Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96527 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #280 poslato: 21. Novembar 2010. u 17:21 »
Znatno bolji 12Z dosada za centralne predele i jug zemlje....minus po visini ide znatno južnije. :)

EDIT:Do 180-og sata OK,samo nakon 144-og sata hladnoća beži prezapadno tako da smo u toplom sektoru,..ali kažem OK jer modeli lutaju samo tako  :)
« Poslednja izmena: 21. Novembar 2010. u 17:41 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #281 poslato: 21. Novembar 2010. u 20:37 »
Ec budi Atlantik.GFS takodje nije optimistican.Drugi modeli dosta bolji.Nista se jos ne zna ali ako se ostvari vecerasnji EC nista od zime ni u decembru.Bolje da mu ne verujemo.  :doh:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #282 poslato: 21. Novembar 2010. u 20:44 »
Ne znam šta je tako loše kod današnjeg EC-a.  :-\ Crta se ciklon u subotu na sličnoj lokaciji gdje se crtao i juče. Tačno je da je nešto toplije po visini, ali opet bi ovo bio snijeg u većini krajeva:



Kako prolazi koji dan, sve sam veći optimista da ćemo vidjeti prve pahulje u narednih nedjelju dana. :)
O eventualnom sniježnom pokrivaču je još rano govoriti.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #283 poslato: 21. Novembar 2010. u 20:55 »
Za vikend nije los.Ta odsupanja u temperaturi nisu velika.Stepen dva manji i eto snega.Problem je takvo otvaranje Atlantika vec pocetkom sledece nedelje.Mnogi modeli ga njuse i zato EC ima vecu tezinu.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #284 poslato: 21. Novembar 2010. u 21:46 »
Problem je takvo otvaranje Atlantika vec pocetkom sledece nedelje.Mnogi modeli ga njuse i zato EC ima vecu tezinu.

Upravo tako, to se vec stidljivo najavljivalo par izlaza ali vecerasnji je katastrofa po tom pitanju jer ako dodje do ovkvog "divljanja" Atlantika onda znamo na koje vreme to odlaze zimu....

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #285 poslato: 21. Novembar 2010. u 22:05 »
Ne znam zasto ste tako nestrpljivi po pitanju zime i snega. Kada je u nasim krajevima pre 15. decembra pocela prava zima,mislim pao prvi pravi sneg? Moze malo da zabeli 2-3 dana i to je to,u mom kraju to se cesce desava nego na podrucju Vojvodine i Beograda, ali je i kod nas kratkog daha, generalno doslo je do pomeranja granica pojave prvog i posladnjeg snega u zimskoj sezoni, a da ce ga biti, tvrdim bice i na pretek, samo ne pre 12. decembra.Svedska jos uvek nije cela pod sneznim pokrivacem, Finska jeste, Belorusija i sve istocnoevropske zemlje jos uvek su bez snega, znaci i mi da ga ne ocekujemo, ovih dana,mozda koja pahulja al nista vise od toga, moje misljenje ali i sagledavanje cele Sevroistocne i Istocne Evrope ukazuje na to.

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #286 poslato: 21. Novembar 2010. u 22:39 »
da, nezgodno ce biti ako se atlantik probudi tako brzo.ima leka i za to-ako bi se nad centralnom evropom ugnjezdio jači anticiklon, koga takođe njuše modeli za početak decembra, od jedno 1035-1040 hpa pa da bude ono vreme sa maglom i niskim oblacima 5-6 dana, dok se atlantik ne ispuca

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #287 poslato: 21. Novembar 2010. u 23:17 »
Jaooo šta nacrta 18Z u subotu !!! :D :D  :o
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #288 poslato: 21. Novembar 2010. u 23:56 »
Tačno je da modeli naziru period toplijeg i stabilnog vremena nakon ovog zahlađenja (ili kako ste vi uočili jačanje ciklona nad Atlanskim okeanom i stvaranje anticiklona nad jugoistočnom Evropom), ali ne želim da uopšte razmišljam o tom periodu koji dolazi nakon vikenda. Za sada je najvažnije ono što se crta od utorka, a to je konačni dolazak pravog zimskog vremena (makar na nekoliko dana). Nijanse će odlučivati da li će padati kiša ili snijeg, i biće jako zanimljivo da sve to pratimo i diskutujemo ovdje na forumu. A šta će biti posle, samo nek smo živi i zdravi, tek počinje zima. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #289 poslato: 22. Novembar 2010. u 00:28 »
Tacno tako.
Zima nam konacno stize. I EC i GFS prognoziraju zanimljiv naredni vikend.
A posle, opet prilicno cudan razvoj, ciklon u Atlantiku koji prvo lici na crnu rupu, a potom se krece opet nekom cudnom putanjom....
Vratiće se magle u London!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #290 poslato: 22. Novembar 2010. u 07:01 »
Da, GFS u 18z i 0z ispeglao period od 26-28, odnosno za predstojeći vikend i ima uslova za sneg. Koliko će biti padavina i kakve će biti temperature pri tlu znaćemo za par dana.

Najveće šanse za sneg imaju zapadna Francuska, veći deo Nemačke, Alpi, zapadni deo Balkana...


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #291 poslato: 22. Novembar 2010. u 09:51 »
Kako samo lijepo izgleda ovo što je nacrtao novi GFS, možda i varijanta sa najviše snijega do sada. I EC je vrlo sličan.



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #292 poslato: 22. Novembar 2010. u 09:57 »
EC povecao padavine u poslednjem izlazu za sever zemlje sto se tice petka na subotu, po ovome bi to bio sneg cak na kratko i stvaranje manjeg sneznog pokrivaca.
GFS takodje nije los, po njemu bi do utorka imali Tmax izmadju 0C i 1C.
Ipak mislim da ce najzanimljivije biti sledece nedelje tj. pocetkom sledeceg meseca, svasta se predvidja ali bas kao i za predstojeci vikend nista se nece znati do poslednjeg trenutka.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #293 poslato: 22. Novembar 2010. u 10:03 »
 ^^
Da, modeli su konacno vratili padavine u Vojvodinu. Temperatura nije bila problem od pocetka, skoro u svakom izlazu temperatura na 850mb je bila izpod 0C u Vojvodini.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #294 poslato: 22. Novembar 2010. u 10:13 »
Baricki ili barski? , ma nije ni bitno...  :D

Barički je sistem, a barska je mušica :D

:) znači ipak su barske, a ne baričke :)

Ne daj se pokolebati, Mladene!

Pa ja sad sto ucim iz nekih udzbenika(doduse jeste da je jedan iz 1968. godine), svuda se koristi termin barski sistemi.Baricki mi je nekako vise hrvatska varijanta, a i imamo jedno(ili vise?) mesto blizu BG-a, pa da ne bude da je ciklon iz Barica. :D

To ti je slicno kao da te pitam, da li je ciklon ili ciklona? Neka koristi kako ko voli. :D (tolerancija na nivou) :D

Genčiću, neće me niko oboriti (pogotovu ne Ćurić) ako kažem da su to baričke tvorevine i barički sistemi. Među profesionalnim meteorolozima nema nikoga ko će da kaže da su to barske tvorevine.
Istina, nisam siguran da se u Bariču (kod Beograda) ili Baru (Crna Gora) prave cikloni. A ni ciklone. Barič ima hemijsku industriju koja ne proizvodi meteorološke termine. Bar ima luku u koju ne uplovljavaju meteorološki termini.

Da razjasnim ovu terminologiju. Nekada, dok je jezik bio zajednički (tj. srpskohrvatski), uspešno su se uvodili ovi stručni termini na tom jeziku. Istina, ciklon(a) je termin koji je različit samo po gramatičkom rodu, ali to je sve.
Primer: reč 'veče' je u južnoslovenskim jezicima zastupljena u sva tri roda, što se vidi iz pozdrava: 'Dobro veče, Srbijo', 'Dobar večer, Hrvatsko', 'Dobra večer, Slovenijo' (vrlo eksplicitno i skoro tačno, zar ne?)
Međutim, pridev barički / barski potiče od reči bar, jedinice za merenje (vazdušnog) pritiska. Stvar je prevodilaca kako će ko da prevede pridev koji nema deklinaciju (menjanje oblika reči) u izvornom obliku iz kojeg se preuzima (recimo engleski jezik). U Srbiji je usvojen pridev 'barički' kao srpski, mada se dozvoljava i upotreba oblika 'barski', iako nije uobičajeno. Smatram da treba poštovati navedene izraze po defaultu, ali ne treba ići u lov na veštice i trebiti jezik od ovakvih stvari i nedajbože praviti sukobe oko toga (što smo već imali prilike da vidimo u našoj zajedničkoj prošlosti, te koristili kao predmet podsmeha 'onim drugima', koji god da su, ali 'nisu naši'). Najzad, kaže se u Srbiji 'Zovi me i lonac, ali me nemoj razbiti'.

Beket može da me ispravlja ako sam nešto pogrešno naveo u primeru, ali stručna terminologija je specifična i smatram da sam izneo tačne tvrdnje.

I na GFS-ovim meteogramima se polako pojavljuje snijeg:



Pobegoše ti koordinate u Mađarsku! :o Ko zna kakvo će tamo biti vreme, da li će biti nalik onom vremenu kod nas.

Hm, čekate sneg? Čekate da ja kažem da je sve to samo 'hladna, novembarska kiša'? Gde je Joe da mi kaže nešto o tome? :lmao:
Sve to što padne, samo će da brlja po tlu. Nema trajnog snega na vidiku. To što padne, biće na tlu manji broj dana. Ako bude i za grudvanje ili nekog mini sneška, ali neće biti za zimsku opremu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #295 poslato: 22. Novembar 2010. u 13:37 »
Barički je sistem, a barska je mušica :D

Ne daj se pokolebati, Mladene!


Nepokolebljiv :)


Hm, čekate sneg? Čekate da ja kažem da je sve to samo 'hladna, novembarska kiša'? Gde je Joe da mi kaže nešto o tome? :lmao:


Ko se zadnji smeje, najsladje se smeje :).
Makar se smejali u februaru :)
Vratiće se magle u London!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #296 poslato: 22. Novembar 2010. u 14:43 »
Ko se zadnji smeje, najsladje se smeje :).
Makar se smejali u februaru :)

Ne smejem se snegoljupcima, nego Joeu kojega nema odavno među postovima ovog foruma. Nekada smo imali lepa 'prepucavanja' o 'hladnoj novembarskoj kiši', pa mi to nedostaje.

A snega će biti. Kad-tad- Za dan-dva, možda tri, možda pet, možda sto, ne znam broj...

Inače, ko se zadnji smeje, poslednji se smeje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #297 poslato: 22. Novembar 2010. u 16:00 »
za ptprince-a:
Sa moje tacke gledista je bilo ovako.Vrlo retko do tad upotrebljavana rec, sto u zivotu, sto na studijama i forumu, se odjednom vrlo cesto pojavljuje u udbenicima i pise - barski (iako bi i ja da se pitam rekao baricki), nasta ja momentalno reagujem i ispravljam u svom recniku.
Medjutim, sada kada smo lepo izanalizirali etimologiju(ili kako se vec to zove) reci, mozemo mirno da spavamo u barickim sistemima, a opet i oni nam nece zameriti ako ih nazovemo barski. :D

« Poslednja izmena: 22. Novembar 2010. u 16:31 gencic »

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #298 poslato: 22. Novembar 2010. u 16:02 »
pozdrav svim kolegam meteorolozima,pratim ovaj forum vec 2 meseca,i to me prognoza najvise interesuje,ali evo prvi put se oglasavam :)
interesuje me odakle potice vase znanje o meteorogiji,da li je neko isao u meteorolosku skolu,ili na taj fax?ja sam maturant meteoroloske skole,dosta toga znam,i jako me privlaci ovo
sudeci po svemu,sneg ce ili izostati,ili ce padati u toku vecernjih sati,ne verujem da ce postojati uslovi za sneg u nizim predelima,ja bi iskreno voleo da bude,ali sam sumnjiv po tom pitanju,mozda eventualno petak vece,subota ujutro....

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #299 poslato: 22. Novembar 2010. u 16:41 »
Pozdrav kolega, pre svega dobrodosao.Ima nas malo na forumu koji smo sto na studijama ili iz ghms.Tako ti je i u Srbiji, a bogami i u svetu.Meteorolozi nisu nesto mnogobrojni.Moje znanje potice prvenstveno sa studija, ali sam ja jako puno stvari o meteorologiji(sa deskriptivne strane), saznao na forumu i internetu uopste.
Ukoliko si zagrejan za meteorologiju i odlucis se za studije na fizickom fakultetu, onda slobodno svoje znanje iz ghms mozes da spakujes u neku ostavu u mozgu i da ne korisitis prve dve godine(doduse ima nesto malo u meteoroloskim merenjima i opstoj meteorologiji, sto bi ti koristilo).
Ukoliko nisi dobar sa matematikom i fizikom morao bi dobro da razmislis pre nego sto upises meteorologiju(pretpostavljam da to vec znas :D ).

Izvinjavam se nadleznim za digresiju, moglo bi ovo da se premesti negde druge ukoliko bude bilo potrebe.