Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156769 puta)

Van mreže simo

  • *
  • Poruke: 12
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #700 poslato: 16. Decembar 2010. u 09:55 »
Slazem se sa emirom, mogo bi da se produzi ovaj hladni talas

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #701 poslato: 16. Decembar 2010. u 09:58 »
Vjerovatno i RHMZ očekuje neki snijeg uz mogućnost miksa sa ledenim zrncima na temperaturi ispod 0°C u prizemlju. A kako nema simbola za tako nešto, onda su stavili susnježicu, što naravno nema nikakvog smisla. Ako su već stavili simbol susnježice, onda su mogli da povise i maksimalnu temperaturu na makar 1°C.

Ima simbola za kišu koja se ledi pri tlu, međutim, pretpostavljam da je kompromisno rešenje staviti upravo ovaj simbol za susnežicu. Zaista, korigovati prognozu za jedan stepen bi bilo mnogo pametnije rešenje, jer pokriva sve navedene mogućnosti. Ali ja sam miljama daleko od svih tih njihovih odluka. Za prognozu ja sam još jedan od amatera, iako imam neko stručno priznato poznavanje meteorologije.

Ti ptprince, kao da govoris o tamo nekim dalekim osobama, a ne komsijama u kancelarijama. :D
Ajde, pa ih pitaj sta su mislili... :D

Ne pada mi na pamet!
Da, kolega, ja govorim o njima kao o nekim dalekim osobama. Ne deli nas samo tri sprata, već mnogo, mnogo toga. Oni zato nemaju pojma o onome šta ja radim, a bar da se malo zanimaju, bile bi im bolje prognoze i bili bi kompletniji meteorolozi. Međutim, Sujeto, ime ti je prognoza! Gde da se oni time bave? Svašta! Da, kolega, ponoviću: oni su mi jako daleko, naročito mentalno. Uz to, ja sam tu svaki radni dan u radno vreme i leti se znojim, a zimi cvokoćem ili žmirkam u mraku, a oni cepaju smene u svojim udobnim kancelarijama.
Istina je da imam sjajnu komunikaciju sa pojedinim prognostičarima, ali se zbog njihovog smenskog rada i ne družimo nešto posebno. Kada nemamo obaveza, onda razmenimo dugačke i konstruktivne dijaloge na razne meteorološke teme, ali nikad o njihovom ili mom poslu.

Ova zavodova ETA je izgleda dosta stara, nije unapredjivana i onda se tako pojavljuje sa nekim ekstremima.Moguce je da u 12z ne ostane od tih 16mm ni 1.6mm.
Nisam pametan, nasa je ETA, ali ovim meteogramima jednostavno iz licnog iskustva nisam zadovoljan.E, ko mene pita... :D

Istina živa. Međutim, ETA postoji, jer je 'naših ruku delo', dok 'kićenje tuđim perjem' (ECMWF) ne dolazi u obzir. Ipak, prećutno se više veruje WRFu i drugim NMM (nehidrostatičkim mezo modelima) nego staroj ETA koordinati, čiji je autor nedavnmo iskazao sumnju u svoju veru u nju, vraćajući se na sigma-koordinatu.

Ne gledam u pasulj, nego sam vidio da je iznad istočne obale Amerike ciklona koja dovlači topao vazduh na Atlantik. Pošto je ta ciklona gotovo "sigurna" (u bliskom je terminu), ima potencijala da se nad Atlantikom iza 180 i nekog sata ponovo uspostavi anticiklona koja bi mogla vratiti zimu. Eto, to je bila neko razmisljanje koje sam slijedio.

Naravno, sve je to u domenu pretpostavki i nalikuje "gledanju u pasulj"...  ;)

Ovo poštujem. Ima smisla. I dosta je hrabro, ali i osnovano.
Ali, pasulj ili grah ili nešto drugo, ja radije gledam u plećku (pa je onda smažem za Novu godinu). :lmao:

No, pustite modele više... 'model kaže' je već postala neka vrsta mantre koja se ovde upražnjava. Pratite atmosferske procese, to je meteorologija! Okanite se 'modelologije'.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže simo

  • *
  • Poruke: 12
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #702 poslato: 16. Decembar 2010. u 10:05 »
Neki modeli dhmz prognoziraju blagi porast dnevnih temperatura... :jupi: :jupi: :jupi:

Van mreže PedjaN

  • *
  • Poruke: 408
  • Starost: 32
  • Lokacija: Oplanici,Kraljevo
  • I love snow!
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #703 poslato: 16. Decembar 2010. u 10:25 »
U Kraljevu pada umeren sneg, T=-4°C,snega ima oko 1 cm,poceo je svuda da beli.A modele necu da komentarisem situacija je jako slozena... :neznam:

Van mreže Niki

  • *
  • Poruke: 36
  • Starost: 35
  • Lokacija: Varvarin
  • 18km severno od Krusevca,22km juzno od Paracina
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #704 poslato: 16. Decembar 2010. u 11:00 »
Mislim da nema sanse da se produzi ovaj hladni talas. EC i GFS su poprilicno sigurni u to. Izgleda da ce cela 3 dekada biti u debelom plusu, ko zna mozda opet bude grmljavina za novu. Ovaj decembar skoro isti kao i prosli.

Van mreže simo

  • *
  • Poruke: 12
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #705 poslato: 16. Decembar 2010. u 11:28 »

Van mreže simo

  • *
  • Poruke: 12
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #706 poslato: 16. Decembar 2010. u 11:29 »
dn dva otopljenje i opet snijeg

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #707 poslato: 16. Decembar 2010. u 11:46 »
GFS 06Z pravi zimski izlaz...pošto je ovo prvi izlaz koji hvata i vreme za samu novu godinu,morao sam pogledati i tako daleki period,i ono što on crta je predivno ! Prava zima.

A razlog je što  Biskajka nije tako jaka za 6-7 dana i ona se brzo premesti kroz Sredozemlje i nakon nje stvara se AC iznad Engleske što omogućava prodor hladnog vazduha nakon 220 i nekog sata...

Interesatno,taj prodor hladnoće vide i EC ENSI ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #708 poslato: 16. Decembar 2010. u 11:53 »
GFS 06Z pravi zimski izlaz...pošto je ovo prvi izlaz koji hvata i vreme za samu novu godinu,morao sam pogledati i tako daleki period,i ono što on crta je predivno ! Prava zima.

A razlog je što  Biskajka nije tako jaka za 6-7 dana i ona se brzo premesti kroz Sredozemlje i nakon nje stvara se AC iznad Engleske što omogućava prodor hladnog vazduha nakon 220 i nekog sata...

Interesatno,taj prodor hladnoće vide i EC ENSI ;)

To je pretpostavljam pocetak onoga sto je vecina prognosticnih modela predvidjala za zimu sledece godine.. AC nad Britanijom i Skandinavijom i silazak hladnoce iz Sibira nad predele centralne Evrope i delom juzne. Za sada to se jos jako slabo vidi ali verujem da ce narednih dana ensi polako da prelaze u minus po visini tamo pri kraju prognostickog perioda svih modela. Za sada otopljenje je izvesno prvo u blazoj verziji, a potom par dana i preko 10 stepeni.. Bice i nesto kise cini mi se vise u centralnoj i juznoj Srbiji..

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #709 poslato: 16. Decembar 2010. u 12:08 »
www.accuweather.com
Simo sta si hteo ovim da nam pokazes?
Ne moras da pises post za postom imas opciju "izmeni".  :-*

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #710 poslato: 16. Decembar 2010. u 12:34 »
Ma kakav accu, http://www.wetter.com/ je zakon.
-3C...32C

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #711 poslato: 16. Decembar 2010. u 13:59 »
Novi izlaz GFS-a za Zrenjanin je dosta bolji od prethodnih.Temperatura po visini samo u jutarnjim satima dolazi do 0 stepeni ali tada nema padavina.Za razliku od prethodnika padavine malo kasne i ima ih vise.Trenutno crta oko 10 mm sto je negde u skladu sa izlazom EC-a.Samo za razliku od Ec-a tem. na 2m su u celodnevnom minusu.Sa obzirom da je do tog dogadjaja ostalo samo 2 dana ocekujem veceras usaglasavanje ili priklanjanje jednog modela drugom.


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #712 poslato: 16. Decembar 2010. u 15:37 »

Ne pada mi na pamet!
Da, kolega, ja govorim o njima kao o nekim dalekim osobama. Ne deli nas samo tri sprata, već mnogo, mnogo toga. Oni zato nemaju pojma o onome šta ja radim, a bar da se malo zanimaju, bile bi im bolje prognoze i bili bi kompletniji meteorolozi. Međutim, Sujeto, ime ti je prognoza! Gde da se oni time bave? Svašta! Da, kolega, ponoviću: oni su mi jako daleko, naročito mentalno. Uz to, ja sam tu svaki radni dan u radno vreme i leti se znojim, a zimi cvokoćem ili žmirkam u mraku, a oni cepaju smene u svojim udobnim kancelarijama.
Istina je da imam sjajnu komunikaciju sa pojedinim prognostičarima, ali se zbog njihovog smenskog rada i ne družimo nešto posebno. Kada nemamo obaveza, onda razmenimo dugačke i konstruktivne dijaloge na razne meteorološke teme, ali nikad o njihovom ili mom poslu.



Zao mi je sto ovo cujem i premda je moj post bio sala, neka ljudi znaju o cemu se radi.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #713 poslato: 16. Decembar 2010. u 15:50 »
Dobro je znati. Nemam ništa protiv tih ljudi, ali situacija je takva kakva jeste, te se zato osećam pomalo kao... hmm... kao čovek koji je imao lošije izbore u životu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #714 poslato: 16. Decembar 2010. u 20:05 »
Konačno..

Po EC-u da dočekamo prodor sa severoistoka i istoka..

Jeste daleko,čak za 8-9 dana,ali i GFS 06Z je davao isti scenario.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #715 poslato: 16. Decembar 2010. u 20:07 »

 :selam: :selam: :selam:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #716 poslato: 16. Decembar 2010. u 20:39 »
EC vecerasnji veoma povoljan za zimoljubce sto se tice i perioda posle nedelje.
Ali pre toga subota i fantasticnih 10mm koje predvidja za vrbas!

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #717 poslato: 16. Decembar 2010. u 20:41 »
Ec zabranio otopljenje.Posle snega u subotu,ledara u nedelju pa opet sneg u ponedeljak.Do kraja perioda tem. na dva metra oko 2 stepena sa povremenim snegom i susnezicom.Krajem perioda tem. opet na nuli.pogresan izlaz ili nesto drugo.
Sto se tice subote tem. dosta nize i dobro je da se EC priklanja GFS-u po tom pitanju.Kolicina varira oko 7-8 mm po oba modela.Ali EC i za ponedeljak daje 4 mm snega.Skroz iznenadjujuc izlaz.Tako je kada majcica Rusija umesa svoje prste.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #718 poslato: 16. Decembar 2010. u 20:44 »
 ^^ ^^ Da,stvar je u tome naravno što izostane jugoistočni vetar,odnosno jedva da će duvati bilo šta,što su izvanredni uslovi za  inverziju...

Ipak,i dalje je dosta topliji za južnije predele,ali dobro..

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #719 poslato: 16. Decembar 2010. u 21:11 »
Na jugozapadu Srbije nažalost u trećoj dekadi preko 10 temperature!