Autor Tema: Novembar 2010  (Pročitano 96502 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #420 poslato: 29. Novembar 2010. u 00:14 »
Srećno Gabesz  :super:.

A ja se solidarišem sa ciklonom i PedjomN.
Odo u decembar. Eno GFS crta nešto zanimljivo oko 300 - sata.  ;)

Hahaha, da nesto zanimljivo u 594 satu  :D

Bice snega u utorak, jos ne znamo gde ali ce neko sigurno videti prve pahulje i u nizim predelima, videcete.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #421 poslato: 29. Novembar 2010. u 11:29 »
Prema 06z-u i definitivno sutra na severu i zapadu Vojvodine prvo kiša, potom prema kraju dana susnežica i tokom noći sneg. U sredu pre podne još uvek snežne padavine ali već poslepodne prelazak snega u kišu. :( Snežni pokrivač malo moguć (10%).. Bolje koja pahulja nego 20 Celzijusa u Leskovcu.. :D

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #422 poslato: 29. Novembar 2010. u 11:37 »
Ono sto nam sutra sledi je po pitanju snega je da se nadamo da ce biti malo vetra.Tek tako cemo imati dovoljne uslove da dijabatsko ohladjivanje dodje do izrazaja.Naime, logicno je ocekivati da snezne pahulje, koje ce padati ispod oblaka, po nailasku na nultu izotermu krenu da se tope.Za topljenje se trosi latentna toplota topljenja koja se naravno oduzima od okolnog vazduha.Jos se i trosi na isparavanje(mnogo je veca,cak osam puta, ali isparavanja ima manje od topljenja), pa kad sve saberemo, nulta izoterma zbog navale pahuljica mora da se spusta.Kad dodje do tla, ukoliko su padavine jake i ako ni sam pozitivni sloj nije debeo(sto ce biti sutra slucaj), mogli bismo imati lep zimski prizor padanja snega sutra popodne.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #423 poslato: 29. Novembar 2010. u 11:39 »
Najveće šanse za snijeg imaju zapadna Srbija (Podrinje i Mačva), zatim i Srem, Beograd... Kako idemo prema sjeveru, biće manje padavina, samim tim i manje šanse za formiranje sniježnog pokrivača. A kako idemo prema istoku i jugu, i pored solidnih padavina, biće nešto više temperature, pa će već negdje oko Kragujevca biti granica kiše i snijega.

Na osnovu današnjih izlaza, očekujem da može da padne makar statistički 1cm u Beogradu, a u Loznici očekujem makar 5cm snijega. Za ostale gradove ne mogu još ništa da kažem sa sigurnošću.
Ono što je bitno je da će biti dovoljno hladno po visini, i da nema košave, koju smo davno nazvali na forumu "snegoubicom" ili "snegožderom", ne sjećam se baš najbolje.  :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #424 poslato: 29. Novembar 2010. u 12:26 »
Evo meteograma 06Z GFS-a. Naznačio sam period kada su realne šanse da pada snijeg. Tu ima oko 8mm padavina:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #425 poslato: 29. Novembar 2010. u 14:15 »
Kakva je situacija sa vetrom, moze li on pokvariti nesto?
Prosle godine nam je par puta u isto vreme bio saveznik i protivnik, saveznik kod temperature a protivnik kod kolicine padavina?
Velika kolicina padavina u BG, steta sto ce vecina otici u kisu, eh kakav bi to sneg bio da je malo hladnije!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #426 poslato: 29. Novembar 2010. u 14:22 »
E zamisli samo da je evo ovo što se crta za srijedu takođe snijeg. Imali bismo snjegopad godine. Ovako ćemo uživati samo jedno veče.  :(

Vjetar će nam ovoga puta biti saveznik. Slab vjetar sjeveroistočnih smjerova. U takvim situacijama se ne dešava da negdje na visini ostane zarobljeno jezero toplijeg ili suvljeg vazduha, kao što se dešava u košavskim situacijama.

Zanimljivo je da RHMZ ne pominje ni mogućnost susnježice u Beogradu, Loznici, Novom Sadu... Izgleda da su opasno zaratili sa modelima. Čak i njihov omiljeni ETA model crta snijeg za sutra, čak crta i za nijansu više padavina od drugih modela (oko 10mm).


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #427 poslato: 29. Novembar 2010. u 14:33 »
Mislim da ce u RHMZ veceras ipak nacrtati susnezicu u Beogradu... Uvek su oni suzdrzani u ovakvim situacijama.

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.378
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #428 poslato: 29. Novembar 2010. u 14:34 »
Moze mi neko pojasniti ovo za Sabac. Za sada izgleda, trebalo bi biti u toku dana obilna kisa, i sad koliko je tu moguc sneg i susnezica?
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #429 poslato: 29. Novembar 2010. u 14:51 »
Evo kako ETA vidi sneg za sutra. Male promene u odnosu na juce, manje padavina ali zato za 1. decembar... u temi "Decembar".




Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #430 poslato: 29. Novembar 2010. u 15:39 »
Citam update na rts teletekstu,pise sneg  u sredu na severu zemlje u ostalim krajevima kisa.Lupetanje ili znaju vise od nas.Naravno da je prognozu za njih radio RHMZ.   
A zašto se onda razlikuju podaci na sajtu RHMZ sa onima koje "servira" RTS. Ovo se već desilo X puta. Jel' ne znaju da čitaju ili im RHMZ daje drugačiju prognozu od one koja je na sajtu. Najnoviji primer je od juče ... "Kisa pada na zapadu i jugo zapadu dok je u ostalim delovima zemlje suvo" (od prilike je tako išlo). Pomislih da mi se učinilo da se čuje oluk kako odvodi vodu. Izađem napolje a ono stvarno pada kiša! RTS ima ozbiljan "problem" kada je u pitanju prognoza vremena!  :sos:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #431 poslato: 29. Novembar 2010. u 15:49 »
ja na nasem fejs profilu i fejs page-u necu nista da pisem o prvom snegu, cisto da ne omane...


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #432 poslato: 29. Novembar 2010. u 15:52 »
ja na nasem fejs profilu i fejs page-u necu nista da pisem o prvom snegu, cisto da ne omane...
Pa to ima vremena dovece (novi izlazi), kada se vec mora nesto izjaviti!:)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #433 poslato: 29. Novembar 2010. u 15:55 »
A zašto se onda razlikuju podaci na sajtu RHMZ sa onima koje "servira" RTS. 

Jednostavno. RHMZ Srbije je zvanična meteorološka služba. Mediji dobijaju prognozu od nje, a kako je prenose, to je već pitanje aktivnosti medija i donekle njihove uređivačke politike. Dakle, kako ko ume.

Naravno da RHMZ najpre ažurura sebi prognozu, pa tek ostalima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #434 poslato: 29. Novembar 2010. u 17:09 »
Pa to ima vremena dovece (novi izlazi), kada se vec mora nesto izjaviti!:)
Gabesz, oslonicu se na tebe i tvoju prognozu... :) pa cu to napisati tamo...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #435 poslato: 29. Novembar 2010. u 17:25 »
Imaš moj blagoslov da pomeneš mogućnost prvog snijega u zapadnoj i sjevernoj Srbiji, uključujući i glavni grad.
« Poslednja izmena: 29. Novembar 2010. u 18:10 Milosh »


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #436 poslato: 29. Novembar 2010. u 17:39 »
ja na nasem fejs profilu i fejs page-u necu nista da pisem o prvom snegu, cisto da ne omane...

Uf, pa nije ti fora. :D
To onda i nije prognoza. :D

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #437 poslato: 29. Novembar 2010. u 17:50 »
Eto moje neko misljenje Loznica-Novi Sad-Sombor sa sneznim pokrivacem do srede jutra!:) Konketno cu molje misljenje izneti u prognozi. Mene za Beograd malo nervira topao jezik na 925 hpa koji ce prodreti u poslepodnevnim satima sa jugoistoka. To moze da znaci za Beograd susnezicu, a moze biti i cist sneg? Kako to mislim? Pa ako imamo samo taj tanak sloj na 925hpa koji ce biti u plusu u Beogradu, moze biti lako ako budu intenzivne padavine, da padavine odrade(ohlade i taj sloj) svoje i da pada cist sneg. No bilo kako bilo i Beogradani ce sutra ugledati pahulje to je sad vec skoro pa sigurno, a koce dobiti pokrivac do srede jutra? Pa po mom misljenju to su  mesta koje sam nabrojo na pocetku texta. No to je moje neko misljenje, a ostalo ce odluciti vreme.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #438 poslato: 29. Novembar 2010. u 17:53 »
Pa daj da vidimo jezik.Bitna je debljina pozitivnog sloja i intenzitet.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2010
« Odgovor #439 poslato: 29. Novembar 2010. u 18:00 »
Evo ja sam nasao sondazu po najnovijem 12z gfs-u za sutra u 18z.Ovo bi trebao da bude sneg, nema jezika, vec je ceo prizemni sloj u pozitivi.Naravno nije naivna debljina ovog sloja, nemam iskustva sa ovim procesima.



Naravno, ovo je prognozirana sonda.Ocigledna je stopostotna vlaga po vertikali-padavine su prisutne.