Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96517 puta)

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #340 poslato: 24. Novembar 2010. u 15:51 »
Slažem se sa ciklonom i gabeszom.
Mislim da je navijanje u odnosu na prošlu zimu znatno smanjeno, i niko od nas ne koristi pritom ružne reči.
Ne vidim, na kraju krajeva, ništa loše u tome da se neko nečemu raduje.
Vratiće se magle u London!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #341 poslato: 24. Novembar 2010. u 16:29 »
Koga god zanima objektivna Serbianmeteo prognoza vremena, može je naći ovdje: http://www.serbianmeteo.com/site/ Prognoza se redovno ažurira, i ljudima je preporučjuem kad mi traže sajt za prognozu.
Ovaj podforum je ipak nešto drugačije. U opisu piše između ostalog, "komentari i diskusija". Dakle, u ovoj temi može svako da iznese svoje mišljenje vezano za prognozu vremena u periodu koji je naznačen imenom teme. S obzirom da svako iznosi neko svoje mišljenje i viđenje situacije, potpuno je normalno da bude i malo navijanja, nerviranja, neslaganja, ali sve to u nekim granicama... Uostalom, to je i suština foruma.
E sad, stvarno mi nisu jasni komentari koji ulete s vremena na vrijeme i nemaju nikakve veze sa temom o kojoj se ovdje diskutuje. Zato i postoji podforum "Pričaonica" koji služi za takve rasprave. Evo, baš nedavno je i otvorena tema "Letoljupci VS Zimoljupci", i tu bi mogla da se nastavi diskusija koja je započeta jutros.
Nadam se da će ova poruka biti poslednja koja nema veze sa ovom temom, i da ćemo se vratiti prognozama. :)
Ubuduće će offtopic poruke biti izbrisane ili korigovane. Nemojte da shvatate to kao prijetnju, već kao moj moderatorski posao. ;)

Back to topic:

Izgleda da ćemo u petak imati porast temperature po visini koji modeli ranije nisu vidjeli. To znatno umanjuje šanse za snijeg, čak i na planinama. Za naredne dane se nastavlja taj neki trend porasta temperature.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #342 poslato: 26. Novembar 2010. u 11:26 »
Tokom danasnje noci, ili ti drugog dela noci, na severu Vojvodine mozda ugledamo prve pahulje ove sezone. Naravno sve zavisi od ciklona, koliko ce ostati padavina za drugu polovinu noci, sanse ipak ima...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #343 poslato: 26. Novembar 2010. u 13:56 »
Beograd zato neće biti ni blizu prvim pahuljama, faliće makar 5-6°C, taman koliko i u nedjelju. Al' dobro, nije još ni decembar došao, biće vremena za pahulje. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #344 poslato: 26. Novembar 2010. u 14:32 »
Negde od ponoći će prvo zapad,jugozapad i sever,a do jutra i veći deo Srbije ponovo upasti u minus na 850Hpa,biće snega na planinama ali  verovatno  malo jer je pitanje koliko će padavina ostati nakon ponoći. (verovatno vrlo malo padavina)

Za niže predele skoro nikakve šanse,iako je danas na primer sneg padao i u nekim gradovima na moru na severnom Jadranu u Hrvatskoj.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #345 poslato: 26. Novembar 2010. u 15:17 »
Neki dan si izjavio da je navijanje na minimalnom nivou, ti si bar covek koji na forumu vazi za onog koji cvrsto stoji iza svojih reci...

Ono jeste, ali nekoliko poslednjih postova je malo 'izmaklo kontroli'. Dovoljno da Palmark javno kaže šta misli.
Moje potvrđivanje njegoviih eči se odnosi na jednu opštu ocenu. Navijanje jeste smanjeno, pa se opet uzburka kada se malo spuste izoterme, pa oped malo splasne kada otopli i sve tako redom.

Ja se bas i ne slazem u potpunosti sa Palmarkom. Prvo sto mi se ne svida upadanje u forum, koriscenje ruznih reci.

Ne znam, izbor reči je proistekao iz revolta, a biran je da ne bude preoštar za forum. Jedina problematična reč je 'cenzurisana'. Bilo je i grubljih reči (neke sam i ja koristio, sram me bilo).

Koga god zanima objektivna Serbianmeteo prognoza vremena, može je naći ovdje: http://www.serbianmeteo.com/site/ Prognoza se redovno ažurira, i ljudima je preporučjuem kad mi traže sajt za prognozu.

Ja bih pre izostavio reč 'objektivna'. svi smo mi subjektivni, pa čak i tvorci modela. 'Objektivna' prognoza je za mene pretežak pojam, jer podrazumeva besprekornu tačnost, kvalitet koji se još uvek bigde ne može dostići.

Ubuduće će offtopic poruke biti izbrisane ili korigovane. Nemojte da shvatate to kao prijetnju, već kao moj moderatorski posao. ;)

Ako, Miloše. Samo udri!

Ontopic.
Malo sam iznenađen razvojem situacije od ponedeljka, sa tim naglim otopljenjem, koje će zahvatiti i decembar (ali o tome ću pričati u posebnoj temi, gde je tome i mesto).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #346 poslato: 26. Novembar 2010. u 15:25 »
Zanimljivo je i ovo naglo otopljenje koje se crta u nedjelju. Ovo malo snijega što je palo na planinama će se otopiti za jedan dan. A ni ovo novo zahlađenje što se crta za ponedjeljak neće biti toliko izraženo.
Zadnji dan novembra donosi novo otopljenje, a o periodu nakon toga, u drugoj temi. :)
Sve u svemu, naredni period će obilježiti promjenljivo (ali ne i nestabilno) vrijeme, sa čestim smjenjivanjima prodora toplijeg i hladnijeg vazduha i bićemo pod stalnim uticajem ciklona.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #347 poslato: 26. Novembar 2010. u 17:42 »
Kakva serija ciklona u narednom periodu..

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #348 poslato: 26. Novembar 2010. u 18:07 »
Kakva serija ciklona u narednom periodu..

Da ali za razliku od komsija hrvata suvise toplo sa ulaskom svake ciklone.Dok kod nas bude padala kisa par stotina kilometara zapadnije grcace u snegu.  :(

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #349 poslato: 26. Novembar 2010. u 18:51 »
Nema veze bitno je da ce veci deo Rusije biti pod dobrim snegom, pa kad za jedo petnaestak dana ojaca AC eto nama zime do mile volje..

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #350 poslato: 26. Novembar 2010. u 19:38 »
Modeli i najavljuju takav neki razvoj situacije, tamo od sledeceg vikenda!  Samo da nas onda ne iznevere padavine...

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #351 poslato: 26. Novembar 2010. u 22:26 »
Ne mogu da verujem da ne vidite razvoj situacije nego samo gledate nekakve............sta god, zima u Srbiji ne pre 11 decembra, a posle zelecemo toplije vreme, a Zapadna Evropa imace temperature oko 12C, ne gledate dobro, iz karte temperaturne danasnje vidi se kidanje hladog talasa iznad Poljske sto neminovno uslovljava zaovaj period veliku hladnocu u Nemackoj i zemljama Beneluksa, kada u Utorak na sredu S.Z.vetar pojaca strujanje prema Balkanu ishod je jasan, zahladjenje od cetvrtka, najava prave zime od tada krece u nasim krajevima, a u Zapadnoj Evropi najava toplijeg vremena,ajd pa da vidimo ko je u pravu.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #352 poslato: 26. Novembar 2010. u 22:44 »
i GFS 12Z i 18Z crtaju sutra tokom dana malu mogućnost za pljuskove snega na jugu i u centralnim predelima ..  :-\ :-\  ::)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #353 poslato: 26. Novembar 2010. u 23:44 »
Kimi pogledaj malo bolje te karte, kakva mogucnost za pljuskove snega kad je na visini temperatura u plusu, a tek u nizini 9-13C. Nema ni govora o tome.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #354 poslato: 26. Novembar 2010. u 23:49 »
Ne mogu da verujem da ne vidite razvoj situacije nego samo gledate nekakve............sta god, zima u Srbiji ne pre 11 decembra, a posle zelecemo toplije vreme, a Zapadna Evropa imace temperature oko 12C, ne gledate dobro, iz karte temperaturne danasnje vidi se kidanje hladog talasa iznad Poljske sto neminovno uslovljava zaovaj period veliku hladnocu u Nemackoj i zemljama Beneluksa, kada u Utorak na sredu S.Z.vetar pojaca strujanje prema Balkanu ishod je jasan, zahladjenje od cetvrtka, najava prave zime od tada krece u nasim krajevima, a u Zapadnoj Evropi najava toplijeg vremena,ajd pa da vidimo ko je u pravu.


Iz mog posta se lepo vidi, tek za jedno dve nedelje, bez obzira sta crtale karte. Sneg u Rusiji je dobra podloga za jacanje AC koji bi nam obezbedio hladan vazduh. Ako gresim vi me ispravite...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #355 poslato: 27. Novembar 2010. u 00:11 »
Kimi pogledaj malo bolje te karte, kakva mogucnost za pljuskove snega kad je na visini temperatura u plusu, a tek u nizini 9-13C. Nema ni govora o tome.

Da,da,pogled na kartu T2m otkriva da nema ni govora o pljuskovima snega.  ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #356 poslato: 27. Novembar 2010. u 08:13 »
Ljudi sta je ovo,cela Evropa je pod snegom,samo kod nas suncano?

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #357 poslato: 27. Novembar 2010. u 08:31 »
Tako su trenutno raspoređeni barički sistemi, kod nas svakim ciklonom dolazi topli vazduh iz Afrike, dok je u ostatku Evrope zima. Slično je bilo i prošle godine, ali za 10-15 dana će se to promeniti, možda i ranije, ali o tome u temi za sledeći mesec.


Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #358 poslato: 27. Novembar 2010. u 08:34 »
Znaci treba da ponovo ocekujemo sneg i veoma hladno vreme oko Svetog Nikole,kao prosle godine.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #359 poslato: 27. Novembar 2010. u 10:33 »
Dejo, odlično si uočio glavne pravce advekcije na toj karti. Samo, prilikom usmjeravanja strelica se mora obratiti pažnja i na vjetar na visini, pa ćeš vidjeti da i ona strelica kod Francuske stoji gotovo horizontalno. :)
Eto, baš ta karta opisuje neku sinoptičku situaciju koja će obilježiti naredne dane.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm