -
:) , pa može, ali neke stvari baš bukvalno prevodi pa zna zbuniti.

Trenutno možemo pratiti razvoj sredozemne ciklone koju GFS vidi od 186 sata jugozapadno od Francuske. Mislim da će razvoj i kretanje tog ciklona bitno uticati na vreme kod nas, možda i ranije nego što očekujemo.
Vratiće se magle u London!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #139 poslato: 15. Novembar 2010. u 00:04 »
@tamnavac dobro zapazanje, a i secanje te dobro sluzi. U vecini stvari bi se slozio s tobom.
I da ne zaboravim, dobrodosao na forum.

Tezak mi je taj prevod s italijanskog, dosta lose google translate to prevodi, shvatam poentu al ipak bi vise voleo da u detalje sve razumem.

Mnogi najavljuju zimske dane od sredine trece dekade(cak i nas RHMZ) ali meni ipak nije jasno na osnovu cega oni to prognoziraju.
Zahladjenja ce biti i red je ali svi najavljuju prvi sneg, cak i snezni pokrivac.Ja ne vidim ni na jednom modelu takvu mogucnost, bar ne toliko sigurnu.
Mozda ne znam da citam izmedju redova...