Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156790 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #640 poslato: 15. Decembar 2010. u 12:38 »
Ako bude inverzije, neće biti snega, već ledene kiše, jer mi se čini da će po visini biti iznad nule (otud i inverzija, je li).
Koliko ja vidim, od subote počinje jugovina, u Beogradu košava. U subotu može da padne bilo šta, ali pretpostavljam da će za sada scenario ostati na snegu u početku, a zatim susnežicu i možda čak i kišu. Kad padavione stanu, kreće košava kopja će izmešati prizemni vazduh, pa će biti oko nule. Sv. Nikola će biti poslednji dan u ovom nizu sa jutarnjim mrazem, jer se već od pre podne očekuje stalno iznad nule.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #641 poslato: 15. Decembar 2010. u 13:39 »
Ne znam gdje ste vidjeli kišu u subotu. Biće blage inverzije, ali bi temperature u svim slojevima trebalo da ostanu ispod 0°C, makar tako kažu modeli. U prizemlju bi trebalo da bude oko -3°C, zatim blagi porast temperature sve do sloja od 850mb gdje bi bilo -1°C, a onda ponovo pad temperature sa visinom. Mnogo je veći problem što bi padavine mogle da izostanu, ili da ih bude manje nego što crtaju modeli.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #642 poslato: 15. Decembar 2010. u 13:42 »
Sneg i ako padne to je kratkog daha, obzirom da otopljenje sledi od subote, bolje i da ne pada jer ce se i otopiti isto brzo koliko i padne, zanimljivije je pitanje hoce li biti snega za Novu Godinu ajd malo da prognoziramo unapred?

Van mreže zgembo

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 42
  • Lokacija: BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #643 poslato: 15. Decembar 2010. u 13:46 »
 ^^

Moja prognoza je da će za NG biti veselo (© by Boce).

 :roll:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #644 poslato: 15. Decembar 2010. u 14:09 »
ne znam odakle citiraš takvu moju prognozu zgembo, ali se u principu slažem. Iz iskustva znam da je svake NG  veselo ;)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #645 poslato: 15. Decembar 2010. u 14:16 »
Nisam baš upućen u prognoziranje, zato jedno pitanje. Da li su ovo padavine koje očekujemo za vikend?  ::)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #646 poslato: 15. Decembar 2010. u 14:18 »
da to je karta WRF modela na kome se prikazuju trosatne padavine i raspodela vazdušnog pritiska

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #647 poslato: 15. Decembar 2010. u 14:19 »
To sigurno, al u zimskom ambijentu jos veselije :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #648 poslato: 15. Decembar 2010. u 14:20 »
da to je karta WRF modela na kome se prikazuju trosatne padavine i raspodela vazdušnog pritiska

Da, ali to nisu padavine koje možemo da očekujemo za vikend, već u petak uveče, od 22h do 01h u subotu. Večeras ćemo znati šta možemo da očekujemo i za subotu prijepodne, kad se očekuju najjače padavine.
Očekujem da će ovaj model dati znatno više padavina od GFS-a, možda i preko 7mm za Beograd.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #649 poslato: 15. Decembar 2010. u 14:24 »
Ne znam gdje ste vidjeli kišu u subotu. Biće blage inverzije, ali bi temperature u svim slojevima trebalo da ostanu ispod 0°C, makar tako kažu modeli. U prizemlju bi trebalo da bude oko -3°C, zatim blagi porast temperature sve do sloja od 850mb gdje bi bilo -1°C, a onda ponovo pad temperature sa visinom. Mnogo je veći problem što bi padavine mogle da izostanu, ili da ih bude manje nego što crtaju modeli.

Modeli, modeli... već ti spremam nadimak za studentske dane. Mani modele, uzmi malo analize vremena, ionako je imaš u ovom semestru. :D
Iz nekog iskustva znam da ako kreće otopljenje, topla advekcija, ona kreće prvo po visini, a onda tek zahvata prizemlje. Moje pominjanje kiše je u kontekstu ledene kiše kao mogućnosti, jer se ledena kiša javlja upravo kada krene otopljenje na visini, a dole ostane ispod nule. Ne tvrdim da će je biti, ali kao moguć scenario ne treba je isključivati. Tlo je ledeno, pa kad padne prehlađena kišna kap, garant se ledi. A prehlađenih kišnih kapi može da bude i na temperaturama ispod -1.
Niko ti ne garantuje da će na većim visinama, gde nastaju padavinski elementi, biti samo pahulja. Najzad, kleti se u model kad ovaj daje -1 na nekoj visini je opasna stvar. Dovoljno je samo da izlaz ofira za jedan jedini stepen i da cela koncepcija pada u vodu iz mesta. A to je lako moguće, naročito kada se predviđaju promene vremena. Jedan čvor na mreži modela je dovoljan za ovaj pomeraj, jedan jedini, a pričamo o promeni vremena koja podrazumeva postojanje horizontalnih gradijenata temperature (vidi pod advekcija).

Tvoja analiza vertikalnih gradijenata temperature je malo nekompletna. Opis je OK, ali šta kaže vetar na visini? Gde je smicanje? Gde je vrh graničnog sloja? I zašto? Ja tvoj opis vidim kao opis jednog tipičnog profila temperature za košavu. Dobro mehanički izmešan sloj daje ovakve gradijente.

Što se padavina tiče, ja ne postavljam pitanje da li će ih biti, već u kojem obliku. Kad smo oko nule (+-2 stepena), sve je moguće. A ledena kiša, ponoviću, je jedna od opcija na koju treba obratiti pažnju. Nije najverovatnija, ali postoji. To treba pratiti do ostvarivanja.

Miloše, jako cenim tvoje znanje i 'šlif' za prognostičara, ali kao stariji (i valjda iskusniji) kolega te molim da ne misliš modelima, već glavom. Ide ti od ruke da ubodeš temperaturu u stepen, ali ne verujem da si ikad pomislio ili ukapirao koja je to lutrija kada se iz modela spuštaš u granični sloj atmosfere. Džaba teorija sličnosti M-O, džaba sve te diferencijalne jednačine ako se ne shvata koliko samo jedan član svojom promenom može sve da poremeti.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #650 poslato: 15. Decembar 2010. u 14:33 »
Ciklonu moram da skrenem paznju da se previse bavi onim sto ce da bude i donosi zakljucke za period duzi od 10 dana

Sneg i ako padne to je kratkog daha, obzirom da otopljenje sledi od subote, bolje i da ne pada jer ce se i otopiti isto brzo koliko i padne, zanimljivije je pitanje hoce li biti snega za Novu Godinu ajd malo da prognoziramo unapred?

Tamnavac ti si mene jako kritikovao(da ne kazem nesto ruznije) i "skrenuo mi paznju" za post u kojem sam ja najavio sigurno otopljenje za 8-9 dana, sada trazis prognozu za Novu godinu koja je za 16 dana?

Sta te je nateralo da tako brzo promenis svoj stav o prognozi duzoj od 5 dana?

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #651 poslato: 15. Decembar 2010. u 15:04 »
 ^^ ^^ Evo ja da odgovorim u njegovo ime, mislim da je to nedostatak strplenja koje vecini manjka....


Van mreže zgembo

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 42
  • Lokacija: BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #652 poslato: 15. Decembar 2010. u 15:08 »
off

ne znam odakle citiraš takvu moju prognozu zgembo, ali se u principu slažem. Iz iskustva znam da je svake NG  veselo ;)

Pa nije bilo u kontekstu NG, neko se skoro interesovao za prognozu zbog svadbe, pa si mu/joj slično odgovorio  :D

/off

Što se tiče subote, zaista bi moglo da bude svega i svačega, na sajtu RHMZ-a stoji susnežica, sa temperaturama između -4 i 0.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #653 poslato: 15. Decembar 2010. u 15:12 »
Naravno da će za Novu godinu biti veselo. Naopako da ne bude tako.

Što se tiče subote, zaista bi moglo da bude svega i svačega, na sajtu RHMZ-a stoji susnežica, sa temperaturama između -4 i 0.

Da mi je videti tu susnežicu na -4, pa onda može da se mre.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #654 poslato: 15. Decembar 2010. u 15:15 »
Mislim da su mislili na mogucnost i snega i kise, a ne susnezice :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #655 poslato: 15. Decembar 2010. u 15:18 »
Mislim da su mislili na mogucnost i snega i kise, a ne susnezice :)

To već ima smisla... pa opet je i kiša na 0 stepeni retkost, ako nije ledena kiša. U slučaju ledene kiše trebalo bi da stave neku poledicu ili nešto slično. Ovako, kao da se pokrivaju mogućnošću svega i svačega. Prilično šućmurasta prognoza (u skladu sa nailazećim vremenskim stanjem).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #656 poslato: 15. Decembar 2010. u 15:19 »
Ptprince, slažem se oko svega što si rekao na prethodnoj strani. Ja samo prenosim ono što kažu modeli, a to je da su šanse za bilo kakve druge padavine osim snijega minimalne, ali slažem se da ih ne treba isključiti, pogotovo ledena zrnca ako u nekom sloju makar na kratko probije topliji vazduh.
Vjerovatno i RHMZ očekuje neki snijeg uz mogućnost miksa sa ledenim zrncima na temperaturi ispod 0°C u prizemlju. A kako nema simbola za tako nešto, onda su stavili susnježicu, što naravno nema nikakvog smisla. Ako su već stavili simbol susnježice, onda su mogli da povise i maksimalnu temperaturu na makar 1°C.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #657 poslato: 15. Decembar 2010. u 15:20 »
Ti ptprince, kao da govoris o tamo nekim dalekim osobama, a ne komsijama u kancelarijama. :D
Ajde, pa ih pitaj sta su mislili... :D

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #658 poslato: 15. Decembar 2010. u 15:29 »
Ti ptprince, kao da govoris o tamo nekim dalekim osobama, a ne komsijama u kancelarijama. :D
Ajde, pa ih pitaj sta su mislili... :D
:):):):)

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 196
  • Lokacija: Železnik
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #659 poslato: 15. Decembar 2010. u 15:39 »
Hm... 16mm padavina u Beogradu u subotu?