Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156774 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #120 poslato: 02. Decembar 2010. u 21:45 »
Kako ispari ? pa crtaju se padavine još uvek,i kod GFS-a i kod EC-a  :-\

Možda za sever zemlje,a ovde i dalje ima padavina.

Naravno,uglavnom slabih,ali ipak nije suvo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #121 poslato: 03. Decembar 2010. u 00:26 »
18Z manje-vise nastavlja zapocetu prognozu za period oko 10. decembra.
Zahladjenje stoji, pitanje su samo padavine tj. da li ce biti neki jaci ciklon i dokle ce eventualno dogurati.

Vecina je rezervisana sto se tice prognoze za taj period jer su se mnogo puta opekli u ovakvim situacijama, tako i treba ipak je to tek za nedelju dana...

Sto se tice vikenda, stize nam blaze zahladjenje i suvo u vecem delu zemlje (naravno Kimi  ne mislim na tvoj kraj)...

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #122 poslato: 03. Decembar 2010. u 00:34 »
Mislim da je zahlađenje gotovo sigurno 10. decembra, ali padavine...To je ipak daleko. Pa svi modeli su jedinstveni oko toga.
Ovo je slika sa 3Bmeteo uz analizu meteorologa, znači nije običan meteogram. E sad...sta će biti videćemo.

Vratiće se magle u London!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #123 poslato: 03. Decembar 2010. u 01:16 »
Po njima je zahladjenje takodje sigurno ali ciklon na prilicno cudnom mestu.
I modeli vide nesto slicno, kako je moguce da je tako istocno postavljen?

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #124 poslato: 03. Decembar 2010. u 01:22 »
Očigledno zima od 11 decembra! samo nam treba još neko ciklonče što bi se reklo! hladno i suvo vreme je najgore!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #125 poslato: 03. Decembar 2010. u 06:56 »
Po njima je zahladjenje takodje sigurno ali ciklon na prilicno cudnom mestu.
I modeli vide nesto slicno, kako je moguce da je tako istocno postavljen?

Ne vidim ništa loše u ciklonu iznad Crnog mora. Kad se samo setim 7,9 i 10 januar 2003 :D
Probaću da nađem sinoptičku situaciju od tog datuma.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #126 poslato: 03. Decembar 2010. u 08:21 »
Evo za kolegu.Nije isto, ali dobar deo Srbije(tu bas i nije Vojvodina cela ukljucena) ima koristi od onakvog(Crno more) ciklona, ali opet zavisi od njegovog prethodnog kretanja i naravno dubine.



Ovde je bogami bila drugacija situacija, i negde zaledje Panonske nizije je bilo granica za obilan sneg, dok je juznije bila padala kisa(poplave na jugu Srbije i Makedoniji).Nis je imao recimo 7 maksimalnu, BG oko -1,-2, a Subotica cini mi se dublji minus i jedan od obilnijih snegova u zadnjoj deceniji.

Ipak, ono sto nas sad treba da ''raduje'' je ova kriva:



Jeste da ima ova grba, ali posle nje bi trebalo sve da dodje na svoje.Padavine se ne vide, ali valjda ce biti nesto i za nas. :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #127 poslato: 03. Decembar 2010. u 08:34 »
Nevjerovatno je koliko su modeli odlučni i složni kad je u pitanju ovo zahlađenje od 9. decembra. Ne pamtim kad su zadnji put izlazi manje varirali za ovako dugačak prognostički period.
Samim tim, i ovo zahlađenje je sve izvjesnije, a složiću se sa kolegama da se za padavine ništa ne može precizirati. Mnogo toga će zavisiti od položaja i kretanja ciklona u četvrtak, a to je još uvijek rano za detaljnu prognozu. Narednih dana ćemo vjerovatno znati nešto više i o tome.
Zadnji izlaz GFS-a crta sasvim solidan snijeg u četvrtak i petak, ali ovo je samo jedan izlaz:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #128 poslato: 03. Decembar 2010. u 08:36 »
Ipak je moguć sneg sutra popodne i po GFS-u i po EC-u  :) Samo da ne odu padavine prejužno..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #129 poslato: 03. Decembar 2010. u 08:46 »
Koje padavine? :p mozda proleti koja pahulja, ali padavina skoro i da nema kad zahladi, a i pre toga slabo.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #130 poslato: 03. Decembar 2010. u 09:11 »
Padavine ce sutra imati samo juzna i jugoistocna Srbija. A kad vec dovoljno zahladni po visini, padavine ce se povuci jos juznije.
Tako da bih najvece sanse za snijeg dao Kosovu i krajnjem jugoistoku Srbije.
Sve sjevernije od Zapadne Morave tesko da ce ugledati ikakve padavine...


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #131 poslato: 03. Decembar 2010. u 09:53 »
EC je za naredni cetvrtak jos malo snizio temperaturu i povecao padavine, bio bi to lep sneg za moj kraj.
Dobro je da temperatura ima tendenciju pada tako da je realno da se nadamo snegu.
Sto se tice polozaja ciklona,onaj od pre sedam godina nije bas na istom mestu mada se ne bi bilo lose da donese istu kolicinu snega kao tada.
EC i GFS ne vide ciklon na istom mestu, bice tu jos svasta. Mislim da ovde severozapad ne prolazi bas sjajno s padavinama.

@Gabesz jel to taj ciklon koji ti cekas skoro pa deceniju?


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #132 poslato: 03. Decembar 2010. u 11:04 »
EC je za naredni cetvrtak jos malo snizio temperaturu i povecao padavine, bio bi to lep sneg za moj kraj.
Dobro je da temperatura ima tendenciju pada tako da je realno da se nadamo snegu.
Sto se tice polozaja ciklona,onaj od pre sedam godina nije bas na istom mestu mada se ne bi bilo lose da donese istu kolicinu snega kao tada.
EC i GFS ne vide ciklon na istom mestu, bice tu jos svasta. Mislim da ovde severozapad ne prolazi bas sjajno s padavinama.

@Gabesz jel to taj ciklon koji ti cekas skoro pa deceniju?
Pa nemogu reci da je to to! 2003-ca opet druga prica imali smo mi onda tu u tri dana razlicite ciklone (kako se secam, ali nisam siguran). Sve u svemu interesantan scenario posle 10-og nisam pametan stvarno...nekako mi je to sve cudno kako je to GFS postavio, ja cu se pozabaviti sa padavinama za nekih 5 dana, do tad u ono sto sam siguran a i svi mi da se nazire prodor... e sad da li co ovaj period biti bogat padavinama i tacno gde to niko nece reci.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #133 poslato: 03. Decembar 2010. u 12:03 »
Krenuo je gfs polako da smanjuje padavine za sledecu nedelju, konkretno cetvrtak i petak. Ocigledno cemo imati ledene dane bez padavina... :doh:

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #134 poslato: 03. Decembar 2010. u 12:07 »
Ne svidjaju mi se poslednji modeli nista. Previse smo pod uticajem anticiklona, i kaci nas tek poneki ciklon iz sredozemlja svojim obodom..,nista posebno, a za to vreme Grcka, Turska, Rumunija i Bugarska konstantno tusiranje.. :doh: Nadam se da ce modeli poceti da pokazuju malo i padavina osim hladnoce.. :?:

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #135 poslato: 03. Decembar 2010. u 12:09 »
Nisam hteo u predhodnom postu da napisem da i ja vucem vise prema suvjev scenariu pogotovo na severu Vojvodine. Ali dobro kao sto rekoh nista se tu jos ne zna, ali eto ipak ako se mora nesto reci onda ipak ja licno vise sanse vidim za hladan suv period!

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #136 poslato: 03. Decembar 2010. u 13:22 »
80% ce da bude hladan suv period.(zbog kise sada)
-3C...32C

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #137 poslato: 03. Decembar 2010. u 14:19 »
80% ce da bude hladan suv period.(zbog kise sada)

Kisa koja je sada ne mora nista da znaci, moze sad da pada moze i cele zime ( mozemo samo da se nadamo da nece). Ona nema neki veliki uticaj na razvoj dalje sinopticke situacije.. Posle nje moze da prevlada anticiklon, tako se sada cini, ali stabilizacija vremena moze isto tako da bude i kratkotrajna pa da se nastavi ciklonalna aktivnost.. Nista to nije 100% sigurno. Za sada modeli pokaziju smirivanje ciklonalne aktivnosti, i zahladjenje za pocetak, a za kasnije nista se ne zna.

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #138 poslato: 03. Decembar 2010. u 14:21 »
Naravno da nista nije sigurno...
-3C...32C

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #139 poslato: 03. Decembar 2010. u 16:39 »
Kad je vec bilo price ujutru o 2003, evo situacije od kojih je za par dana na primer kod nas napadalo 50 cm!
6-ti Crnomorski Ciklon

8-mi isto

I onda imamo 10-tog Denovski...eto to je ta situacija da bude vec razljasceno :vidiga:Situacija teska za ponavljanje ;)