Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156762 puta)

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #720 poslato: 16. Decembar 2010. u 21:18 »
videcemo,nista se jos ne zna
E R C I

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #721 poslato: 16. Decembar 2010. u 21:22 »
EC vecerasnji veoma povoljan za zimoljubce sto se tice i perioda posle nedelje.
Ali pre toga subota i fantasticnih 10mm koje predvidja za vrbas!
Nema tu na zalost 10 mm kolega ni kod tebe a ni za Suboticu! To je nekih 5mm kod tebe!

Van mreže zimoljubac

  • *
  • Poruke: 51
  • Lokacija: Kovin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #722 poslato: 16. Decembar 2010. u 21:28 »
pozdrav svima,evo i mene uclanih se i ja :-) bas sam hapy,posto sam dosta ne iskusan moram da pitam jedno pitanje...jel to znaci da od nedelje nece doci do bitnijeg rasta temp. po ovim vecerasnjim izlazima?

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #723 poslato: 16. Decembar 2010. u 21:31 »
pozdrav svima,evo i mene uclanih se i ja :-) bas sam hapy,posto sam dosta ne iskusan moram da pitam jedno pitanje...jel to znaci da od nedelje nece doci do bitnijeg rasta temp. po ovim vecerasnjim izlazima?
Optozdrav!
Izlazi su jedno, realnost je druga, i sa sigurnoscu mogu reci da nista nije sigurno...:D
Kako ce biti, verovatno ne ni toplo kako kaze GFS, ali isto tako ne ni hladno kako crta EC..

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #724 poslato: 16. Decembar 2010. u 21:53 »
Bas se menja situacija, ko zna sta ce biti  :D

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #725 poslato: 16. Decembar 2010. u 22:00 »
Gledao sam prognoze na Hrvatskim i BH televizijama,sutra u vecernjim satima na sjeverozapadu BiH mecava i vejavica,a i hrvati javljaju u cijeloj zemlji sutra navece obilan snijeg,zar je moguce da ovamo nece ni malo zahvatiti?

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #726 poslato: 16. Decembar 2010. u 22:38 »
Rhmz za subotu najavljuje ledenu kišu a ne najavljuju gde će padati!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #727 poslato: 16. Decembar 2010. u 23:26 »
Nema tu na zalost 10 mm kolega ni kod tebe a ni za Suboticu! To je nekih 5mm kod tebe!
Zbog cega to mislis Gabes?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #728 poslato: 16. Decembar 2010. u 23:26 »
Interesantno je da je večerašnji 18Z izlaz GFS-a prvi koji u većem dijelu Srbije crta obilan snijeg u subotu, a šansi za ledenu kišu gotovo da ni nema.
Treba li napomenuti da NMM i dalje crta 6-8°C uz kišu, dok RHMZ prognozira susnježicu uz maksimalnu temperaturu od -1°C. Sa druge strane, Hrvatski i BH zavod najavljuju obilan snijeg iako će Bosna i Hrvatska biti u gotovo identičnoj situaciji kao Srbija.
Ovdje se ne zna ko pije, a ko plaća... Da me pitate sad kako će se razvijati situacija u subotu, ne znam... :neznam:
Da me pitate za maksimalnu temperaturu u Beogradu, vjerovatno bih rekao da će biti između -2°C i +6°C.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.378
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #729 poslato: 16. Decembar 2010. u 23:46 »
Kod mene ce verovatno sutra uvece pasti oko 1 cm snega, i to je to. Posle toga mozda ledena kisa.
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže Emir

  • *
  • Poruke: 147
  • Starost: 47
  • Lokacija: Tuzla, BiH
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #730 poslato: 16. Decembar 2010. u 23:46 »
Interesantno je da je večerašnji 18Z izlaz GFS-a prvi koji u većem dijelu Srbije crta obilan snijeg u subotu, a šansi za ledenu kišu gotovo da ni nema.
Treba li napomenuti da NMM i dalje crta 6-8°C uz kišu, dok RHMZ prognozira susnježicu uz maksimalnu temperaturu od -1°C. Sa druge strane, Hrvatski i BH zavod najavljuju obilan snijeg iako će Bosna i Hrvatska biti u gotovo identičnoj situaciji kao Srbija.
Ovdje se ne zna ko pije, a ko plaća... Da me pitate sad kako će se razvijati situacija u subotu, ne znam... :neznam:
Da me pitate za maksimalnu temperaturu u Beogradu, vjerovatno bih rekao da će biti između -2°C i +6°C.
:cheers:
Ja bih ipak najavio snijeg i temperaturu oko -2 °C...
« Poslednja izmena: 16. Decembar 2010. u 23:48 Milosh »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #731 poslato: 16. Decembar 2010. u 23:48 »
Interesantno je da je večerašnji 18Z izlaz GFS-a prvi koji u većem dijelu Srbije crta obilan snijeg u subotu, a šansi za ledenu kišu gotovo da ni nema.
Treba li napomenuti da NMM i dalje crta 6-8°C uz kišu, dok RHMZ prognozira susnježicu uz maksimalnu temperaturu od -1°C. Sa druge strane, Hrvatski i BH zavod najavljuju obilan snijeg iako će Bosna i Hrvatska biti u gotovo identičnoj situaciji kao Srbija.
Ovdje se ne zna ko pije, a ko plaća... Da me pitate sad kako će se razvijati situacija u subotu, ne znam... :neznam:
Da me pitate za maksimalnu temperaturu u Beogradu, vjerovatno bih rekao da će biti između -2°C i +6°C.

Zbunjujuce skroz Milose.
Pratim i ja desavanja za celu zemlju ali se ne usudjujem nista napisati, jednostavno ne znam.
Kompikovana situacija, ali cesto se iz takve situacije dese najlepse zimske carolije.  :D

Nego me je nesto Gabes zbunio s onim njegovim postom, ja veoma postujem njegove prognoze.... :neznam:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #732 poslato: 16. Decembar 2010. u 23:52 »
I dalje neću iznijeti svoje mišljenje, ali ću prenijeti ono što nam poručuje zadnji izlaz GFS-a.
Ne bi ovo bio naročito obilan snijeg, ali bi temperatura u svim slojevima bila idealna. Sloj od 925mb je malo kritičan, ali ipak u minusu.
To važi i za veći dio Srbije.



Sa druge strane, EC crta sličnu količinu padavina, ali bi to prvo bio snijeg, zatim ledena kiša, pa kiša, pa susnježica i na kraju opet snijeg. Ko razume, shvatiće...  :kafa:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #733 poslato: 17. Decembar 2010. u 00:40 »
GFS za subotu bas izmenio dosta prognozu. Sad ispada da će temperatura biti u minusu i na visini i u prizemnom sloju uz nesto vise od 10mm padavina i slabiji vetar, a otopljenje znatno ublaženo tako da se hladno zadržava i u ponedeljak uz mogućnost ledene kise.. Totalno sam zbunjen, ostaje nam samo da cekama, a ja u prognozi da ne omasim puno..

Sad sam pogledao temperaturu za subotu po slojevima svuda je u minusu.Ovo se odnosi na moj kraj.
« Poslednja izmena: 17. Decembar 2010. u 00:51 dikile »

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #734 poslato: 17. Decembar 2010. u 03:01 »
Ma izgleda da će otopljenje trajati samo od 20 do 27 decembra! posle 27 ponovo ledeni dani tako da u novu godinu ulazimo sa minusom!

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #735 poslato: 17. Decembar 2010. u 09:16 »
Ma izgleda da će otopljenje trajati samo od 20 do 27 decembra! posle 27 ponovo ledeni dani tako da u novu godinu ulazimo sa minusom!

Vrlo hrabro Darko, sa zadovoljstvom cu pratiti ovu tvoju prognozu.. :D I sam mislim da je tako nesto moguce ali nek si ti to prvi javno kazao pa kud pukne da pukne.. :D


Sto se tice subote, jako interesantno, moze biti svega i svacega, jedino krajnji sever moze imati ciste snezne padavine svo vreme padavina, a ostatak sto juznije to interesantnije i veci miks padavina..
Moj kraj bi trebao imati vecinu padavina u vidu snega i nekih 10tak cm novog snega ali bi u jednom trenutku mogla padati i ledena kisa pa onda opet sneg, da bise u toku noci razvedrilo i opalila mrascina na -8-9.. Juznije od BG-a bilo bi i kratkotrajne kise, pogotovu kraj oko Valjeva..

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #736 poslato: 17. Decembar 2010. u 09:38 »
Osim Milosa koji je bas realan i objektivan,i ciklona (jos ih ima,ali govorim o redovnim prognozerima),opet se svodi na cisto navijanje i proricanje u skaldu sa zeljama. Pitam samo DOKLE?  :bang:
Stvarno bih zamolio da se manete izjava tipa "samo da ne otopli" ,"nismo valjda toliki baksuzi da padne kisa umesto snega", "bez brige,bice zime u januaru","uzivajmo sad u snegu,necemo da gledamo otopljenje naredne nedelje".... toliko je to vec grozno,da ovo vise ni na sta ne lici.
Manite se toga,jer ako svi ovde pocnemo da navijamo,i da gledamo samo ono sto nam odgovara i sto volimo,ovaj forum ce izgubiti svaki smisao!

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #737 poslato: 17. Decembar 2010. u 09:54 »
upravo ovo sto kaze Darko pokazuju i modeli,jeste da je dosta daleko,ali isti scenario kao i kada je pocelo ovo trenutno zahladjenje,dolazi iz zapadne Evrope..27.12

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #738 poslato: 17. Decembar 2010. u 09:57 »
Zbunjujuce skroz Milose.
Pratim i ja desavanja za celu zemlju ali se ne usudjujem nista napisati, jednostavno ne znam.
Kompikovana situacija, ali cesto se iz takve situacije dese najlepse zimske carolije.  :D

Nego me je nesto Gabes zbunio s onim njegovim postom, ja veoma postujem njegove prognoze.... :neznam:
Ciklon jucerasnji 12 Z ECM je davao kod tebe oko 5mm padavina to je tako i bilo, evo 00 Z je vec povecao kod tebe padavine pa skoro daje tih 10mm! Znaci sta ovo govori? Govori to da jednostavno modeli ne znaju da prognoziraju kolicinu padavina kod mediteranskih ciklona. To je jedna takva stvar...male neocekivane promene u putanji velike razlike! To zna svako ko prati duze vreme mediteranske ciklone zimi. Znaci ono sto sad vredi je maniti se modela, kolicine padavina.  Sada dolazi ono kada vredi buljiti u sat snimak, i radar nista drugo ne vredi gledati. Ja licno ako mene pitas recu ti da racunas na novu kolicinu od 8-15 cm  snega...ako pak bude i vise neces se nervirati sigurno! :vidiga:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #739 poslato: 17. Decembar 2010. u 10:05 »
Eh Gabes pa na tu kolicinu snega sam i mislio kada sam rekao da si me zbunio.
Jasno je sta je mediteranski ciklon i kako on zna da izigra prognosticare(bar nas amatere) ali u ovoj situaciji su zaista dobri uslovi a sto je najvaznije nema kosave jer u njenom prisustvu ja padavine ni ne sabiram, jednostavno je to nemoguce. Ovako je druga situacija.

Period posle nedelje je siguran sto se tice otopljenja ali postoje neke razlike kod dva glavna modela. Ipak da naglasim da je GFS-ov poslednji izlaz prilicno siguran u duzi vremenski period toplijeg vremena, cak je i ensemble slican skoro da se linije poklpaju do Nove godine ali to ne treba uzimati za ozbiljno bar jos neko vreme posebno zbog toga sto EC vidi situaciju malko drugacije.