Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96588 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #300 poslato: 22. Novembar 2010. u 17:11 »
hvala puno na informacija,ali da ne bi skretali sa teme cujemo se na private-u  :)
o kakvom bloku se ovde prica? jel to anticiklonski blok iznad atlantika? zato je vec dugo vreme u severozapadnoj evropi suvo,sto nije karakteristicno za to podrucje...sta je to sto ce usloviti ovako rano spustanje hladnog vazduha sa NE?mislim nije rano,ali kako vidim bice ozbiljnijeg zahladjenja na severu i u centralnoj evropi......sudar hladnog vazduha sa toplim iznad Djenovskog zaliva ce formirati dosta ciklona,ali da li ce ti cikloni povuci topao ili hladan vazduh? sta ce presuditi na to da li ce biti snega ili ne na nasim podrucijma?

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #301 poslato: 22. Novembar 2010. u 18:59 »
Još sutra temperature malo iznad 10 stepeni na jugoistoku 15-16! prekosutra konačno maksimalne dnevne ispod 10 stepeni! uželeo sam se takvih temperatura!

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #302 poslato: 22. Novembar 2010. u 20:19 »
Malo da dodam nesto...ne vidim nikog kod meteograma temp na 925 hpa, skoro najvazniji parametar sto se tice snega. Da vidimo onda jedan meteogram na kojem imamo i temp na 925 hpa!


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #303 poslato: 22. Novembar 2010. u 20:23 »
da da,ja sam vas nasao preko Fejsa :)

Eto neke koristi i jedne dobre stvari od tog fejsa.
Izvinite sto skrecem s teme...

Novi izlazi modela ne donose nista novo...

Van mreže Lokado

  • *
  • Poruke: 23
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #304 poslato: 22. Novembar 2010. u 20:58 »

Van mreže milija73

  • *
  • Poruke: 142
  • Lokacija: beograd krajnji sever
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #305 poslato: 22. Novembar 2010. u 21:10 »
U sredu se u Beogradu ocekuju prve snezne padavine :pop:

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #306 poslato: 22. Novembar 2010. u 21:18 »
Juuu sta nacrta ecmwf za pocetak decembra tacno ono sto sam i pretpostavljao vec sam u jednom postu napisao da ako otopli u prvoj dekadi decembra i krene juzina da ce to do daljnjeg da odlozi sneg i zimsko vreme dok bi temperature bile iznad proseka za decembar.  ::)

Ali to je daleko i nije tema za novembar premda je novembar pri kraju,a i to zahladjenje je po svemu sudeci samo jedna kratka epizoda ili uvod u zimu u zadnjoj dekadi novembra, cak i ta hladnoca koju svi ocekuju odlazi prezapadno... dzaba nam cikloni ako nema podobnih temperatura za sneg i formiranje pokrivaca u vecem delu zemlje vec samo ponegde na severu...znaci ko se sad ovajdi to mu je...

Mozda cemo mi u Sumadiji uz puno srece bar videti susnezicu koja ce se topiti pri tlu... ako ne onda "hladna novembarska kisa" u svakom slucaju.   :-\

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #307 poslato: 22. Novembar 2010. u 22:40 »
Nema snega bar do polovine decembra.

Van mreže Lokado

  • *
  • Poruke: 23
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #308 poslato: 22. Novembar 2010. u 23:14 »
Nema snega bar do polovine decembra.
ova zima bude najtoplija, a ne najhladnija u zadnjih 100 godina..

Van mreže PedjaN

  • *
  • Poruke: 408
  • Starost: 32
  • Lokacija: Oplanici,Kraljevo
  • I love snow!
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #309 poslato: 22. Novembar 2010. u 23:16 »
Nema snega bar do polovine decembra.
Po cemu si to zakljucio?Jeste da modeli ne daju bas optimisticne prognoze za taj period,ali ti dajes neku prognozu koja je tek za 18 dana,do tada mnoge stvari mogu da se promene.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #310 poslato: 22. Novembar 2010. u 23:20 »
a sto bi to odlozilo sneg i zimu ako bude toplije u prvoj dekadi decembra?

Stvarno ne kapiram, to uopste ne mora da znaci!  


Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #311 poslato: 22. Novembar 2010. u 23:27 »
18z nebo i zemlja u odnosu na prethodne izlaze.Nista se tu ne zna ni tri dana unapred.Po poslednjem GFS-u nema proboja Atlantika,ber ne uskoro kako se crtalo do sad.
Razlike su od 25 stepeni po visini u mnogim krajevima Evrope.Ciklon u petak malo juznije i dobar sneg a onda malo bolji pravac ciklone koja vise ne ide na sever i Britaniju vec u Djenovu ali malo severnije od nas pa zatrpavanje.
Nema veze sa vezom. :oboze: :bang:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #312 poslato: 22. Novembar 2010. u 23:30 »
^^ ^^ Da..Nema Gibraltarske ciklone,već imamo ciklon u Sredozemlju s kojim južina nije tako izražena i mogućnost bržeg prelaska u hladniji sektor nego kod prethodnih izlaza..

Brine me samo Đenovka u subotu,ona će se kretati po 18Z-u u smeru severoistoka,a to je loše jer uvlači topao vazduh pa bi veći deo padavina bila samo kiša.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #313 poslato: 22. Novembar 2010. u 23:33 »
Blok postojaniji na Atlantiku, pa je i izlaz bolji. Još kad bi te ciklone imale više istočnu komponentu, bilo bi sve potaman, ima vremena da se to popravi :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #314 poslato: 23. Novembar 2010. u 00:25 »
Blok postojaniji na Atlantiku, pa je i izlaz bolji. Još kad bi te ciklone imale više istočnu komponentu, bilo bi sve potaman, ima vremena da se to popravi :)

Ova recenica sve govori, sto za kraj novembar sto za pocetak sledeceg meseca.

Ciklona ima, blok je nestabilan ali ga u dosta izlaza modelli vide, problem je kretanje ciklona ali oni sada imaju tendenciju ka istoku pa ne bi zacudilo kada bi kroz jos koji izlaz ti cikloni otisli jos istocnije prema nama, e onda bi se sve promenilio.

Ovo je hiljadu "kad bi" ali nije nemoguce....

Jutarnji EC ce nam dosta reci o sledecem vikendu i polako cemo formirati neku sliku o vremenu za taj period, ali sve zanimljiviji postaje period posle...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #315 poslato: 23. Novembar 2010. u 09:31 »
Usijalni ste atmosferu navijanjem da bude snega. Garant će se predomisliti. Kakav sneg u sredu (sutra)?. Šanse su krajnje minimalne, da ne kažem samo teoretske.

Kakvi blokovi, ljudi? Od blokova se gradi kuća, a ne prognostička karta! Ne razbacujte se terminima tek tako! Govorite normalnim jezikom, molim vas. Ljudi koji vas čitaju ostaju zbunjeni terminima i ne znaju da li će biti snega ili ne. To je važno, a ne da li je neki 'blok' ovakav ili onakav. Do skora niste ni znali za pojam 'bloka', a sada ga ima da ne može od njega da se živi. To je dokaz da niste ukapirali o čemu se radi.
Ako baš hoćete da koristite stručnu terminologiju, gde su vam pojmovi kao 'greben', 'dolina'... nedostaju... hm, ta šupljina mora da se popunjava. Takođe, anticikloni se, ponavljam, ne kreću, već popunjavaju mesta između ciklona.

Ono što primećujem jeste da je ipak intenzitet navijanja smanjen. To je dobar znak (ili mi se to samo učinilo?), jer mi nismo SnowLover forum, već SerbianMeteo forum. O tome svedoči i nedavno održano glasanje na posebnu temu koju je pokrenuo Stefano. Namerno ne ostavljam link, jer je to lako naći.

A sad, vratite se prognozama. Ja ću i dalje da pratim iz zadnjeg reda.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #316 poslato: 23. Novembar 2010. u 09:49 »
Usijalni ste atmosferu navijanjem da bude snega. Garant će se predomisliti. Kakav sneg u sredu (sutra)?. Šanse su krajnje minimalne, da ne kažem samo teoretske.

Hm, necu da navijam, ali da mi je neko rekao da ce sneg jutros na Kopu rekao bi da ne postoje ni teoretske sanse pre vceri, a eno ga pada. Ne mora da znaci da jos u toku dana ne predje u susnezicu, ali gledajuci GFS, pa WRF za Kraljevo temperatura na 850hPa je 6 stepeni, a na Kopaoniku sneg.
Stvarno, gde je Joe :).
Vratiće se magle u London!

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #317 poslato: 23. Novembar 2010. u 09:55 »
Blok postoji i u borilackim vestinama i zadatak mu je isti kao i "ovom nasem" a to je da nas brani.Ovde mnogi od nas nisu strucnjaci vec samo amateri,kao i ja,i stoga se  koristimo  "narodskim" jezikom".Slazem se da bi trebalo malo vise da se posvetimo strucoj terminologiji ali nase obaveze nam to ne dozvoljavaju.U principu imam nesto malo vremena da pogledam izlaze modela i to je to.Za neku pravu studiu ne postoji vreme,a ljubav prema ovome je dovoljno jaka.
Jutrosnje karte dosta toga govore.Mislim da smo i previse ocekivali od ovog vikenda.Ocigledno da se nalazimo na prednjoj strani ciklona i njegovim ulaskom na kopno kod nas pocinje juzno strujanje i ostajemo u "toplom" sektoru.Mislim da sem NW Hrvatske nema neke velike sanse za sneg.Iako su modeli dosta sarali sa izlazima za sledecu nedelju ipak je jasno da duboka i prostrana ciklona sa centrom oko Gibraltara uslovljava podizanje toplog vazduha i do nasih krajeva.Temperature po visini ce otici u debeo plus i samo inverzija tj. magla u slucaju uspostavljanja anticiklone nad nama moze nas spasiti od temperatura primerenijih pocetku oktobra a ne decembra.  No kako je sinocnji 18z bio dosta drugaciji i malo je falilo da nam po njegovom scenariju ostanu niske tem. i znacajan sneg ostavimo karte za narednu nedelju malo na miru jer ce mo tek tamo tokom vikenda znati nesto dosta sigurnije.
Izninjavam se na skretanju sa teme pocetkom posta. :-*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #318 poslato: 23. Novembar 2010. u 10:18 »
Hm, necu da navijam, ali da mi je neko rekao da ce sneg jutros na Kopu rekao bi da ne postoje ni teoretske sanse pre vceri, a eno ga pada. Ne mora da znaci da jos u toku dana ne predje u susnezicu, ali gledajuci GFS, pa WRF za Kraljevo temperatura na 850hPa je 6 stepeni, a na Kopaoniku sneg.
Stvarno, gde je Joe :).

Taj neko je mislio na Beograd. Nisam siguran da je taj neko (ako misliš na mene) pominjao Kop. Molim te, nađi ako jesam, i ja zovem Joea! ???

Blok postoji i u borilackim vestinama i zadatak mu je isti kao i "ovom nasem" a to je da nas brani.Ovde mnogi od nas nisu strucnjaci vec samo amateri,kao i ja,i stoga se  koristimo  "narodskim" jezikom".Slazem se da bi trebalo malo vise da se posvetimo strucoj terminologiji ali nase obaveze nam to ne dozvoljavaju.U principu imam nesto malo vremena da pogledam izlaze modela i to je to.Za neku pravu studiu ne postoji vreme,a ljubav prema ovome je dovoljno jaka.

Zato sam i pozvao na malo više običnog jezika. Ipak, reč 'blok' (koji postoji i u sportovima sa loptom) označava nešto što nas brani, ali isto tako (kao u geopolitičkom rečniku) 'blok' može i da nas napada. Sve zavisi kako gledaš na stvari. Ovaj 'blok' je pogrešan naziv na nešto drugo, neki barički sistem kao što je greben.
Stručna terminologija nije obavezna za korišćenje, ali smatram da je poželjno njeno poznavanje (koje tu i tamo povremeno 'ispada iz sistema').

Izninjavam se na skretanju sa teme pocetkom posta. :-*

Ništa, ništa. Ja sam 'povukao nogu', i odgovornost je moja. Spreman sam i da se suočim sa posledicama po tom pitanju.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #319 poslato: 23. Novembar 2010. u 10:20 »
za ptprince-a:
Sa moje tacke gledista je bilo ovako.Vrlo retko do tad upotrebljavana rec, sto u zivotu, sto na studijama i forumu, se odjednom vrlo cesto pojavljuje u udbenicima i pise - barski (iako bi i ja da se pitam rekao baricki), nasta ja momentalno reagujem i ispravljam u svom recniku.
Medjutim, sada kada smo lepo izanalizirali etimologiju(ili kako se vec to zove) reci, mozemo mirno da spavamo u barickim sistemima, a opet i oni nam nece zameriti ako ih nazovemo barski. :D

Saglasan!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...