Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156772 puta)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #40 poslato: 27. Novembar 2010. u 22:01 »
Ako ne bude ništa 4 decembra bože moje...ima još malo manje od mesec dana do početka kalendarske zime biće sigurno snega u decembru! treba da se pogura mediteranski vazduh gde mu je mesto osećam da će to biti u prvoj dekadi decembra!

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #41 poslato: 27. Novembar 2010. u 22:06 »
EC za 1. i 2. decembar daje 64mm :popcorn: dok GFS 30-35mm. Jakih padavina ce verovatno biti ali koliko...
Na zahladjenje za vikend jos uvek ne racunam. Jeste da se Vojvodina nalazi na granici 0C na 850mb ali sve je to slabo. Dok temperatura na 850mb ne bude neko vreme ispod 0C ne verujem da ce biti snega.
Na severu temperatura jedva da ce dostici 10C dok ce na jugu prelaziti svaki dan ponegde i do 15C u prvim danima decembra.

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #42 poslato: 27. Novembar 2010. u 22:15 »
Nešto mi nije jasno.
Radi se o EC12Z. Na meteocielu i na weterzentrale za 72 sat isti model ima različite podatke.
Nadam se da će mi neko objasniti otkud razlika.

Na ovoj slici (meteociel) hladan vazduh se u 72 satu spušta do juga Srbije.


A na ovoj slici (weterzentrale) hladan vazduh samo u Vojvodini.



Yr.no za Kopaonik je u skladu sa prvom slikom.
Vratiće se magle u London!

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #43 poslato: 28. Novembar 2010. u 03:03 »
Na severozapadu Srbije početkom decembra neće biti mnogo više temperature od proseka možda stepen dva! na severu 3-4 stepena toplije od proseka! Najtoplije će biti u centrralnoj i jugositočnoj Srbiji! mislim da razlike izmedju severozapada i jugoistoka mogu biti i preko 15 stepeni! u Beogradu će biti nešto malo iznad 10 stepeni! 5 decembra miriše neko zahladjenje!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #44 poslato: 28. Novembar 2010. u 11:56 »
Prvi konkretniji sneg bi mogao biti u subotu 4. decembra, ciklona ide istočnije preko Bugarske i Rumunije i donosi hladnoću na naše prostore dok su padavine još prisutne, pa bi veći deo zemlje mogao dobiti snežni pokrivač.

Centar ciklona na krajnjem istoku naše zemlje  :-:




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #45 poslato: 28. Novembar 2010. u 17:08 »
GFS 12Z ublažuje i otopljenje u sredu,i po visini tokom dana,a posebno u prizemlju.

Severni i centralni delovi zemlje uz dosta kiše i temperature od 1-5°C.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #46 poslato: 28. Novembar 2010. u 18:00 »
EC je davno predvideo razvoj za prvi dan decembra pa se onda neckao i na kraju kao po obicaju ispred GFS-a jer ce temperatura na severu biti blizu 0C.
Po novom izlazu GFS-a (12Z) postoji mogucnost ledene kise u sredu prepodne na severozapadu, u prizemlju temperatura u negativnoj nuli po visini najavljeno otopljenje, al menjace se to jos.
Za prvi dan decembra kao sto je vec receno nece se znati nista do ponedeljka-utorka.

Sto se tice daljeg razvoja sve je moguce a visoke temperature koje se javljaju posle 180h necu uzimati u obzir, tako nam je za ovaj period bilo prognozirano pravo zimsko vreme sa puno snega pre desetak dana pa nista od tioga, mozda sad bude drugacija situacija  ;)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #47 poslato: 29. Novembar 2010. u 00:02 »
Ljudi, a kako stojimo sto se tice tog eventualnog zahladjenja za vikend, hoce li biti nesto od toga, sta kazu izlazi ? ;)

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #48 poslato: 29. Novembar 2010. u 00:25 »
Ljudi, a kako stojimo sto se tice tog eventualnog zahladjenja za vikend, hoce li biti nesto od toga, sta kazu izlazi ? ;)

Biće zahlađenja za vikend.
Kako će se odvijati ostaje da se vidi. Problem je što modeli već u ponedeljak vide otopljenje.

Vratiće se magle u London!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #49 poslato: 29. Novembar 2010. u 00:50 »
Biće zahlađenja za vikend.
Kako će se odvijati ostaje da se vidi. Problem je što modeli već u ponedeljak vide otopljenje.

To je daleko i ne znaci puno, evo primera:

Kada bi se ovaj blok (greben,ok) koji je nad Atlantikom pomerio malo istcno to bi promenilo sliku o vremenu u nasoj zemlji sto se temperature tice, a to je situacija koja se veoma lako moze dogoditi.
Za primer sam dao utorak 07.12.


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #50 poslato: 29. Novembar 2010. u 01:28 »
^^
Ne bih voleo da zvucim kao neko zvocalo, ali slobodno si mogao da kazes anticiklon.Poenta mog negdasnjeg posta je bila da ne daje svaki anticklon blokirajucu situaciju, tj. ne mora da znaci da ako se tamo u nekom trenutku postavi anticiklon tak oda nama odgovara za snegi povlacenje hladnog vazduha da on predstavlja blok.
Za blok je karakteristicna pojava takozvanog omega anticiklona.Omega u smislu da na ovim kartama koje mi gledamo on ima oblik slova omega, gde on predstavlja onu glavu od slova omega, a ona kao ''ramena'' su ustvari mesta gde treba da stacioniraju cikloni koji su u tom slucaju  spreceni da idu zonalnim pravcem(Z-I, sto nam nikako ne odgovara za sneg) vec stoje ili se krecu pretezno u meridionalnim pravcu(S-J).Takva situacija moze da traje dve nedelje i to je pravi blok.Pored toga je bitno i cepanje mlazne struje, ali za to nisam ni sam siguran kako treba da izgleda.
Sto se tice grebena to bi bio samo oblik izobara u polju pritiska tj. izduzenje(kao produzena ruka) anticiklona izmedju dva niska pritiska, pa posto je vise dominantna ta izduzenost, nego kruznost tog oblika, onda se to naziva greben.Isto vazi i za dolinu u polju pritiska.
Zdravo bili! :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #51 poslato: 29. Novembar 2010. u 09:43 »
I ja ću da se pridružim nastojanjima da se cikloni i anticikloni usvoje u muškom rodu. Ženski rod ovih imenica ćemo ostaviti hrvatskom jeziku.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #52 poslato: 29. Novembar 2010. u 10:15 »
izgleda da nas od sutra pa sve do kraja nedelje očekuju obilne količine padavina, uz kišu ovde u Timočkoj krajini će biti i hladnije od ostatka Srbije pogotovu južnih i centralnih delova.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #53 poslato: 29. Novembar 2010. u 10:43 »
Ja mislim da će u tvom kraju vreme biti luđe, a ne toliko hladnije. Da će biti samo hladnije, to može, ali samo ako je košava stalno aktuelna. Međutim, vidiš ti danas šta se dešava... Takav scenario očekuj u narednoj sedmici - kompletno lude promene. Osim košave, biće tu i jugozapada, i severaca, i svega.

Pitam se, pitam, da li bi neko mogao da ubode temperaturu u Knjaževcu za dva dana unapred, kao na takmičenju? Ma nema pojma, luđe je od 'omraženih' Pljevalja. ???
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #54 poslato: 29. Novembar 2010. u 11:54 »
potpuno se slažem kolega, puno puta sam se pitao kako bi to bilo interesantno prognozirati Knjaževac u nekakvom takmičenju (u periodu novembar - mart). I ja puno puta nemam pojma kad će da pukne ovde inverzija i da naiđe jugovina koja podiže temperaturu za minimalno 10°C :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #55 poslato: 29. Novembar 2010. u 11:58 »
Jedino nam ostaje da napravimo takmičenje i da nagovorimo Stradivarija i ekipu iz CG da se pozabave time. Oni će nama da kažu kako je CG klima komplikovana, nije nego... ??? Pljuštali bi minusi samo tako!

I ja puno puta nemam pojma kad će da pukne ovde inverzija i da naiđe jugovina koja podiže temperaturu za minimalno 10°C :)

Stanica na Babinom Zubu ti je u tom slučaju čisto zlato, neka vrsta prseudo sondaže. Pozabavi se time i steći ćeš izuzetno iskustvo.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #56 poslato: 29. Novembar 2010. u 15:02 »




Ponegde i do 10cm snega ili samo jos jedan los izlaz...
U sredu ce svakako biti puno ponegde i obilnijih padavina, narocito u Vojvodinu i na zapadu Srbije. Ako temperatura bude dovoljno niska mozda...

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #57 poslato: 29. Novembar 2010. u 15:10 »
A sta je sa temperaturom po visini u sredu?!

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #58 poslato: 29. Novembar 2010. u 15:13 »
I mene interesuje tem. po visini za sredu.Citam update na rts teletekstu,pise sneg  u sredu na severu zemlje u ostalim krajevima kisa.Lupetanje ili znaju vise od nas.Naravno da je prognozu za njih radio RHMZ.   

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #59 poslato: 29. Novembar 2010. u 15:16 »
A sta je sa temperaturom po visini u sredu?!

Na 850mb temperatura brzo raste sto nije dobro, dok ce na 2m na zapadu Srbije i u Backoj tokom veceg dela dana biti u minusu, posle podne +1, 2C. U ostalim predelima temperatura je visoka za susnezicu ili sneg, ostaje samo kisa. Ovo je po ETA modelu.